Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Denizde balık biter mi? Uzmanlar uyardı

Denizde balık çeşitliliği azalıyor. Türkiye’de yıllardır söylenen ‘Denizde balık bitmez’ anlayışı yapılan araştırmalar ve ortaya konulan raporlarla gerçekliğini yitirmeye başladı. Denizde balık biter mi? sorusuna yapılan araştırmalar en net cevabı veriyor.

Denizlerdeki balık çeşitliliği azalıyor.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA dergisinde yer alan habere göre; Av yasağının 15 Nisan’da başlamasıyla beraber, tezgahların nabzını ölçen uzmanlar, bu sene, pandemi ve beraberinde yaşanan ihracat kısıtı nedeniyle, balık çeşitliliğinin ve miktarının önceki yıllara göre fazla olduğunu, bunun önümüzdeki sezon için de bu şekilde olacağını ancak sonrasında bu bolluğun görülemeyeceğini söylüyor. Tüm dünyanın gündemini oluşturan pandeminin tek olumlu yansımasının doğada ve hayvanlar üzerinde görülmesinin bir sonucu olarak, uzmanlar mayıs-haziran döneminde üreme ve çok az miktarda avlanma sebebiyle önümüzdeki dönemde balık stoklarında ve çeşitliliğinde artış olacağını kaydediyor. Ancak bunun bir sonraki sezona nasıl yansıyacağı belirsiz. Diğer yandan ihracatın azalması tezgahlardaki miktarı çok gösterse de genel tabloda durum pek iç açıcı değil. Hamsi sadece sezonun ilk aylarında boldu, palamut yok denecek kadar azdı, kofana neredeyse yoktu. Levrek ve çipura daha ziyade kültür balıkçılığı sayesinde tezgahlara gelirken, uskumru ise büyük oranda Norveç’ten ithal ediliyor. Palamut tezgahlarda görülebilsin diye, bir büyük boyları torik ve çiputa çok nadir görülür oldu. Bu arada palamut da artık eskisi kadar bol değil. Türkiye’de, senelerdir yerleşmiş olan “denizde balık bitmez” anlayışı, son yıllarda rakamların ve raporların da ortaya koyduğu gerçeklikle büyük bir çöküş yaşadı.

Türkiye’de de yaşanan bilinçsiz avlanma, deniz zengini Türkiye’yi balık fakiri bir ülke olma yoluna sokmak üzere…

Dünyadakine paralel olarak Türkiye’de de yaşanan bilinçsiz avlanma, deniz zengini Türkiye’yi balık fakiri bir ülke olma yoluna sokmak üzere. Aşırı avlanma, balıkların yeteri olgunluğa erişemeden avlanması ve başarılı bir balık ve su ürünleri yönetiminin bulunmaması, Türkiye’deki balık stoklarının gözle görülür şekilde azalmasına neden oldu. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de balık ve su ürünleri üretiminin son 10 yılda yüzde 10-15 arasında azaldığını ortaya koyuyor. Buna ek olarak, okyanusların ve denizlerin plastik atık yuvasına dönüşmesi, artan kirlilik ve küresel iklim değişikliği, balık stoklarındaki azalmayı daha da tetikledi. Bu sene 15 Nisan’da başlayan av yasağı, Karadeniz Bölgesi’nde havaların hızlı ısınması sebebiyle, birkaç hafta öncesinden başladı. Sezonun erken kapanmasıyla tezgahlarda balık miktarı azaldı. Karadeniz’deki balıkçılar, “Bu sene çinakop, lüfer ve palamut hiç olmadı, bizi kurtaran hamsi oldu. Fazla iri olmadılar ama olsun” diyor. İklim değişikliği balıkların üreme dönemlerinde ve göç yollarında değişikliği sebep oluyor. Diğer yandan ısınan sular, şu anda Akdeniz’i tehdit eden istilacı türlerin Karadeniz’i de etkilemeye başlamasına sebep oldu.

Önlem alınmazsa “Karadeniz Akdenizleşecek”

Hem Türkiye’de Hem de Dünyada Kontrolsüz Avcılık İçin Tedbir Alınmıyor
TÜDAV Başkanı Bayram Öztürk, konuyla alakalı önlem alınmazsa “Karadeniz Akdenizleşecek” diyor. Palamut, lüfer gibi büyük balıkların son yıllarda miktar bazında yaşadığı sorunun temelinde iklim değişikliği olduğunu ifade eden Öztürk, büyük bazlı balıkların ekosistemdeki değişikliklerden daha çabuk etkilendiğini, bu nedenle de tezgahlarda kurtarıcının küçük balıklar olduğunu ancak bunların da son 10 yılda azalmaya başladığını söylüyor. Asırlar boyunca, yüzlerce türe ev sahipliği yapan Türkiye denizlerinde pek çok tür yok olma eşiğinde. Bir zamanlar Saroz Körfezi’ni sesleri ve görüntüleri ile süsleyen orkinos ve kılıçbalığı gibi büyük türler şu an Ege ve Akdeniz’de varlık mücadelesi veriyor. Burada bilinçsiz avlanmanın ve yasaklara uymamanın yanında gelişen teknolojinin de payı büyük. Endüstriyel balıkçılığın artması, küçük ölçekli yerel balıkçılığı bitirdi gibi. Bu da sürdürülebilir balıkçılığın zedelenmesine sebep oldu. Ancak yerel balıkçılığın da türlere zarar verecek av malzemeleri kullanması ve balığın yetişkin olmadan avlanması tahribat oluşturuyor. Özellikle orkinos ve kılıçbalığı gibi büyük türler başta olmak üzere, balıkların büyük bir kısmı henüz göç sezonu bitmeden ve yumurtlamak için tamamlamaları gereken rotayı bitiremeden avlanıp satışa sunuluyor ya da semirtilmek için balık çiftliklerine gönderiliyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada kontrolsüz avcılığı önlemek için tedbirler alınıyor. Ancak denetimlerin yeterince sıkı olmaması bu durumun yoğun şekilde yaşanmasını engelleyemiyor.

Sürdürülebilir Denizler İçin Kaynak Yönetimi Gerekiyor
Tüm bunlar “balıkçılık nasıl yönetilmeli” sorusunu beraberinde getiriyor. Deniz ve su ürünleri ile uğraşan tüm uzman ve yetkililerin üzerinde ehemmiyetle durduğu konu, ülkelerin kendi dinamikleri ve uluslararası normlarla paralel bir balıkçılık yönetimi hazırlamaları gerekliliği. Balıkçılık yönetiminde ilk adımı ise denizel ürün stoklarının tespiti ve av filolarının bu doğrultuda dengelenmesi oluşturuyor. Türkiye’de, deniz kaynaklarının yasa dışı şekilde kullanılmaması adına denetimler yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, yasa dışı mücadele izleme sistemleri, para cezaları gibi uygulamalar kullanıyor ancak yeterli değil. Yetkililer, Türkiye’de balıkçılıkla ilgili kapsamlı çalışmalar yapan, denizel ve doğal kaynakların yönetimi üzerine stratejiler oluşturabilen, denetleyen ve yasaları güncelleyen bir bakanlığa veya kuruma ihtiyaç olduğunu söylüyor. Çünkü yönetsel eksiklikler büyük tekne sayısının ve kontrolsüz avlanmanın artmasını sağlamış durumda. Bu da denizlerin devamlılığına ket vuruyor. Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi önde gelen küresel kuruluşlar da sıklıkla sürdürülebilir deniz ekosistemine vurgu yapıyor. BM, 2018 yılında yayınladığı raporunda dünya denizlerindeki balıkların üçte birinin avlandığını ve bu durumun sürdürülebilirlik sınırlarını aştığını ifade etti. DSÖ ise, gıda güvenliği ve deniz ekosistemi adına bu durumun büyük bir sorun olduğuna dikkat çekiyor. Dünyanın önde gelen kuruluşları da bu durumun önüne geçmek için endüstriyel balıkçılığın ve yerel balıkçılığın yeniden dengeye oturtulması ve küresel bazda sistemsel değişikliklere gidilmesi gerektiğini vurguluyor. Kaynak: TURMEPA

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021