Bizimle İletişime Geçin

Siyaset

CHP’li Hancıoğlu’ndan TBMM’de ‘Mülakat’ tepkisi

CHP'li

CHP’li Neslihan Hancıoğlu, Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yüzleştiği bir günde AFAD’ın mülakatla denetçi alabilmek için yasal düzenleme yapmaya çalışmasına tepki gösterdi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, deprem ve afetlere odaklanılması gereken bir günde AFAD’ın siyasi referansla ‘adam kayırmacılık’ yapmaya çalıştığını öne sürdü.

Siyasi referansla adam kayırmacılık

CHP’li Neslihan Hancıoğlu, Meclis Genel Kurulu gündemindeki torba kanun teklifinde yer alan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) ile ilgili düzenleme üzerine yaptığı konuşmada iktidarı ve kurum yönetimini eleştirdi.

Yapılmak istenen düzenlemeyle, kurum kadroları arasında siyasi referansla adam kayırmacılık yapılmaya çalışıldığını ifade eden Hancıoğlu, “Millet can derdinde, AFAD mülakatla adam kayırma peşinde” dedi.

Kanun değişikliğinin, diğer kurumlardan AFAD’a naklen atanacak 7 denetçi için kadro tahsisini öngördüğünü, atama sürecine ise yazılı sınavın yanına mülakatın da eklendiğini belirten Hancıoğlu, “Mülakata dayalı atamalarda liyakat yerine adam kayırmacılık ön plana çıkıyor.

Adamı olan, siyasi bağlantısı olan mülakatta unvan alıyor, adamı olmayan yazılı sınavda başarılı olsa bile kapı dışarı ediliyor” dedi.

CHP'li

CHP’li Hancıoğlu : İçişleri Bakanı mum dikiyor

CHP’li Hancıoğlu, AFAD’ın mülakat konusunda bozuk bir sicili olduğunu da kaydederek şöyle devam etti:

“Geçen yıl kurum içinde yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı büyük bir rezaleti ortaya çıkardı. Yapılan yazılı sınavda en başarılı sonucu elde eden isimler, sonrasında yapılan mülakatta elendi.

Bunların yerine yazılı sınavda 500’üncü olan, 520’nci olan kişiler mülakat marifetiyle görevde yükseltildi.

Bir sendika bu usulsüzlüğü yargıya taşıdı, mahkeme mülakatta objektif bir değerlendirme yapılamadığına hükmederek sözlü sınavın yürütmesini durdurdu.

Ancak, bu kurumun yönetimi yapılan atamaları iptal etmedi ve açıkça suç işledi, İçişleri Bakanı da Genel Başkan Yardımcımız Sayın İlgezdi’nin bu konudaki önergesine ‘Mülakatlar objektif, sonuçları iptal etmiyoruz’ diye cevap verdi.

Yani, özetle, mahkeme ‘Mülakat objektif değil, yürütmeyi durduruyorum’ diyor, AFAD yönetimi mülakatla görevde yükselttiği kişilere hiç dokunmuyor, İçişleri Bakanı da bu hukuk tanımazlığın üzerine tabiri caizse mum dikiyor.”

Neslihan Hancıoğlu, açıklamalarının son bölümünde ise, “Madem öyle, o zaman bu tür hukuksuzlukların altına imza atan herkes yeni sınavlarına çok iyi hazırlansınlar çünkü onların sorumlusu oldukları hukuksuz iş ve işlemlerden ötürü hesap verecekleri çok çetin bir sınav bekliyor.

O gün çok yakında gelecek ve hukuk tanımazlığı meşrulaştıran, devletin kurumlarına haksız, hukuksuz işlemler yaptıran herkes hak ettiği notu alacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Siyaset

AK Parti l Başkanı Aksu ilçe teşkilatıyla buluştu

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, “Cumhurbaşkanımızın milletimizin gönlündeki yeri bambaşka” dedi.
AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, 19 Mayıs İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen ‘Kuruluştan Bugüne Hep Birlikte 2023’e programına katıldı. Partililerle bir araya gelen Aksu, her katılımcıyı tek tek selamladı.
AK Parti’nin gönüllerde sağlam yer edindiğini vurgulayan Başkan Ersan Aksu, “Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile milletimizin çok güçlü bir sevgi bağı var.
AK Partimize büyük teveccüh var. 2023’te bu tabloyu yeni bir rekor ile bir kez daha göreceğiz. Milletimizin büyük desteğiyle 2023’te zafer yine Cumhur İttifakı’nın olacaktır. Türkiye kazanacak, 85 milyon milletimiz kazanacak” dedi.
“AK Parti bir hizmet partisidir. AK Parti milletimizin partisidir” diyen Başkan Ersan Aksu, karşılaştıkları onlarca engellemelere, darbe girişimlerine ve saldırılara rağmen Türkiye Yüzyılı hedeflerine doğru heyecan ve coşku ile ilerlediğini, millete hizmette hız kesmediklerini söyledi.
AK Parti

AK Parti İl Başkanı : Biz de durmak yok

Başkan Aksu, konuşmasının devamında sözlerini şöyle sürdürdü:
“2002’den bu yana Türkiye’yi şaha kaldırmak, milletimize eserler kazandırmak için gayretle çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Birilerinin hayal bile edemeyeceği nice projeleri hayata geçirdik, yeni eserler kazandırmaya da devam ediyoruz.
Biz bunu yaptık, biz şu hizmeti gerçekleştirdik diye bir an olsun durduk mu? Hayır. Biz de durmak yok. Biz de hizmet yarışı var. Yorulmak yok, çalışmak var. Çünkü bizim gönlümüzde milletimize aşkla hizmet etmek var.
Türkiye’yi her alanda çok daha güçlü ve büyük bir devlet haline getirme hedefimiz var. Hamdolsun pek çok alanda yapmaya devam ettiğimiz atılımlarla bu yolumuzda kararlı şekilde ilerliyoruz.
Sağladığımız desteklerle milletimizin her bir ferdinin yanındayız.”
Yoğun katılımla gerçekleştirilen programa Başkan Aksu’nun yanı sıra il başkan yardımcıları, 19 Mayıs İlçe Başkanı Fatih Seven, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, İlçe Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları,
kuruluştan bugüne görev alan 3 kademe ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, mahalle başkanları ve çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.
Okumaya devam et

Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Niye rahatsızlar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenler Günü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tüm öğretmenlere, ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

İstiklal Caddesi’ndeki kalleş saldırıda şehit olan Arzu Özsoy ile Karkamış’ta şehit edilen Ayşenur Alkan başta olmak üzere teröre kurban verdikleri tüm öğretmenleri rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mekânları cennet olsun inşallah.

Rabb’im şehitlerimizin mekânlarını cennet, makamlarını ali eylesin” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan vatanına ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmek uğruna canlarını feda eden öğretmenlerin aziz hatıralarına sahip çıkmayı görev addettiklerini ifade etti.

Erdoğan, “Varlık sebebimiz öğretmenlerimizdir. Biz öğretmenlerimizle var olduk, bugünlere geldik. Eğer Cumhurbaşkanı olduysak bunun tohumlamasını yapan öğretmenlerimizdir.

Biz onlarla buralara tırmandık. Durup dururken olmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Bir öğrencinin hocasına mektubundaki “Varlık sebebim, muhterem hocam” şeklindeki giriş cümlesinin çok önemli olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün hatıra ormanı içerisinde açılışı yapılan şehitler anıtı ve abidesini öğretmenlere şükran borçlarının mütevazı bir ifadesi olarak gördüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Misliyle sormaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sergiledikleri fedakârlıklarla millî eğitim tarihine adlarını şanla, şerefle yazdıran 192 kahramanın hiçbirinin unutulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

“Öğretmenlerimizin canına kasteden alçaklara, döktükleri her damla kanın hesabını misliyle sormaya devam edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Silahlı kuvvetlerimiz, Irak ve Suriye’nin kuzeyine düzenledikleri hava harekâtlarıyla saldırıların planlandığı ve gerçekleştirildiği terör yuvalarını darmadağın ediyorlar. Şu anda parlamentomuzda bundan rahatsız olan maalesef, ne idiği belirsiz birileri var.

Bundan rahatsızlar. Niye rahatsızlar? Millî istihbarat, silahlı kuvvetler, polis teşkilatı niye kalkıp da bu insanlarla uğraşıyormuş.

Evet, nerede bir terörist varsa bu milletin güvenlik teşkilatı, polisiyle, askeriyle, güvenlik güçleriyle orada olacak.

Bunu bugün söylemiyoruz. Gabar’da da olacağız, Cudi’de de olacağız, Tendürek’te de olacağız. Velhasıl nerede varsa orada olacağız. Öğretmenimize eli kalkanın her şeyini darmadağın ederiz. Bu bundan sonra da böyle gidecek.

Ülkemize yönelik terör tehdidi tamamen sona erene kadar sınırlarımız içinde ve dışında bu mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz.

Evlatlarımızı, 780 bin kilometre karenin hiçbir karışında terörün olmadığı, terör tehdidinin bulunmadığı bir Türkiye’de yaşatmakta kararlıyız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Rabb’im kahraman güvenlik güçlerimizin yardımcısı olsun.”

Başöğretmen olma hakkı kazandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanun yürürlüğe girer girmez, daha önüne arkasına, getirdiği kazanımlara bakmadan birilerinin öğretmenleri kışkırtmaya başladığına işaret etti.

Erdoğan, “Tamamı yalan veya yanlış bilgilerle devletimizle öğretmenlerimiz arasına fitne sokmaya çalıştırlar.

Boykot çağrıları yaparak kanunun getirdiği haklardan öğretmenlerimizin faydalanmasına mani olmak istediler ama öğretmenlerimiz bu kirli oyuna gelmedi” dedi.

Öğretmenlerin, devletin kendilerine sunduğu tarihî fırsata sahip çıktığını ve siyaset simsarlarına gereken cevabı verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şartları taşıyan öğretmenlerimizin yüzde 95’i kariyer sistemine başvurmuştur.

Başvuruların yüzde 99’u eğitimlerini tamamlamış ve sınava girmiştir. Lisansüstü eğitim yapmış olan 94 bin 863 öğretmenimiz ise sınavdan muaf tutulmuştur.

Buradan kariyerlerine ve geleceklerine sahip çıkan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kanun kapsamında uzman ve başöğretmen unvanı almaya hak kazanan öğretmen sayılarını paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Uzman öğretmenlik sınavına başvuran 432 bin 672 öğretmenimizin 422 bin 368’i sınavda başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte toplam 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkı kazandı.

Başöğretmenlik sınavına başvuran 68 bin 67 uzman öğretmenimizin 66 bin 422’si sınavda başarılı oldu. 257 uzman öğretmenimiz ise doktora eğitimini tamamladıkları için sınavdan muaf tutulmuşlardır.

Böylece 66 bin 679 uzman öğretmenimiz, başöğretmen olma hakkını kazandı. Gerek kışkırtmalara prim vermedikleri gerekse gösterdikleri üstün başarı dolayısıyla uzman ve başöğretmenlerimizi tebrik ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Eğitim Bakanlığını da öğretmenlerin kazanımlarına, yeni kazanımlar katacak bu süreci, süratli ve başarılı yönettiği için kutladı.

Gelecek nesillere daha huzurlu ve müreffeh bir ülke bırakacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, maarif davasının sembol isimlerinden Nurettin Topçu’nun “Millet bünyesinde inkılaplar mekteple başlar ve her milletin kendine özel olan mektepleri vardır.

Âdemoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insan muallimlerdir” sözlerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlerin, omuzlarındaki sorumluluğun bilinciyle hareket etmeyi sürdüreceğine inandığını söyledi.

Öğretmenler Günü’nü kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör saldırılarında şehit olan öğretmenleri rahmetle andı.

Okumaya devam et

Siyaset

İYİ Partili Bedri Yaşar’dan ‘Yaz Saati Tepkisi’

İYİ Partili

Türkiye’de ‘Kalıcı Yaz Saati Uygulaması’ndan vazgeçilmesini isteyen İYİ Partili Bedri Yaşar, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, kalıcı yaz saati uygulamasının herkesin problemi haline geldiğine işaret ederek, sabahın köründe evlatlarımızın okula gitmek için yarı gözleri açık yarı kapalı bir şekilde elektrik düğmelerini bulmaya çalıştıklarını vurguladı.

İYİ Partili Yaşar : İnatlaşmaya gerek yok

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan Bedri Yaşar, kalıcı yaz saati uygulamasının toplumdan gelen tüm itirazlara rağmen 6 yıldır uygulandığını ifade etti.

İYİ Partili Yaşar, “Bu problemi çözmek için bu kadar inatlaşmaya gerek yok. Bugün, özellikle Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında ciddi saat farkı var.

Iğdır’da saat 7’ye 10 kala güneş doğarken, Edirne’de 8’i 5 geçe, İstanbul’da yine 8, Ankara’da 8’e çeyrek kala ancak gün ışıyor. Yani dolayısıyla tahminlerden daha fazla enerji tüketilmektedir” dedi.

İYİ Partili

Tüketim düşmüyor, artıyor

Bedri Yaşar, kalıcı yaz saati uygulaması ile zannedildiği gibi tasarruf yapılmadığını da iddia ederek, sözlerini söyle sürdürdü:

“Bundan tasarruf ettiğinizi düşünüyorsunuz ama biz aynı kanaatte değiliz. Geçmiş yıllardaki tüketilen enerji miktarlarında kasım ayı rakamlarına baktığınız zaman bu yılki kasım ayına göre daha yüksek olduğunu hep beraber görmemiz mümkündür. Sonuç olarak bundan vazgeçilebilir.

Avrupa’da bu konuyu, parlamentolarına getirmişler, milletin temsilcilerine sormuşlar ve kalıcı saat uygulamasından vazgeçmişler.

Bu, meşhur ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ gibi, dünyada bize ait olan; markası, patenti her şeyi bize ait bir uygulama gibi, burada da yine, sadece ve sadece Türkiye’de uygulanan bir saat uygulaması var.”

Elektriğe yüksek zamlar

Sadece konutlara gelen elektrik zam miktarı yüzde 370 dolayındadır. Bu zam miktarıyla insanlar zaten otomatikman tasarruf etmektedir.

İnsanlar televizyon ışığında oturmaya başlamıştır. Lambaların vatını düşürüyorlar. Bu rakamlarla, bu fiyatlarla otomatikman vatandaşlar zaten tasarruf yapıyor.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.