Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Çünkü, bir nefes ki, aşk sana benzer !..

Aşk sana benzer

Evet, şairin dediği gibi, gökte parlayan ay, kalpte incinen söz ve hatta ‘çölde ışıldayan su’ bile sana benzer… Aşık olduğun zaman, büyük şair Nazım Hikmet’in dediği gibi, ‘güneşli bir toprak kokusu’ vurur başınıza…

Ve ‘Bir buğday tarlasında, ekinlerin içerisinde’ kaybolursunuz!..

Yine büyük şairin dediği gibi, ‘seni düşünmek güzel şey, ümitli şey’dir çünkü…

“…saadet zamanı, avluya doğru oturmuşuz, sen ve ben

endamımız çift, suretimiz çift, ruhumuz tek, sen ve ben

bulandıran palavralardan azade, gamsız bir keyif, sen ve ben

sen ve ben, ne sen varsın ne de ben, bir olmuşuz aşk elinden…”

 Ah mine’l aşk (Ah aşkın elinden) !..

Ah, aşkın elinden hararetiyle kalbini yakıp kavuran ve onun türlü hallerinden çektiklerimiz…

Evet, birbirinden güzel dizelerle süslediğimiz aşk… ‘Saadet zamanı’ndan günümüze gelen aşk…

Sayısız romanın, öykünün, hikayenin, sayısız dizenin, sayısız müzik yapıtının, sayısız sahne oyununun, sayısız tablonun ve hiç kuşkusuz sayısız sinema filminin konusu olmuş aşk !..

Gene Kelly, Stanley Donen ikilisinin unutulmaz filmi Singin ‘in the Rain’i izlediğinizde, onunla, yani sevdiğinizle, yağmur altında, üstelik sırıl sıklam olmak isteği artık kaçınılmazdır…

Sinema aşkı öyle bir anlatır ki, 1970 yapımı, Arthur Hiller’in, yine unutulmazlar arasında yer alan filminin, Love Story’nin o son sahnesindeki o ünlü sözü asla ve asla unutturmaz size: Aşk, asla pişman olmamaktır…

Sinemada aşk, Forrest Gump (Robert Zemeckis’in 1990 yapımı ‘En İyi Görüntü, Aktör, Yönetmen, Görsel Efekt, Uyarlanmış Senaryo ve En İyi Düzenleme’ dallarında Oscar almış başyapıtı)  ile Jenny‘nin zamanı aşan, zaman ötesi aşklarıyla büyüler sizi…

Sinemada aşk, Jack ile Rose’un sadece 4.5 gün süren ve Titanic ile birlikte Atlantik Okyanusu’na gömülen trajik dramıdır…

Sinemada aşk, görüntülerle, muhteşem oyunculuklarla, repliklerle birleşir ve gönlünüzün, kalbinizin tam ortasına yerleştirir orada gördüklerinizi, dinlediklerinizi, anlatılanları…

Sinemada aşk başkadır, belki de o yüzdendir sinemaya aşkla bağlı olmamız...

 İşte bu nedenle sevgili dostlar, bu haftaki İZLEMEDEN OLMAZ bölümümüzü, 3 aşk filmine ayırmayı uygun gördük…

İzlemeden geçmeyin hakikaten, çünkü ne diyor ozan; Bir nefes ki, aşk sana benzer !..

Aşk sana benzer

Aşk, Leonid Afremov gibi gibi ressamların bu tuvale aktardıkları ‘tutku’nun diğer adıdır belki de…

İzlemeden Olmaz !..

Sararmış bir not defterindeki bir aşk hikayesi

The Notebook-Not Defteri (2004)

 ABD Kuzey Carolina’nın sahil kasabası Seabrook’a genç bir kızın gelmesiyle başlar her şey…1940’lı yılların başı, Dünya Savaşı henüz patlak vermiştir. Ailesiyle geçireceği yazın güzellikleriyle düşünerek kasabaya gelen genç kız, birden onu görür. Genç kız ve genç adam için artık AŞK başlamıştır.

Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. 2’nci Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir.

Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Sonrası mı? Tabi ki filmimizde…

Aşk sana benzer

Ryan Gosling’i ve Rachel McAdams’ı parlatan, sinemanın yıldızı yapan bir filmdir Notebook…

Yaşlanmak, büyümek, doğmak, hayatın kuralına terstir…

The Cruios Case Of Benjamin Button-Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi (2008)

  • Scott Fitzgerald’ın 1920’lerde yazdığı ve 80’li yaşlarında doğup, geriye doğru yaşlanan bir adamı konu alan hikayesinden uyarlanan ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ böyle başlıyor: Benjamin Button hepimiz gibi zamanı durduramayan bir adamdır.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, 1918’de, New Orleans’tan başlayıp 21. yüzyıla uzanan serüveniyle, onun hikayesi herhangi birininkinden daha sıra dışı bir hayatı içerir. Film, pek de sıradan olmayan bu adamın yaşadığı serüven içinde karşısına çıkan kişilerin ve yerlerin, bulduğu ve kaybettiği aşkların muazzam öyküsünü, hayatın keyifleri ile ölümün hüznünü ve zamanın ötesine uzanan şeyleri konu alıyor.

Brad Pitt ve Cate Blanchett’in harika oyunculuklarını izlemek de cabası…

Brad Bitt

Her ne kadar fantastik bölümler içerse de Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi, duygu yüklü bir AŞK filmidir..

Zeki Demirkubuz’dan ‘Asla Yitirilmeyen Masumiyet’in öyküsü

Kader (2006)

Bekir (Ufuk Bayraktar), Uğur’a (Vildan Atasever), Uğur Zagor’a (Ozan Bilen), Zagor ise suç işlemeye aşıktır. Durum bu haldeyken Zagor hapisten çıkar. Boğucu ve sıcak bir yaz gecesi aksilikler birbirini takip edince Cevat (Engin Akyürek) ile Zagor karşı karşıya gelir.

Zagor Cevat’ı gözünü kırpmadan öldürüp kaçar. Aynı gece Uğur da kaybolur. Aylar sonra, Zagor’un İzmir’de 2 polisi öldürüp yakalanmasıyla Uğur’a ulaşmak için yeni bir umut belirince Bekir, bu acımasız aşkın peşinde yıllar yılı sürecek amansız bir takibe başlar.

Taşra pavyonlarında, 3’üncü sınıf otel odalarında, esrar alemlerinde sürüp giden bir arayış, bir AŞK’ı kovalamaca öyküsü. Bir Zeki Demirkubuz filmi!..

Aşk sana benzer

Hayatımız biraz dağılınca hemen kaderi suçlamak, ne kadar kolay değil mi? Oysa, ne ekersek onu biçmez miyiz?

Vizyondakiler…

Stephen Amido’nun çok satan romanından…

Security-Güvenlik (2021)

Bir olayın kahramanlarının hayatlarını sonsuza dek kesintiye uğrattığı ve değiştirdiği bir kış hikayesi. Korku evlerin ve insanların içine yerleştiğinde güvenliğin maliyeti nedir? Shall We Dance, Berlin, I Love You, Serendipity filmleriyle tanınan oyuncu-yönetmen Peter Chelsom’dan bu kez 2021 yapımı bir korku, suç, gerilim filmi. Oyuncu kadrosunda ise Maya Sansa, Marco D’Amore gibi isimler yer alıyor.

Güvenlik

Security, yönetmen Peter Chelsom’un, her bir kişiyi özenle takip etmemizi istediği bir film.

Dört duvar arasında da yaşanmaz ki…

The Woman In The Window-Penceredeki Kadın (2021)

 New York’ta bir apartmanda yalnız yaşayan agorafobik bir kadın Anna, asla dışarı çıkmaz. Tüm zamanını evde içip, film izleyerek ve komşularını röntgenleyerek geçirir. Anna’nın rutin, sakin yaşantısı evinin tam karşısına taşınan Russell ailesinden sonra altüst olur.

Anna, idealindeki aile olarak gördüğü Russell ailesini izlemeye başlar ve bir gün hiç görmemesi gereken bir şey görür. Amy Adams ve Gary Oldman başrolde. Julianne Moore ise filmin bonusu…

Aşk sana benzer

Komşularını izlemeyi alışkanlık haline getirmiş olan Anna tam da canı sıkılıyorken Gary Oldman’ın canlandırdığı Alistair Russel ile karşılaşacak.

Vanessa Kirby’nin rüştünü ispatladığı aşikar…

Italian Studies (2021)

Adam Leon tarafından yazılan ve yönetilen 2021 Amerikan drama filminin başrollerinde Vanessa Kirby, Simon Brickner, Annika Wahlsten, Annabel Hoffman ve Maya Hawke var. Dünya prömiyerini 12 Haziran 2021’de Tribeca Film Festivali’nde yapan film, New York’ta hafızasını kaybeden bir yazarın öyküsü. Bir grup yabancıyla gerçek ve hayali konuşmalar. Son derece ilginç bir film, izleyicileri bekliyor.

Aşk sana benzer

The Crown dizisindeki Prenses Margaret rolüyle rüştünü dikkatleri çeken Vanessa Kirby, merakla beklenen yeni filmiyle karşımızda.

Muammer DİLBER.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Baş Belası tiyatro oyununa hayran kaldılar

Baş Belası

Yılport Samsunspor futbol takımı, teknik heyet ve kulüp çalışanları Baş Belası tiyatro oyununu izledi.

Serkan Üstüner’in yönettiği, Ceyhun Fersoy, Melis İşiten ve Sergen Deveci’nin oynadığı tiyatro oyunu Samsun’da sahnelendi.

Baş Belası

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde oynanan tiyatro oyununu Samsunspor Futbol Kulübü A.Ş. Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Soner Soykan, Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, teknik heyet, takım kaptanı Yusuf Abdioğlu, Muhammet Ali Özbaskıcı ve kulüp personeli izledi.

Baş Belası

Baş Belası oyuncularına Samsunspor forması

Oyun sonrası Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, tiyatro oyunu oyuncuları Ceyhun Fersoy, Sergen Deveci ve Melis İşiten’e takımın formasını hediye etti.

Oyun öncesi Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu’nun yakın arkadaşı olan oyuncu tiyatro oyuncusu Ceyhun Fersoy da, kulübe ziyarette bulundu.

Baş Belası

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karışık Hisler bale eseri sahnelenecek

Samsun’da “Karışık Hisler” kolaj bale eseri sahnelenecek

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), “Karışık Hisler” kolaj bale eseriyle sanatseverlerin karşısına çıkacak.

SAMDOB’dan yapılan açıklamaya göre, bale, Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

SAMDOB sanatçılarının sahneleyeceği balenin bir bölümü olan “Amor Stelles” eserinin koreografisinde Tan Sağtürk imzası bulunuyor.

Karışık Hisler

Karışık Hisler 12-14 Kasım’da

Mehmet Balkan’ın koreografisini yaptığı “Dejavu” ve “Black and White” bir yıl önce Samsun’da ilk defa sahnelenmişti. Koreografisi Zeynep Bengier’e ait olan “Sayha da tekrar sahne alacak.

Klasik müziğin duayen isimleri Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach ve Erim Ardal gibi bestecilerin eserlerinden seçilen bölümlerin kullanılacağı eser, 12 ve 14 Kasım’da saat 20.00’de sahneye konulacak.

Mehmet Balkan’ın koreografisi ile sahnelenecek “Dejavu” ve “Black and White” ile koreografisi Zeynep Bengier’e ait olan “Sayha” seyirci ile buluşacak.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Cansu Tuman, çocukluk hayalini gerçekleştirdi

Cansu Tuman

Teşkilat dizisinde ‘Ceylin’ karakterine hayat veren Cansu Tuman, çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.

TRT 1 ‘in en çok izlenen ‘Teşkilat’ dizisinde ‘Celine’ karakterini canlandıran Cansu Tuman’a hayranları sosyal medya üzerinden büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Hayranları sosyal medya aracılığıyla “Ekran başında ağaç olduk”, “Sabırsızlıkla seni bekliyoruz”, “Cansu’nun en büyük hayranıyım”, “ Cansu nerede biz o kanaldayız” yorumlarıyla güzel oyuncuyu sevgi seline boğdu.

Cansu Tuman

Cansu Tuman : Çocukluk hayalim

İlgi karşısında çok mutlu olduğunu ifade eden genç oyuncu sevenlerine “İyi ki varsınız” diyerek karşılık verdi.

Kendini bildi bileli oyunculuğun hep hayali olduğunu ifade eden genç oyuncu, “Daha çocukken televizyon karşısına geçip, ‘ben de oyuncu olacağım derdim.’ Aileme, arkadaşlarıma kafamdan senaryolar uydurup oynar ve çok eğlenirdim.” dedi.

Genç oyuncu daha önce de ekranın sevilen ‘Ufak Tefek Cinayetler’ ve ‘Yemin’ gibi yapımlarda yer almıştı.

 

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.