CHP Milletvekili Hancıoğlu’ndan ‘Basın Yasası’ tepkisi

CHP
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu, “Dezenformasyonla mücadele” adı altında Meclis gündemine taşınan yasa ile ilgili açıklamalarda bulundu

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, iktidarın ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle hazırlayıp Meclis gündemine taşıdığı kanun teklifini bir ‘sansür yasası’ olarak nitelendirdi. Hancıoğlu, “Halkın haber alma hakkını bugün gasp etmeye çalışan sansürcü zihniyet, yarın sokakta vatandaşın yüzüne bakamayacak” dedi.

“Biz gelince kaldırırız”

İktidar kanadının ‘Dezenformasyonla Mücadele Yasası’ olarak adlandırdığı, muhalefetin ise basın ve sosyal medyayı abluka altına alma girişimi olarak nitelediği torba yasanın görüşmelerine bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda devam edilecek.

Teklifi, ‘sansürcü zihniyetin ürünü’ olarak niteleyen CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “bu teklif yasalaşsa dâhi, ömrü iktidarın ömrüyle sınırlı kalacak. Giderayak yaptıkları bu değişiklik, biz iktidara geldiğimizde derhal yürürlükten kaldırılacak” açıklamasında bulundu.

CHP

Haberler A Haber’den seçim sonuçları AA’dan

İktidarın, enflasyon rakamlarının TÜİK’ten, haberlerin AHaber’den, seçim sonuçlarının Anadolu Ajansı’ndan takip edildiği bir Türkiye yaratmak istediğini öne süren Hancıoğlu şunları kaydetti:

“Bu beyhude çabalar, milletin kasasından çalınan 128 milyar doların, çete liderinden 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçilerin, siyasi kimliğini zenginleşme aracı olarak kullanarak borsa vurgunculuğu yapanların konuşulmasını istemeyen bir iktidarın son çırpınışlarıdır.”

CHP Milletvekili Hancıoğlu : Kişi hürriyetine ölçüsüz müdahale

CHP’li Hancıoğlu açıklamasında, şu ana kadar 14 maddesi müzakere edilen ve toplamda 40 maddeden oluşan kanun teklifinin içeriğine ilişkin de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Teklifin değişmeden kabul edilmesi halinde,halkın haber alma hakkı, ifade özgürlüğü ve sosyal medya araçlarının kullanımı konusunda hayatımız kökten değişecek. Teklifin en can alıcı maddesi 29. Maddedir.

Bu maddeyle ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu diye bir suç icat edilmeye çalışılıyor ve bunun da sınırları çizilmiyor.

Örneğin, enflasyon verilerine ilişkin yapılan eleştirel haberler, köşe yazıları, açıklamalar ve bunların kullanıcılar tarafından sosyal medya araçlarından paylaşılması, suç kapsamına alınabilecek.

Öyle ki erişime engelli bir haberi sosyal medya hesabından paylaşmak, anlık gelişen bir olaya ilişkin son durumu aktarmak veya yorum yapmak, bunları paylaşan hesaplardan retweet etmek dahi suç olarak değerlendirilebilecek.

Düzenleme işte bu yönüyle Anayasa’nın 19’uncu maddesinde tanımlı olan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkına ölçüsüz bir şekilde yapılmış bir müdahaledir.”

“Kalemini satmayan gazeteciler müsterih olun”

İktidarın, seçim yaklaştıkça telaşa kapıldığını ve hukuk ve mantık dışı fiillere yöneldiğini ifade eden Hancıoğlu, “Kalemini satmayan gazetecilerimiz, özgür basınımız ve milletimiz müsterih olsun, bugünler elbet geride kalacak. Bugünün sansürcü zihniyeti, yarın sokakta vatandaşın yüzüne bakamayacak” dedi.

CHP Milletvekili Hancıoğlu’ndan ‘Basın Yasası’ tepkisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!