Çip krizi otomotiv yan sanayide dijital dönüşümü hızlandırdı

Çip krizi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çip krizi sorunu nedeniyle bu yıl dünyada 7.1 milyon daha az otomobil üretilmesi bekleniyor. 

Otomotiv sektörü tedarik zinciri kesintileri ve talep artışının yarattığı çip krizi nedeniyle zor durumda. İngiliz bilgi sağlayıcısı IHS Markit’in açıklamasına göre, küresel çip krizi nedeniyle bu yıl dünyada 7.1 milyon daha az otomobil üretilmesi bekleniyor.

Goldman Sachs ise 2021’de küresel otomotiv sektörünün kârının 20 milyar dolar düşeceğini öngörüyor. Endüstri 4.0 ile hız kazanan, pandemiyle vites büyüten dijital dönüşüm, otomotiv sektörünün tüm aktörleri için  yeni nesil teknolojik ihtiyaçları beraberinde getiriyor.

Proje yönetimine entegre çözüm

Dijital dönüşümün otomotiv sektöründe yan sanayiye rekabet gücü ve verimliliği de kazandırdı. QMAD Genel müdürü Mehmet Bulduk; “Kritik bir virajdan geçen otomotiv sektörü, dijital dönüşüme odaklandı.

Sektörde sadece otomobiller dijitalleşmiyor. Yan sanayiler, yönetim sistemlerini ve süreçlerini dijitalleştirmeyi başardı. Bu noktada ana sanayinin fiyat, kalite ve hız beklentisini karşılayarak işlerine sürdürülebilirlik getirebiliyor. Gelişen yeni teknoloji ve trendlere ayak uydurabilmek için, dijitalleşmek gerekiyor dedi.

Mehmet Bulduk ayrıca şu ifadelerde bulundu:

“Ara sanayide tedarik aşamasından üretime ve nihai tüketiciye ulaşmasına kadar dijitalleşmek önemli. Bu nedenle ürün ve hizmetlere dair tüm süreçlerin dijitalleşmesi önemli.

Çip krizi

QMAD olarak sadece otomotiv yan sanayiye özel geliştirdiğimiz web tabanlı yazılım programlarımızla proje yönetimine entegre bir çözüm sunuyoruz. Kapsamlı ve özelleştirilebilir bir yapıya sahip programlarımızla yan sanayinin satış, proje ve üretim aşamalarının tümünü tek bir platform üzerinden yönetmelerini sağlıyoruz.

Bu sayede kullanıcılar rekabet gücü elde ederek tercih edilir hale geliyor. Yazılımlarımızın parametrik ve kullanıcı dostu arayüzünün yanı sıra çoklu dil seçenekleriyle üretim faaliyetlerine esneklik getiriyoruz. Yazılımımız, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu özelliklerle şekilleniyor. Ayrıca hatırlatma ve eskalasyon hizmetiyle de faaliyetler sırasında oluşabilecek aksaklıkların önüne geçiyor.”

Üreticilerle aynı dili konuşan çözüm ortaklığı

Dijitalleşmenin getirdiği güvenlik riskinin yan sanayinin faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin önünde engel oluşturabileceğini belirten Mehmet Bulduk, “QMAD olarak uzun yıllara dayalı deneyimimizle üreticilerle aynı dili konuşan bir ekibe sahibiz.

Güvenlik kaygısını ortadan kaldıran yazılım programlarımızla üreticilerle çözüm ortaklığı kuruyoruz. Sunucu bazlı çalışan yazılım programlarımıza, internetin olduğu her yerden erişilebiliyor. Böylece üreticiler tüm verilerini kontrol altında tutarken, işlerini mekân ve zamandan bağımsız bir şekilde sürdürebiliyor.

ERP sistemleriyle uyumlu olarak işlerin anlık takibi yapılabiliyor” diye belirtti.

Bütçeye uygun kiralanabilir, taahhüt gerektirmeyen çözümler

Geliştirdikleri yazılım programlarıyla yan sanayinin mühendislikten kontrol ve risk yönetimine, bakım ve eğitim faaliyetlerinden laboratuvar yönetimi ve raporlamaya kadar tüm iş süreçlerini dijitalleştirdiklerini kaydeden QMAD Genel Müdürü Mehmet Bulduk,

“PC, tablet ve telefon gibi tüm cihazlarla uyumlu yazılım programımızı kullanıcılar kiralayabiliyor. Bu sayede kullanıcıları bütçelerine uygun taahhüt gerektirmeyen çözümlerle buluşturuyoruz” dedi.

Çip krizi otomotiv yan sanayide dijital dönüşümü hızlandırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!