Dijital dünyanın en büyük yitik değeri: Ahlak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital dünyanın en önemli sorunlarından birini oluşturan ‘ahlak’ konusunu Diyanet İşleri Başkanlık Vaizi Abdurrahman Akbaş kaleme aldı. Akbaş’a göre taşları yerinden oynatan dönüşüm ‘Bilginin dijitalleşmesi.”

Dijital dünyanın en önemli sorunlarından biri olan konuyu ‘Dijital Ahlak’ başlığı ile değerlendiren Diyanet İşleri Başkanlık Vaizi Abdurrahman Akbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık yayın organı ‘Diyanet Dergi’de bunu kaleme aldı. Abdurrahman Akbaş, “Dünya, içinde bulunduğumuz yüzyılda büyük bir değişim sürecinin sancılarını yaşamaktadır. Bilgi merkezli şekillenen ve bilgiyi kutsayan bu çağın tanımlanmasında öne çıkan kavram ise teknolojidir” diyerek sözlerine başlayarak şunları ifade etti:

Abdurrahman Akbaş
Diyanet İşleri Başkanlık Vaizi Abdurrahman Akbaş

“Hayatı önemli ölçüde kolaylaştıran teknoloji, bireyden topluma, aileden devlete, sanattan ekonomiye, eğitimden sağlığa kadar pek çok alanda devrim niteliği taşıyan dönüşümlerin zeminini oluşturuyor. İnsanların ihtiyaçlarını gidermek üzere ortaya konan her bir teknolojik yenilik, beraberinde daha ileri teknolojileri yeni bir ihtiyaç olarak gündeme taşıyor. Kısa süre içerisinde büyük bir hızla gelişen teknoloji, iletişim ve etkileşim olanaklarını bambaşka bir noktaya taşıdı. Beraberinde küreselleşmenin de büyük bir ivme kazanmasına sebep olan teknoloji, iletişim ve etkileşim bakımından bütün yerküreyi âdeta bir köy ölçeğine küçülttü.”

Bilgi bir uçtan bir uca dolaşıyor

Teknolojinin gelişmesiyle bilginin, dünyanın bir ucundan diğer ucuna dolaşım imkanı bulduğunu aktaran Diyanet İşleri Başkanlık Vaizi Abdurrahman Akbaş, “Bununla birlikte bireysel ve toplumsal hayata yön veren geleneksel, kültürel ve yerel unsurların otoritesi zayıfladı. Aynı zamanda onların yerini de dijital dünyanın küresel ölçekteki baskın enstrümanları aldı” ifadelerini kullandı.

Teknolojinin kullanımına bakıldığında insanın gelecekte kendi beynini kullanmak yerine dijital makinelerin bilgi işleme imkan ve yöntemlerini tercih edilebileceğini bugünden öngörülebilir olduğunu kaydeden Akbaş şöyle devam etti:

Dijital dünya
Bilgisayar ve mobil akıllı cihaz teknolojisi sayesinde bilgi, dünyanın bir ucundan diğer ucuna eş zamanlı dolaşım imkânı buldu.

Olağan dışı dönüşüm rüzgarı

“Bu süreçte birçok insani değer, daha çok kazanma, daha fazla tüketme ve daima eğlenme ihtirasının gölgesinde kaldı. Bu yadsınamaz bir gerçektir. İşte bu değerlerden birisi de insanı dijital cihazlardan ayıran hayati bir vasıf olan ahlaktır. Bu olağan dışı dönüşümün rüzgârına kapılan modern insan, ilkeleri ve ölçüleri hep sonradan hatırlamak gibi bir yanılgı içerisinde.”

“Bugün dijital dünyanın en temel ihtiyacı, hukuki alanda olduğu kadar ahlaki boyutta da inşa edilmesi gereken bir meşruiyet zeminidir” diyen Abdurrahman Akbaş yazısında şunları ifade etti:
“Hukukun işlevini de kolaylaştıran ahlak, kişinin özgür iradesiyle ortaya koyduğu eylemleri niteleyen bir kavramdır. Aynı zamanda ahlak, insanın davranışlarının kaynağını oluşturan ruhi ve manevi melekeleri ifade eder. Ayrıca, edep ve adap kavramlarıyla ifade edilen günlük hayatın çeşitli alanlarıyla ilgili saygı, nezaket, zarafet ve görgü kuralları da ahlak kavramının kapsamındaki insani değerlerdir.

Abdurrahman Akbaş
Diyanet İşleri Başkanlık Vaizi Abdurrahman Akbaş (Fotoğraftaki)

Güzel ahlak, kötü ahlak nedir?

Ahlak kelimesi, yansız (nötr) bir ifadedir. İyi huylar ve faziletli davranışlar ‘güzel ahlak’, kötü huylar ve fena hareketler ise ‘kötü ahlak’ terkibiyle ifade edilir. İslam’a göre güzel ahlak, insanın dünyaya geliş gayesini gerçekleştirmesinin zeminini oluşturan erdemler bütünüdür. Haddizatında İslam güzel ahlaktır. Bu anlamda Hz. Peygamber’in (S.A.S.) ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.’ sözü, ahlakın dindeki yerini ve insanın yeryüzü sorumluluğu eksenindeki önemini göstermesi bakımından dikkat çekicidir. Kötü ahlak ise kişinin söz konusu insani erdemlerden uzak bir tutum ve davranış içerisinde bulunması demektir.

Dijital dünya
Dijital küreselleşmeyle birlikte geleneksel etkileşim biçimlerinden hızlı bir kopuş yaşandı.

Bu bağlamda öncelikle şunu ifade etmek doğru olacaktır. Dijital küreselleşmeyle birlikte geleneksel etkileşim biçimlerinden hızlı bir kopuş yaşanmaktadır. Bu savrulma, her alanda kendisini hissettiren küresel bir ahlak krizine sebebiyet vermektedir. Dijitalleşmeye dair fikrî, hukuki ve ahlaki altyapı henüz oturmuş değil. Ayrıca her insanın teknolojiyi makul, meşru ve faydalı bir amaç doğrultusunda kullanmadığı da gerçek. Dolayısıyla bu durum, etik ve ahlaki bakımdan birçok yeni sorunun temel sebebi görünümündedir.”

“Ahlaki değerleri öteleyen algı: Sanal âlem ile gerçek âlemin ayrımı” yazıyı okumak için tıklayın…

Dijital dünyanın en büyük yitik değeri: Ahlak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!