Çevreyi korumak için 7 önemli ders

Çevreyi korumak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevreyi korumak için yapabileceğimiz bazı küçük adımlar var. Ders niteliğindeki 7 konuda yapılacak küçük adımlar çevreyi korumamıza yardımcı oluyor.

Çevreyi korumak için gündelik hayatta yapılabilecek 7 basit adım. Adeta ders niteliğindeki bu 7 tavsiye ile daha güzel ve sağlıklı bir çevreye sahip olabiliriz.

Yaşanan sel felaketi, yangınlar, deniz kirliliği gibi doğal afetler, bize bir şeyler anlatıyor.

Çevreyi korumak
Çevreyi korumak için sadece bir kaç adım atmak yeterli.

İşte 7 adımda çevreyi korumak için yapmamız gerekenler

Milyarlarca litre temiz suyun boşa gitmesini durdurun

Araştırmalara göre diş fırçalarken açık bırakılan her bir musluk, 10-12 litreye kadar temiz içme suyunun boşa gitmesine sebep olmaktadır. Dişleri fırçalarken musluğu kapatmak gibi minik bir farkındalık, dünya genelinde yılda milyarlarca litre temiz suyun boşa gitmesini engelleyecektir.

Taşıtlardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçin

Ev ve iş yeri yakın mesafede olan kişilerin araba kullanmak yerine yürümeleri, son dönemlerde sıkça dile getirilen önerilerden biri durumunda.

Uzak mesafeler için toplu taşıma araçlarından daha fazla faydalanmak lazım. Özellikle birbirine yakın oturan iş arkadaşlarının tek araç ile birlikte işyerine yol almaları önemli bir seçenek.

Çevreyi korumak
Çöpleri ayrıştırmak, bu önemli adımlardan sadece biri.

Çevreyi korumak için boşa giden enerjiye ‘dur’ deyin

Bilgisayar gibi elektronik eşyaları uyku konumuna almak yerine tamamen kapatmak. Ayrıca ofislerde ve evlerde kullanılan çay ve kahve makinelerini sürekli açık bırakmamak.

Enerji tasarruflu ampuller kullanmak, enerji sarfiyatı düşük olan beyaz eşyaları tercih etmek.

Enerjinin boşa gitmesini böylece durdurun. Ayrıca çevreyi korumak için  atılabilecek önemli bir adım.

Daha az kağıt kullanın

Pandemi ile birlikte evlere ve ofislere verilen yemek siparişi oranı artış gösterdi. Eve veya ofise yemek siparişi verildiğinde plastik çatal-bıçak istemeyin.

Yazıcıdan çıktı alırken kağıtların arka yüzlerini de değerlendirin. Ayrıca kağıt bardak kullanmayarak da ağaçları korumak mümkün.

Çevreyi korumak

Plastik kullanımını sınırlandırın

Günlük yaşamda pratik bir kullanıma sahip olan plastikler doğada kolay dönüşüm döngüsüne girmedikleri için çevre kirliliğine yol açıyor.

Bu durumun önüne geçmek için; plastik torbalar yerine bez torbalar veya sepetler kullanın. Suyu plastik şişeden içmek yerine cam şişeler kullanarak tüketin.

Çevreyi korumak için 7 önemli ders

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!