Çocuk işçiliği istismar, mesleki eğitim altın bileziktir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuk işçiliği ile mesleki eğitim arasındaki farkı anlatan Bendevi Palandöken; “Çocuk işçiliği istismar, mesleki eğitim altın bileziktir” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken; dünya genelinde 160 milyonu aşkın çocuk işçi olduğunu söyledi.

Çocuk işçiliğinin doğru zamanda ve uygun şartlar sağlanarak mesleki eğitim ile çıraklığa yönlendirilmesi çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Palandöken; “Ülkemizin ve dünyanın kanayan yarası çocuk işçiliği ile mücadelemiz sürüyor. Ayrıca çocukların eğitimden de çocukluğunu yaşamasından da mahrum kalmaması;, uygun şartlarda ve doğru zamanda mesleki eğitim alarak çıraklığa yönlendirilmesi için; esnaf ve sanatkâr camiası ve konfederasyon olarak projelerimizle çok önemli adımlar atmaya devam ediyoruz” dedi.

“Bugünün meslekleri çıraklarımızla hayatta kalacak”

Çırakların işçi değil öğrenci olduklarının altını çizen Bendevi Palandöken; “Özellikle okulda olması ya da oyun oynaması; dinlenmesi gereken yerde ağır işlerde çalışan; çalışmak zorunda kalan binlerce çocuğumuzu bu istismardan kurtarmak için projelerimiz devam ediyor.

Çocuk işçinin istismar olduğunu; çocukları eğitimde tutmak ve bir meslek edindirmek için çıraklığa yönlendirme gerekir. Bunun onlara altın bilezik vermek olduğunu bir kez daha yinelemek istiyoruz. Özellikle esnafımızın yanında; mesleki eğitim okullarında iş öğrenen çırak; çocuk işçi değil öğrencidir.

Çocuk işçiliği

Devam etmekte olan IMEP projemizde de; UNICEF ile olan projemizde de öncelikle çocuk işçi ve çıraklık kavramlarının birbirinden farkı noktasında aile ve işverenleri bilinçlendirmek; daha sonra güvenli bir ortamda tüm tedbirler alınarak çırakların mesleki eğitime yönlendirilmesini amaçladık. Bugünün meslekleri çıraklarla süregelerek geleceğe aktarılacak” diye konuştu.

Dünyada 160 milyon çocuk işçi var

Bendevi Palandöken; ayrıca birçok mesleğin yetiştirilecek çırak bulunamaması nedeniyle kaybolmaya yüz tuttuğunu da hatırlattı.

Palandöken, “Çocuk işçilerin sayısı maalesef son yıllarda önemli bir artış gösterdi. Bu artışa sebep olan en büyük gelişme pandemi döneminde artan geçim sıkıntıları oldu.

Dünyada toplam 160 milyonu aşkın çocuk işçi bulunuyor. Ülkemizde ise 700 binin üzerinde çocuk işçi olduğu tahmin ediliyor.

Halbuki birçok meslek yetiştirecek çırak bulunamadığından ötürü kayboldu ya da kaybolmak üzere. Bu öğrencilerin eğitimlerine devam ederken bir yandan da usta-çırak ilişkisi içerisinde esnafımızın yanında geleceğe hazırlanması çok önemli” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuk işçiliği istismar, mesleki eğitim altın bileziktir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!