DEİK Başkanı Nail Olpak, Samsun’a dikkati çekti

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak bağımsızlık ve Milli Mücadele'nin ilk hareketine ev sahipliği yapan Samsun'un bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sanayisi, tarımı ve gelişmiş altyapısıyla ülkeye hizmet vermeye devam edeceğini belirtti.

Nail Olpak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı tarafından Samsun’da düzenlenen ‘Samsun İli Yatırım ve İhracat Zirvesi’nde konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, küresel dünyanın, ticaret ve finansal kurallarının değiştiği bir dönemden geçtiğini ifade ederek, “Kovid salgınıyla tedarik zincirinin artan önemini gördük. Tek kaynağa bağlı olmanın risklerini gördük. İvme kazanan bir dijital dönüşüm sürecini gördük. Bunları konuşurken gündemimizdeki Avrupa Yeşil Mutabakatı’nda da başka önceliklerin hayatımıza girdiğini gördük. Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte gıda ve enerjinin hayatımızdaki önemini daha fazla görmeye başladık” dedi.

Nail Olpak

Değişen küresel ortamda Türkiye’nin değişen güç dengelerinin merkezinde yer aldığını ifade eden Nail Olpak, Türkiye’nin Batı ve Doğu ile ilişkilerinin yanı sıra Asya ve Latin Amerika ülkeleri başta olmak üzere yeni hedef pazarları da radarına aldığına işaret etti.

thumbnail
İlişkili Haber
Bakan Muş, Togg için Samsun’a yatırım istedi

“Bu tespitlerin ışığı içinde Samsun Türkiye’nin vizyonuna nasıl daha fazla katkıda bulunabilir ve biz iş dünyası temsilcileri olarak bunun neresinde yer alabiliriz?” diye soran Nail Olpak, şunları dile getirdi:

Nail Olpak

“Geçtiğimiz yıl 1,3 milyar dolarlık bir ihracatı konuşuyoruz. Milli gelir içinde yüzde 1 payı olan Samsun’un ihracatın içinde de Sayın Bakanımızın hedefleri doğrultusunda önce yüzde 1, sonra yüzde 2 çok önemli bir açılım olacağını görüyoruz.

Burada çok fazla farklı altyapılar var. Kültür balıkçılığından tutun da tarım ve gıdanın hayatımızdaki yerine baktığımızda Samsun’un bu altyapıya ne ölçüde hizmet edebileceğini biliyoruz. Ülkemizin beşinci büyük serbest bölgesi olan Orta Karadeniz Serbest Bölgesi’nin yeni alanı bu sürecin içesinde çok önemli olacak.”

thumbnail
İlişkili Haber
Başkan Demir: Samsun’un çok önemli potansiyeli var

Nail Olpak : Samsun enerji ve lojistik altyapıya sahip

Samsun’un enerji ve lojistik konusunda da önemli bir altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Olpak, “Küresel ticarette artan önemlerden birisi de mal ticaretinin yanı sıra hizmet ticareti. Biz hizmet ticaretini daha ziyade turizm olarak tanımlarken bugün sağlıktan, eğitime, eğlenceden, müteahhitliğe, yazılıma, bilişim hizmetlerine hepsini hizmet ticareti içinde görebildiğimiz çok geniş bir yelpazeyi konuşuyoruz. Sağlık kenti Samsun’u konuştuk, sağlıkta medikal ürenler pazarındaki altyapısını biliyoruz. Yapımı devam eden, önümüzdeki dönemde devreye girecek yeni Şehir Hastanesi ve benzeri altyapı yatırımları da bunları güçlendirecektir” diye konuştu.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Samsun’a dikkati çekti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!