Covid-19 vaka sayısı artıyor ; Samsunlular dikkat!

Covid-19 aşı randevusu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 vaka sayısı Samsun dahil birçok ilde artıyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” diye tweet attı.

Covid-19 vaka sayılarına ilişkin Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, twitterdan bilgilendirme yaptı. Bakan Koca, 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında vaka yoğunluğunun bir önceki haftaya göre arttığı illeri sıraladı.

Son bir haftada en çok artış gösteren 10 ili şöyle ifade etti:

“Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız.”

Covid-19 aşı randevusu
Covid-19 Vaka sayıları son haftalarda bazı illerde artış gösteriyor.

Covid-10 aşı randevusu

Covid-19 aşı randevusu konusunda da uyaran Bakan Koca, şu tweeti attı:

“Siz aşınızı olun, tedbirinizi alın. Sağlık çalışanlarımız ve bilim insanlarımızla Covid-19 virüsünün üstesinden geliriz. Eğer bu yapılmazsa, kimimiz hasta, çoğumuz salgın şartlarının mağduru olarak bu mücadelenin içinde yaşamak zorundayız. Böyle sürmesin. Bu hayatı değiştirelim.”

Günlük Covid-19 Tablosu’na göre Karadeniz Bölgesi’nde en az 2 doz aşı olmuş illerin nüfus yüzdesine göre 8 il ‘mavi’ kategoride, 8 il ‘sarı’ kategoride ve 2 il ise ‘turuncu’ kategoride yer aldı.

Covid-19 aşı randevusu
Samsun iki doz aşılamada sarı kategoride yer aldı.

Samsun ‘Sarı’ kategoride

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan günlük Covid-19 tablosunda Karadeniz bölgesinde 8 il ‘Mavi’ kategoride yer aldı. Covid-19 Tablosu’na göre Ordu, Amasya, Bartın, Zonguldak, Giresun, Artvin, Sinop ve Çorum mavi kategoride yer aldı. Kastamonu, Samsun, Bolu, Tokat, Trabzon, Rize, Karabük ve Düzce sarı kategoride yer aldı. Ayrıca Gümüşhane ve Bayburt ise turuncu kategoride yer aldı.

2 doz aşılamada da Samsun yüzde 74.4 ile Karadeniz’deki 18 il arasında onuncu oldu. Ayrıca son dönemde Delta, Delta Plus ve Mu gibi varyantları le gündeme gelen virüs 5 milyona yakın insanın ölümüne neden oldu.

Covid-19 aşı randevusu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ayı ve tedbir konusunda uyardı.

Dünya genelinde pek çok ülke takviye doz kararı aldı. Özellikle pandemiden en çok etkilenen ülkeler de açıklandı. Bununla birlikte 33 milyon nüfusa sahip Peru 200 bine yakın ölüm ile listenin zirvesinde yer aldı.

Peru’yu Bosna Hersek izledi. Kuzey Makedonya üçüncü, Karadağ ise dördüncü sırada yer aldı.

Türkiye kaçıncı sırada

Worldometer’da yer alan veriler ışığında toplam vaka sayıları baz alındı. Buna göre Türkiye 7 milyon 416 bin 182 vaka ile 6’ncı sırada yer alıyor. Ancak virüse bağlı can kayıpları baz alındığında ise Türkiye yaklaşık 66 bin vefat ile 18’inci sırada bulunuyor.

Türkiye’de pandeminin başından bu yana 6.9 milyona yakın hasta koronavirüsü yenmeyi başardı. Bu da Türkiye’yi 4’üncü sıraya yerleştiriyor.

Covid-19 vaka sayısı artıyor ; Samsunlular dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!