Cennet hurması kurutup satıyor

Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tuncay Demir ile Terme Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Necip Ayhan Yetgin, kurutulmuş cennet hurması ticareti yapan girişimci Recep Gödek'i ziyaret etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Samsun’un Terme ilçesinde cennet hurması kurutup satarak geçimini sağlayan girişimci Recep Gödek’i İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tuncay Demir ile Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Necip Ayhan Yetgin, ziyarette bulundu.
Cennet hurmasına kendine özgü tadı, aroması, antioksidan ve fenolik bileşikler bakımından zengin olması dolayısıyla son yıllarda ilginin arttığına işaret eden Demir, ana vatanı Çin olan meyvenin tarihi İpek Yolu üzerinden Anadolu’ya Trabzon’dan yayıldığı için “Trabzon hurması” ismiyle de anıldığını söyledi.

Doğal kurutma yöntemi

Cennet hurmasının Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirildiğini belirten Demir, “Trabzon hurmasının tüketilebilirliğini artırmada ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesine katkı sağlamada üreticilere ve gıda endüstrisine önemli görevler düşmektedir.

Terme ilçemizde de hemen hemen her evin bahçesinde Trabzon hurmasına rastlanmaktadır. Bu kaynağın etkin kullanılmasına öncülük ederek doğal kurutma yöntemiyle faaliyete başlayan üreticimize çok teşekkür ediyoruz. Bizler de her zaman elimizden gelen desteği sunmaya hazırız” dedi.

Cennet hurması

Cennet Hurması

Yetgin de çiftçilerden arpa, buğday, mısır, bakliyat, ayçiçeği, çeltik, zeytin, yaş sebze meyve gibi çeşitli tarımsal ürünleri değerinde fiyattan alarak Tarım Kredi Kooperatif Marketler ile iş birliği yaptıkları ulusal ve yerel marketler aracılığıyla piyasaya sunduklarını anlattı.

Bu sayede çiftçilerin pazar kaygısını ortadan kaldırdıklarını ve onlara ekonomik destek sağlandığını vurgulayan Yetgin, “Bu manada çiftçimizin organik şekilde yetişen, çoğu zaman dalında çürütülen Trabzon hurmasını değerlendirerek önderlik ettiği için üreticimize teşekkür ederim. Her zaman üreticimizin yanında olan kooperatifimizin de ürünün piyasaya arzında gerekli desteği vereceğini belirtmek isterim” diye konuştu.

Gödek de ziyaretleri dolayısıyla Demir ve Yetgin’e teşekkür etti.

Cennet hurması

Cennet hurması kurutup satıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!