CHP’li Hancıoğlu Bakan Yanık’ı eleştirdi

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'ndan Bakan Derya Yanık'a eleştiri...

Neslihan Hancıoğlu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Hancıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ı eleştirdi; “Ne kadınları koruyabildiniz ne de yavrularımızı!”

CHP’li Hancıoğlu, Türkiye’nin günlerce 6 yaşındaki bir kız çocuğunun evlendirilmesi ahlaksızlığıyla sarsıldığını ileri sürerek tepki gösterdi.

Aile Bakanı’nın 3 gün boyunca sustuğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Ne kadınları koruyabildiniz ne de yavrularımızı!” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu’ndaki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe görüşmelerine, bir kız çocuğunun 6 yaşında evlendirilmesi ve yıllarca cinsel istismara uğraması olayının tartışmaları damgasını vurdu.

Bakanlığın bütçesi üzerine CHP grubu adına konuşan Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Bakan Yanık’ı şu sözlerle eleştirdi:

“Ülke günlerce, 6 yaşındaki bir kız çocuğunu evlendirilmesi ahlaksızlığıyla sarsılıyor. Ne yazık ki sayın Aile Bakanı bu vahim olaya 3 gün sonra refleks gösterebiliyor.

Hiç kusura bakmayın sayın bakan, ne kadınları koruyabildiniz ne de yavrularımızı!

Ve şunu da belirtmek isterim; bizim iktidarımızda bu bakanlık, ‘her şey olup bittikten sonra sadece davaya müdahil olan bir bakanlık’ olmayacak.

Bu ahlaksızlığa asla müsaade etmeyen politikalar hayata geçirilecek.”

CHP'li Hancıoğlu

CHP’li Hancıoğlu : İktidar yolsulluğu istismar ediyor

CHP’li Hancıoğlu, konuşmasının devamında ise bakanlık bütçesi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Bütçe ödeneğinin tamamına yakınını sosyal yardım harcamaları için kullanan bakanlığın, bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 oranında bütçe artışı talep ettiğini kaydeden Hancıoğlu şunları söyledi:

“Bu durum yoksulluğun giderek derinleştiğinin sosyal yardıma ihtiyaç duyan yurttaş ve hane sayısı katlanarak arttığının en somut kanıtıdır.

Genel bütçedeki sosyal yardım harcamaları gelecek yıl 130 milyar lira. Faiz ödemelerinin ise 565 milyar lira olacak.

Yani yoksula 1, faizciye 4 vereceksiniz! Lafa gelince ‘Nas’ dersiniz, ‘faiz haram’ dersiniz; icraata gelince milleti yoksullaştırıp, faiz lobilerine hizmet edersiniz.”

Resmi verilere göre bugün Türkiye’de yaklaşık 24 milyon kişinin sosyal yardımlarla hayata tutunmaya çalıştığını belirten Hancıoğlu, iktidarın yoksulluğu yenmeye değil yoksulluğu idare ve istismar etmeye çalıştığını söyledi.

CHP'li Hancıoğlu

Sosyal yardımlar kesilecek yanına kimse itibar etmesin

İktidar partisinin “Biz gidersek, CHP gelecek; CHP sosyal yardımlarınızı kesecek” yalanıyla sosyal yardım alan aileleri aldatmaya çalıştığına da dikkat çeken Neslihan Hancıoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Kimsenin endişesi olmasın! Evet, bu iktidar gidiyor ve biz geliyoruz! Ve biz geldiğimizde, sosyal yardım sistemini çok güçlü bir şekilde yeniden inşaa edeceğiz.

Sosyal yardımları, siyasi istismar aracı olmaktan çıkaracağız. CHP’nin Aile Destekleri Sigortası, sosyal yardımları tek elde toplayacak.

Sosyal yardımlar ‘hak temelli’ olacak ve yalanlarınızın aksine, kaynakları arttıran bir sistem kuracağız.

Bizim iktidarımızda, bu bakanlığın kasasına girecek her kuruş yoksulluğu yok etmek için kullanılacak.”

CHP’li Hancıoğlu Bakan Yanık’ı eleştirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!