Devlet Su İşleri yöneticileri OMÜ’de

Devlet Su İşleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DSİ Bölge Müdürlüğü yöneticileri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı ziyaret etti. Prof. Dr. Ünal, Ladik ve Bafra ilçelerindeki OMÜ arazilerinin, özellikle tarımsal üretim seferberliği kapsamında kullanılabileceğini söyledi.

Devlet Su İşleri ( DSİ ) 7. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe; Bölge Müdür Yardımcısı Miraç Taslak ve İşletme Bakım Şube Müdür Selçuk Gül; kullanılmayan tarımsal arazilerin üretime kazandırılması için hayata geçirilen çalışmaları OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ile paylaştı.

Tarım arazileri boş kalmasın

Rektörlük makamındaki ziyarette Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Gökçe; özellikle Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ekilebilir tarım arazilerinin boş kalmamasına yönelik planlamada; DSİ’ye bağlı sulama birliklerine üretim yapma görevi verildiğini belirtti. Gökçe ayrıca bu kapsamda DSİ’nin OMÜ ile tarımsal üretim seferberliği için bitkisel üretim; sulama, uzaktan algılama faaliyetleri başta olmak üzere iş birliği taleplerini Rektör Prof. Dr. Ünal’a iletti.

DSİ tarım

Tahıl, yağ ve yem bitkileri

Görüşmede ayrıca iki kurumun iş birliği ile Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki illerde öncelikle tarıma elverişli hazine arazileri ve işlenmeyen şahıs arazilerinde tahıl; yağ bitkileri, yem bitkileri ve şeker pancarı üretimi konusu gündeme getirildi.

OMÜ’den her türlü destek

Rektör Prof. Dr. Ünal; özellikle OMÜ’nün, bölge ve ülke tarımına araştırma geliştirme (AR-GE), eğitim ve yayın faaliyetleri ile önemli katkılar sağladığını belirtti. Ayrıca tarımsal üretim seferberliğine her türlü bilimsel, teknik, uygulama ve AR-GE’ye yönelik faaliyetlerle katılabileceklerini dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Ünal, OMÜ’nün bütün birikim ve kapasitesiyle desteğe hazır olduğuna işaret etti. Ayrıca hâlihazırda stratejik AR-GE sahaları olan Ladik ve Bafra’daki OMÜ arazilerinin; 2022 üretim sezonunda söz konusu iş birliği kapsamındaki faaliyetlerde yer alabileceğini söyledi.

Toplantıya ayrıca; Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, OMÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Akay ve Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal da katıldı.

Devlet Su İşleri

Devlet Su İşleri ile OMÜ arasında kurumlar arası protokol imzalanması

Görüşmede özellikle Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü ile OMÜ TUAM aracılığıyla; iş birliği yapılması ve kurumlar arası bir protokol imzalanması değerlendirildi. Hatıra fotoğrafı çekimiyle ziyaret sona erdi.

Devlet Su İşleri yöneticileri OMÜ’de

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!