Bizimle İletişime Geçin

Ekonomi

Çip krizi otomotiv yan sanayide dijital dönüşümü hızlandırdı

Çip krizi

Çip krizi sorunu nedeniyle bu yıl dünyada 7.1 milyon daha az otomobil üretilmesi bekleniyor. 

Otomotiv sektörü tedarik zinciri kesintileri ve talep artışının yarattığı çip krizi nedeniyle zor durumda. İngiliz bilgi sağlayıcısı IHS Markit’in açıklamasına göre, küresel çip krizi nedeniyle bu yıl dünyada 7.1 milyon daha az otomobil üretilmesi bekleniyor.

Goldman Sachs ise 2021’de küresel otomotiv sektörünün kârının 20 milyar dolar düşeceğini öngörüyor. Endüstri 4.0 ile hız kazanan, pandemiyle vites büyüten dijital dönüşüm, otomotiv sektörünün tüm aktörleri için  yeni nesil teknolojik ihtiyaçları beraberinde getiriyor.

Proje yönetimine entegre çözüm

Dijital dönüşümün otomotiv sektöründe yan sanayiye rekabet gücü ve verimliliği de kazandırdı. QMAD Genel müdürü Mehmet Bulduk; “Kritik bir virajdan geçen otomotiv sektörü, dijital dönüşüme odaklandı.

Sektörde sadece otomobiller dijitalleşmiyor. Yan sanayiler, yönetim sistemlerini ve süreçlerini dijitalleştirmeyi başardı. Bu noktada ana sanayinin fiyat, kalite ve hız beklentisini karşılayarak işlerine sürdürülebilirlik getirebiliyor. Gelişen yeni teknoloji ve trendlere ayak uydurabilmek için, dijitalleşmek gerekiyor dedi.

Mehmet Bulduk ayrıca şu ifadelerde bulundu:

“Ara sanayide tedarik aşamasından üretime ve nihai tüketiciye ulaşmasına kadar dijitalleşmek önemli. Bu nedenle ürün ve hizmetlere dair tüm süreçlerin dijitalleşmesi önemli.

Çip krizi

QMAD olarak sadece otomotiv yan sanayiye özel geliştirdiğimiz web tabanlı yazılım programlarımızla proje yönetimine entegre bir çözüm sunuyoruz. Kapsamlı ve özelleştirilebilir bir yapıya sahip programlarımızla yan sanayinin satış, proje ve üretim aşamalarının tümünü tek bir platform üzerinden yönetmelerini sağlıyoruz.

Bu sayede kullanıcılar rekabet gücü elde ederek tercih edilir hale geliyor. Yazılımlarımızın parametrik ve kullanıcı dostu arayüzünün yanı sıra çoklu dil seçenekleriyle üretim faaliyetlerine esneklik getiriyoruz. Yazılımımız, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu özelliklerle şekilleniyor. Ayrıca hatırlatma ve eskalasyon hizmetiyle de faaliyetler sırasında oluşabilecek aksaklıkların önüne geçiyor.”

Üreticilerle aynı dili konuşan çözüm ortaklığı

Dijitalleşmenin getirdiği güvenlik riskinin yan sanayinin faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin önünde engel oluşturabileceğini belirten Mehmet Bulduk, “QMAD olarak uzun yıllara dayalı deneyimimizle üreticilerle aynı dili konuşan bir ekibe sahibiz.

Güvenlik kaygısını ortadan kaldıran yazılım programlarımızla üreticilerle çözüm ortaklığı kuruyoruz. Sunucu bazlı çalışan yazılım programlarımıza, internetin olduğu her yerden erişilebiliyor. Böylece üreticiler tüm verilerini kontrol altında tutarken, işlerini mekân ve zamandan bağımsız bir şekilde sürdürebiliyor.

ERP sistemleriyle uyumlu olarak işlerin anlık takibi yapılabiliyor” diye belirtti.

Bütçeye uygun kiralanabilir, taahhüt gerektirmeyen çözümler

Geliştirdikleri yazılım programlarıyla yan sanayinin mühendislikten kontrol ve risk yönetimine, bakım ve eğitim faaliyetlerinden laboratuvar yönetimi ve raporlamaya kadar tüm iş süreçlerini dijitalleştirdiklerini kaydeden QMAD Genel Müdürü Mehmet Bulduk,

“PC, tablet ve telefon gibi tüm cihazlarla uyumlu yazılım programımızı kullanıcılar kiralayabiliyor. Bu sayede kullanıcıları bütçelerine uygun taahhüt gerektirmeyen çözümlerle buluşturuyoruz” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Ekonomi

Tüketici Hakları’ndan ‘Fahiş’ önerisi

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, ‘fahiş fiyatlar’ için çok konuşulacak bir öneri sundu: Satış fiyatlarına yasa ile sınır gelsin,

Marketlerde etiket fiyatları alınan önlemlere rağmen düşmek bilmeyince farklı tedbirler gündeme gelmeye başladı.

Konuya ilişkin net konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik bir talimat vererek ‘farklı uygulamaları’ devreye alacaklarını dile getirdi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise, “Üretim, tüketim, dağıtım fiyat politikalarını devletin belirlemesi lazım. Yasal düzenleme ile maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kâr sınırı getirilmeli” dedi.

Uygulanan cezalar işe yaramadı

Ticaret Bakanlığınca, temel gıda ve temizlik ürünlerinde fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı belirlenen zincir marketler ve işletmelere bu yılın ilk 10 ayında toplam 9 milyon 403 bin TL para cezası verildi.

Pandemiden bu yana ise fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 56 milyon 602 bin 168 TL idari para cezası uygulandı.

Bakanlık tarafından yapılan denetimler sonucu uygulanan cezalara rağmen fiyatlarda düşüş olmayınca, farklı tedbirler konuşulmaya başlandı.

Tüketici

Ticaret Bakanlığı’na bağlı ekiplerin yaptıkları denetimler sonrası fiyat artışı ve stokçuluk yapan marketlere 56 milyon liranın üzerinde ceza kesildi ancak bu uygulama caydırıcı olamadı.

Cumhurbaşkanı sert çıktı : Üzerine gideriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü yaptığı açıklamada kontrollerin çok daha farklı uygulamalarla devam edeceğini, kabine toplantısında buna ilişkin atılacak adımların masaya yatırılacağını söyledi.

Erdoğan, “Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz.

Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım” dedi.

Tüketici Hakları’ndan satış fiyatlarına sınırlama önerisi

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise, fahiş fiyat artışı yapan market ve işletmelerin ceza olarak kapatılmasının çözüm olmayacağını söyledi.

Çakar, cezaların yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Çözüm için bir yasal düzenleme yapılmak zorunda.

Özellikle piyasaya hakim olan birtakım tekeller var. Başta zincir marketler olmak üzere, gıda ve tarımsal ürünleri satan firmaların satış fiyatları konusunda bir sınırlama getirilmeli ve buna ilişkin yasal düzenleme yapılmalı.

Zincir marketler ve firmalar çiftçiden bu ürünleri alıyorlar, üzerine yüzde 300- 400 karlarını koyarak satıyorlar. Ya da birtakım aracılardan, toptancıdan alıp satıyorlar. 3- 4 kat kar etmemesi için bu konuda bir sınırlama olmalı.

Nasıl olmalı; bu ürünleri satan firmaların 1 kilo için maliyeti nedir, bunun kendisine maliyetini devlet onlarla görüşerek analiz edip, yasal düzenlemede maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kar sınırı getirilmeli,

Kar sınırlamasına uyulup uyulmadığına ilişkin de yoğun periyodik denetimler yapılmalı.

Aksi takdirde tek başına cezaların ağırlaştırılması, kar oranını sınırlandırmaya ilişkin yasal düzenleme olmadan yeterli olmayacak” açıklamasında bulundu.

Tuketici

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar.

Aracılar ortadan kaldırılmalı

Turhan Çakar, kalıcı çözüm için ise piyasanın tekelleşmesinin önlenmesi gerektiğini belirterek, “Aracı sistemin ortadan kaldırılması gerekir. Doğrudan doğruya küçük çiftçilerden aracı olmadan tüketiciye gelebileceği bir düzen kurulmalı.

Bunun için de devletin devreye girmesi gerekir. Büyük firmalar var, bunlar piyasayı yönlendiriyor, tekel piyasanın ortadan kaldırılması gerekiyor. Aracı sistemi ortadan kaldıracak, dağıtımı düzenleyecek bir organizasyon gerekli.

Tarımsal KİT’lerin yeniden kamusallaştırılması gerekiyor, yeni tarımsal, gıda KİT’leri kurulması gerekiyor. Bu kitler aracılığı ile bu ürünlerin dağıtımını doğrudan tüketiciye bu kitler yapsın.

Eskiden bu yapılıyordu, şimdi çok daha iyi yapılabilir.

Devlet müdahalesi ile KİT’lerin kurulması ile dağıtımını bizzat devlet yaparsa; aracı, toptancı, tekeller ortadan kalkarsa, gıda, sebze fiyatları 5’te 1’e iner, 25 liralık ürün 5 liraya iner” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakanlık duyurdu : 10 bin kişiye istihdam

Bakanlık şantiye şefleri yönetmeliğinin yenilendiğini duyurdu. Bakan Murat Kurum, “İş sayısını iş büyüklüğüne göre düzenledik” dedi.0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çıkarılan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 18 Kasım 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yayımlanan yönetmelikle iş sayısının işin büyüklüğüne göre düzenlendiği ve şantiye şefleri için deneyim şartının getirildiği belirtildi.

Ayrıca yapılan düzenleme ile yaklaşık 10 bin mimar ve mühendisin istihdamına katkı sağlanacağı müjdelendi.

şantiye

“İşin büyüklüğüne göre düzenlendi”

Yapılan düzenleme ile daha önce bir şantiye şefinin 30 bin metrekareye kadar işi üstlenip, aynı anda 5 iş yapması gerekirken;

iş sayısı, işin büyüklüğüne göre düzenlendi. Bu düzenleme ile alınan işin büyüklüğüne göre iş sayısı azaltılıp, inşaatların daha etkin bir şekilde sevki, idaresi ve denetlenmesi amaçlanıyor.

İlk kez şantiye şefliği yapacaklar…

Bakanlık açıklamasında yeni düzenlemede mesleki tecrübe ile birlikte yapı sistemlerinin karmaşıklığı ve bina büyüklüklerinin dikkate alındığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, şantiye şefliği hizmet kotasının üç grupta toplandığı belirtildi.

Buna göre; yapı inşaat alanı 1.500 metrekareyi geçmeyen en fazla 4 iş, 4 bin 500 metrekareyi geçmeyen 3 iş ve 7 bin 500 metrekareyi geçmeyen 2 iş aynı anda üstlenilebilecek.

Ayrıca 7 bin 500 metrekareyi geçen işlerde ve kamu yatırımlarında tek iş alınabilecek.

bakanlık

Bakanlık açıklaması: Şantiye şefleri için deneyim şartı getirildi

Açıklamada şantiye şefleri için deneyim şartı getirildiği vurgulandı.

İlk kez şantiye şefliği yapacakların, inşaat alanı 1500 metrekareye kadar olan yapılarda görev alabileceği ve bu şekilde bir işi bitiren şantiye şefinin bir üst gruptan iş alabileceği duyuruldu.

Farklı yapı türleri ve imalat tiplerine bağlı olarak şantiye şefliğini üstlenebilecek meslek disiplinlerine dair de ayrıntılı hükümler getirildiği aktarılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Yapı denetim elemanlarının çalışma kısıtlamalarına ilişkin yapılan son düzenlemelere paralel olarak,

75 yaşını dolduran veya şantiyede fiilen devamlı görev yapmaya engel bir durumu olanların, şantiye şefliği yapmaları uygun bulunmamaktadır.”

Murat Kurum

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum. (Fotoğrafta)

“Yaklaşık 10 bin kişiye istihdam alanı açıldı”

Yapılan düzenleme ile bir şefin bakacağı alanın küçüleceği için yeni şantiye şeflerine ihtiyaç olacağı belirtilen açıklamada, yaklaşık 10 bin mimar ve mühendisin istihdamına katkı sağlanacağı müjdelendi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’da sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:

“Şantiye şefleri yönetmeliğini yeniledik. İş sayısını iş büyüklüğüne göre düzenledik. Yeni adım yeni istihdam alanı doğuracak, yaklaşık 10 bin Mimar-mühendise iş kapısı açılacak.

Hayırlı olsun”

Okumaya devam et

Ekonomi

Rekabet Kurumu soruşturma başlattı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in şikayetini dikkate alan Rekabet Kurumu, TMO’nun açıkladığı fiyata karşılık düşük fiyat açıklayan İtalyan firması Ferrero hakkında soruşturma başlattı.

Yakın zamanda ulusal bir gazeteye yaptığı açıklamada ‘Fındık için savaşacağım’ açıklamasında bulunan ve fındık fiyatını aşağı çekmeye çalışan spekülatörler ile mücadele edeceğini vurgulayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler,fındık sektöründe tekel olmaya çalışan İtalyan firması Ferrero’ya ‘dur’ dedi.

Başkan Güler’in geçen ay İtalyan firması hakkında Rekabet Kurumu’na yaptığı girişim sonuç verdi. Rekabet Kurulu, Ferrero’ya soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Rekabet Kurumu

TMO’dan ayrı fiyat açıkladı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 54 TL’lik fındık taban fiyatının açıklanmasının ardından 33 gün sonra fındık sektöründe tekel oluşturmayı amaçlayan İtalyan firmasının fiyat açıklamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Sektörde tekel oluşturmayı amaçlayan Ferrero’ya karşı bir mücadele başlatan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Rekabet Kurumu’nu devreye sokarak hukuki süreç başlatılmasını sağladı.

Hilmi Güler

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler (Fotoğrafta)

Rekabet Kurumu soruşturma kararı aldı

Hukuki süreç içerisinde araştırmalarını ve incelemelerini sürdüren Rekabet Kurumu, İtalyan firmasına soruşturma açma kararı aldı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Ferrero International S.A. ve iştiraklerinin fındık pazarında, üretimden itibaren, alım, kırım ve ihracat aşamasına kadar tüm seviyelerdeki eylemleriyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu

Kurumdan edinilen bilgiye göre de soruşturma sürecinde Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ’nin, fındık alım pazarında hakim durumda olup olmadığı, fındık alım pazarındaki fiyatlama davranışlarının sömürücü/haksız nitelikte bulunup bulunmadığı,

fındık alım pazarında fiili münhasırlık uygulayıp uygulamadığı, sözleşme yapmanın reddi niteliğinde uygulamaları olup olmadığı incelenecek. İnceleme, büyük ölçüde pazar verilerine dayalı olarak ve fındık tedarik sürecinin her aşamasını kapsayacak şekilde yürütülecek.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.