Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Çünkü, bir nefes ki, aşk sana benzer !..

Aşk sana benzer

Evet, şairin dediği gibi, gökte parlayan ay, kalpte incinen söz ve hatta ‘çölde ışıldayan su’ bile sana benzer… Aşık olduğun zaman, büyük şair Nazım Hikmet’in dediği gibi, ‘güneşli bir toprak kokusu’ vurur başınıza…

Ve ‘Bir buğday tarlasında, ekinlerin içerisinde’ kaybolursunuz!..

Yine büyük şairin dediği gibi, ‘seni düşünmek güzel şey, ümitli şey’dir çünkü…

“…saadet zamanı, avluya doğru oturmuşuz, sen ve ben

endamımız çift, suretimiz çift, ruhumuz tek, sen ve ben

bulandıran palavralardan azade, gamsız bir keyif, sen ve ben

sen ve ben, ne sen varsın ne de ben, bir olmuşuz aşk elinden…”

 Ah mine’l aşk (Ah aşkın elinden) !..

Ah, aşkın elinden hararetiyle kalbini yakıp kavuran ve onun türlü hallerinden çektiklerimiz…

Evet, birbirinden güzel dizelerle süslediğimiz aşk… ‘Saadet zamanı’ndan günümüze gelen aşk…

Sayısız romanın, öykünün, hikayenin, sayısız dizenin, sayısız müzik yapıtının, sayısız sahne oyununun, sayısız tablonun ve hiç kuşkusuz sayısız sinema filminin konusu olmuş aşk !..

Gene Kelly, Stanley Donen ikilisinin unutulmaz filmi Singin ‘in the Rain’i izlediğinizde, onunla, yani sevdiğinizle, yağmur altında, üstelik sırıl sıklam olmak isteği artık kaçınılmazdır…

Sinema aşkı öyle bir anlatır ki, 1970 yapımı, Arthur Hiller’in, yine unutulmazlar arasında yer alan filminin, Love Story’nin o son sahnesindeki o ünlü sözü asla ve asla unutturmaz size: Aşk, asla pişman olmamaktır…

Sinemada aşk, Forrest Gump (Robert Zemeckis’in 1990 yapımı ‘En İyi Görüntü, Aktör, Yönetmen, Görsel Efekt, Uyarlanmış Senaryo ve En İyi Düzenleme’ dallarında Oscar almış başyapıtı)  ile Jenny‘nin zamanı aşan, zaman ötesi aşklarıyla büyüler sizi…

Sinemada aşk, Jack ile Rose’un sadece 4.5 gün süren ve Titanic ile birlikte Atlantik Okyanusu’na gömülen trajik dramıdır…

Sinemada aşk, görüntülerle, muhteşem oyunculuklarla, repliklerle birleşir ve gönlünüzün, kalbinizin tam ortasına yerleştirir orada gördüklerinizi, dinlediklerinizi, anlatılanları…

Sinemada aşk başkadır, belki de o yüzdendir sinemaya aşkla bağlı olmamız...

 İşte bu nedenle sevgili dostlar, bu haftaki İZLEMEDEN OLMAZ bölümümüzü, 3 aşk filmine ayırmayı uygun gördük…

İzlemeden geçmeyin hakikaten, çünkü ne diyor ozan; Bir nefes ki, aşk sana benzer !..

Aşk sana benzer

Aşk, Leonid Afremov gibi gibi ressamların bu tuvale aktardıkları ‘tutku’nun diğer adıdır belki de…

İzlemeden Olmaz !..

Sararmış bir not defterindeki bir aşk hikayesi

The Notebook-Not Defteri (2004)

 ABD Kuzey Carolina’nın sahil kasabası Seabrook’a genç bir kızın gelmesiyle başlar her şey…1940’lı yılların başı, Dünya Savaşı henüz patlak vermiştir. Ailesiyle geçireceği yazın güzellikleriyle düşünerek kasabaya gelen genç kız, birden onu görür. Genç kız ve genç adam için artık AŞK başlamıştır.

Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. 2’nci Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir.

Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Sonrası mı? Tabi ki filmimizde…

Aşk sana benzer

Ryan Gosling’i ve Rachel McAdams’ı parlatan, sinemanın yıldızı yapan bir filmdir Notebook…

Yaşlanmak, büyümek, doğmak, hayatın kuralına terstir…

The Cruios Case Of Benjamin Button-Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi (2008)

  • Scott Fitzgerald’ın 1920’lerde yazdığı ve 80’li yaşlarında doğup, geriye doğru yaşlanan bir adamı konu alan hikayesinden uyarlanan ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ böyle başlıyor: Benjamin Button hepimiz gibi zamanı durduramayan bir adamdır.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, 1918’de, New Orleans’tan başlayıp 21. yüzyıla uzanan serüveniyle, onun hikayesi herhangi birininkinden daha sıra dışı bir hayatı içerir. Film, pek de sıradan olmayan bu adamın yaşadığı serüven içinde karşısına çıkan kişilerin ve yerlerin, bulduğu ve kaybettiği aşkların muazzam öyküsünü, hayatın keyifleri ile ölümün hüznünü ve zamanın ötesine uzanan şeyleri konu alıyor.

Brad Pitt ve Cate Blanchett’in harika oyunculuklarını izlemek de cabası…

Brad Bitt

Her ne kadar fantastik bölümler içerse de Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi, duygu yüklü bir AŞK filmidir..

Zeki Demirkubuz’dan ‘Asla Yitirilmeyen Masumiyet’in öyküsü

Kader (2006)

Bekir (Ufuk Bayraktar), Uğur’a (Vildan Atasever), Uğur Zagor’a (Ozan Bilen), Zagor ise suç işlemeye aşıktır. Durum bu haldeyken Zagor hapisten çıkar. Boğucu ve sıcak bir yaz gecesi aksilikler birbirini takip edince Cevat (Engin Akyürek) ile Zagor karşı karşıya gelir.

Zagor Cevat’ı gözünü kırpmadan öldürüp kaçar. Aynı gece Uğur da kaybolur. Aylar sonra, Zagor’un İzmir’de 2 polisi öldürüp yakalanmasıyla Uğur’a ulaşmak için yeni bir umut belirince Bekir, bu acımasız aşkın peşinde yıllar yılı sürecek amansız bir takibe başlar.

Taşra pavyonlarında, 3’üncü sınıf otel odalarında, esrar alemlerinde sürüp giden bir arayış, bir AŞK’ı kovalamaca öyküsü. Bir Zeki Demirkubuz filmi!..

Aşk sana benzer

Hayatımız biraz dağılınca hemen kaderi suçlamak, ne kadar kolay değil mi? Oysa, ne ekersek onu biçmez miyiz?

Vizyondakiler…

Stephen Amido’nun çok satan romanından…

Security-Güvenlik (2021)

Bir olayın kahramanlarının hayatlarını sonsuza dek kesintiye uğrattığı ve değiştirdiği bir kış hikayesi. Korku evlerin ve insanların içine yerleştiğinde güvenliğin maliyeti nedir? Shall We Dance, Berlin, I Love You, Serendipity filmleriyle tanınan oyuncu-yönetmen Peter Chelsom’dan bu kez 2021 yapımı bir korku, suç, gerilim filmi. Oyuncu kadrosunda ise Maya Sansa, Marco D’Amore gibi isimler yer alıyor.

Güvenlik

Security, yönetmen Peter Chelsom’un, her bir kişiyi özenle takip etmemizi istediği bir film.

Dört duvar arasında da yaşanmaz ki…

The Woman In The Window-Penceredeki Kadın (2021)

 New York’ta bir apartmanda yalnız yaşayan agorafobik bir kadın Anna, asla dışarı çıkmaz. Tüm zamanını evde içip, film izleyerek ve komşularını röntgenleyerek geçirir. Anna’nın rutin, sakin yaşantısı evinin tam karşısına taşınan Russell ailesinden sonra altüst olur.

Anna, idealindeki aile olarak gördüğü Russell ailesini izlemeye başlar ve bir gün hiç görmemesi gereken bir şey görür. Amy Adams ve Gary Oldman başrolde. Julianne Moore ise filmin bonusu…

Aşk sana benzer

Komşularını izlemeyi alışkanlık haline getirmiş olan Anna tam da canı sıkılıyorken Gary Oldman’ın canlandırdığı Alistair Russel ile karşılaşacak.

Vanessa Kirby’nin rüştünü ispatladığı aşikar…

Italian Studies (2021)

Adam Leon tarafından yazılan ve yönetilen 2021 Amerikan drama filminin başrollerinde Vanessa Kirby, Simon Brickner, Annika Wahlsten, Annabel Hoffman ve Maya Hawke var. Dünya prömiyerini 12 Haziran 2021’de Tribeca Film Festivali’nde yapan film, New York’ta hafızasını kaybeden bir yazarın öyküsü. Bir grup yabancıyla gerçek ve hayali konuşmalar. Son derece ilginç bir film, izleyicileri bekliyor.

Aşk sana benzer

The Crown dizisindeki Prenses Margaret rolüyle rüştünü dikkatleri çeken Vanessa Kirby, merakla beklenen yeni filmiyle karşımızda.

Muammer DİLBER.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021