Deprem söylemleri turizmi etkiliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği Başkanı Murat Toktaş, "Deprem söylemleri turizmi olumsuz etkiliyor" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği Başkanı Murat Toktaş yaptığı yazılı açıklama ile yaşanan depremi ve turizme olan etkilerini değerlendirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin çok fazla can kaybına, yaralanmaya ve milyonlarca insanın evsiz kalmasına neden olduğunu belirten Murat Toktaş şunları söyledi:

deprem

“Yıkılan ya da ağır hasarlı bakanlık ve basit belgeli otel sayısı ise 85’i buldu. Yaşadığımız bu acı olaydan sonra İstanbul’un da büyük bir afetle karşı karşıya kalacağı konusunun televizyonlardan haklı olarak sıklıkla hatırlatılıyor olması yurt dışında büyük tedirginliğe neden oluyor.

Bunu da başta İstanbul olmak üzere rezervasyonların zayıflamasından anlayabiliyoruz. Ayrıca bu konunun rakiplerimiz tarafından uzun süre kullanılacağından eminim.

Sayın bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un yönlendirmesi ile TGA’nın pandemi başında hızlı hareket edip ‘Güvenli Turizm Belgesi’ hamlesi çok yerinde bir karardı. Kaos döneminde seyahat düşünen turistlerin Türkiye önceliğini arttırarak o dönem için sektöre büyük avantaj sağlamıştı. Şimdi ise görevini tamamlayan bu belgenin kaldırılma zamanı geldi.

Turist kendini güvenme hissetmek istiyor

Pandemi döneminde alınan hızlı aksiyonun acilen depremle de ilgili alınması gerekiyor. Özellikle İstanbul depreminin Avrupa’da dilleniyor olması ve Türkiye’nin bir deprem bölgesi olarak yurt dışında algılanmaya başlaması gelecek turistleri tedirgin etmekte.

Güvenli turizm belgesi çalışmasında olduğu gibi, tedirginliği olan yerli ya da yabancı turist ve çalışan personelimiz içinde kendilerini güvende olduğunu hissettirecek bir eyleme geçmeli hızlı bir şekilde pozisyon almalıyız.

Deprem Murat Toktaş

Otellere deprem testi şart

Bunun için bütün otellerden deprem testlerinin istenmesi şart. Bu konu işletme sahiplerinin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli bir ulusal mesele. Yaşanacak olumsuz bir olay hem can kayıplarına neden olacak hem de bel bağladığımız turizm sektörüne büyük bir darbe olacak.

Bu çalışma sadece otellerle ilgili değil AVM, hastane gibi yoğun kamu kullanımına açık yerler içinde bir an önce uygulanmalı.

Bakanlığın ve TGA’nın en kısa zamanda bütün otellerden testlerinin yapılıp dayanıklılık belgesinin zorunlu haline getirilmesini bekliyoruz.”

Deprem söylemleri turizmi etkiliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!