Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Cerrahi Aletler Müzesi Samsun’da açıldı

Cerrahi Aletler Müzesi, protokolün katılımıyla açıldı. Tematik anlamda Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan müze, 6 bölümden oluşuyor.

Cerrahi Aletler Müzesi Samsun’a Lokomotif Tamir Atölyesi olarak hizmet eden tarihi binada hizmet verecek. Yaklaşık 100 yıllık tarihe sahip binanın restorasyonu tamamlanan binada hizmete giren müze, 5 dönüm büyüklüğe sahip.

İlk olarak 2016 yılında projelendirilen Cerrahi Aletler Müzesi için Devlet Demiryolları’nın atıl durumdaki bakım onarım istasyonu restore edildi.

Cerrahi Aletler

Cerrahi Aletler Müzesi, farklı konsepti ile dikkat çekiyor.

Yaklaşık 100 yıllık tarihi binanın restoranoyunu için Valilik, Büşyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Madürlüğü ve Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği işbirliği yaptı.

Haziran 2017’de başlayan restorasyon iki yılda tamamlandı. Daha sonra da projeye Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın da desteği ile inşa çalışmaları başlatıldı.

Cerrahi Aletler Müzesi farklı konsept

Temmuz 2019’da Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneğine devredilen müzede 16 bin cerrahi el aletinin sergileneceği açıklandı.

Cerrahi Aletler

Müzenin açılışını Vali Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve protokol üyeleri yaptı.

Türkiye’deki ilk Cerrahi Aletler Müzesi olarak açılan müze, farklı konsepti ile de dikkat çekti. Medikal Sanayi Kümelenme Derneği Başkanı Ahmet Aydemir açılışta bir konuşma yaptı.

Canlı müze konsepti oluşturduklarını ifade eden Aydemir, “Temennimiz şudur ki; çocuklarımız, sektörümüz ve sağlık camiası çalışanları burada buluşabilsinler.

Burada yeni fikirler ortaya koyabilsinler. Bu fikirlerden artık teknoloji transferi yerine bizler teknoloji transfer eder konuma gelebilelim” dedi.

Vali Dağlı açılışta konuştu

Türkiye’nin bu alanda dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunu belirten Vali Doç.Dr.Zülkif Dağlı ise şunları söyledi:

Cerrahi Aletler

“Samsun’da Türkiye’nin bu alandaki en önemli kentlerinden biri. Samsun’da cerrahi aletlerle başlayan üretim, özellikle işitmeden röntgen cihazlarına kadar birçok tıbbi cihaz üretimiyle devam ediyor.

Bu müze modern ve yaşayan müzecilik anlayışına sahip, Ayrıca geçmişten bugüne sağlık hizmetlerinin gelişimini anlatmaya katkı verecek. Bununla birlikte Samsun’da üretilen tıbbi cihaz ve aletleri sergilenmesi ve tanıtılmasınada da rol oynayacak.

Bu müzenin de şehrimize bu anlamda hizmet edeceğine inanıyorum. Ayrıca şehrin yeni simgelerinden biri ve çekim merkezi haline gelecektir. Bizi tıp tarihi yolculuğuna çıkaracak sağlık müzemizi görmek için yerli ve yabancı turistleri Samsun’umuza davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Müze 6 bölümden oluşuyor

Müze 6 bölümden oluşuyor. Geçmişten günümüze sağlık alanında kullanılan çeşitli aletler yer alıyor. Müzede özellikle hasta destek ürünleri ve cerrahi aletler dikkat çekiyor.

Ayrıca diş alanında kullanılan eski aletler ilgi çekiyor. Bununla birlikte kadın doğum ve kulak burun boğaz aletleri de bulunuyor. Bin metrekaresi kapalı 5 dönüm alana sahip. Özellikle Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan cerrahi aletler de yer alıyor.

Sağlık kenti vizyonuna katkı sağlayacak

Samsun, yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğü cerrahi alet üretimiyle Türkiye’de ve Dünya’da önemli bir konumdadır.

Kentte üretim ilk olarak cerrahi aletlerle başladı. Bugün ise ortopedik implantlardan sterilizasyon kutularına kadar geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca işitme cihazlarından röntgen cihazlarına kadar birçok tıbbi cihaz üretimi yapılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021