Çeltik tohumları suyla buluşturuldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Çeltik tohumları, Bafra ilçesinde protokolün katılımıyla suyla buluşturuldu.

Samsun’un Bafra ilçesi Üçpınar Mahallesi’nde Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen; “Geleneksel 8. Çeltik Ekim Günü” gerçekleştirildi.

Vali Doç.Dr. Zülkif Dağlı; “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde düzenlenen tohum dağıtım ve çeltik ekim töreninde; traktörle ekim yaptı. Ayrıca tava sulama alanında da tarlaya pirinç tohum attı.

Edirne’nin İpsala ilçesinden sonra 2. sırada yer alan Bafra Ovası’nda tava sulama ve damlama sulama çeltik ekimi yapıldı.

49 kırsal mahallede çeltik yetiştiriciliği yapılan Bafra’da 2007 yılında 50 bin 717 dekar iken; 2021 yılında bu rakam yaklaşık yüzde 175 artışla 140 bin dekar alana çıktı.

Çeltik

2021 yılında 100 bin 650 ton çeltik üretimi gerçekleştirildi.

Bir karış yer bırakmayacaklarını söyleyen Vali Dağlı şunları söyledi:

“Bundan maksat bir karış deyince aslolan şudur; 12 ay boyunca bırakmayacağız hem de bunun toprağın etkinlik ve verimliliğini arttıracağız. Yani birim metreden aldığımız gelir daha fazla olacak.

Baktığımızda damla sulama ile yapılan pirinçte bunun kat kat fazla olabileceğini görüyoruz. Ayrıca denemesi yapıldı görüldü ürün fazla alınıyor. Bakanlığımız da ara desteklerde bulunacak.

Çeltik

Kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. Suyumuzu, toprağımızı verimli kullanmak zorundayız. Tabii ki bu iş kolay değil. Suyun içerisinde bu çalışmayı yapmak çok daha zor bir iş. Diğer bir boyut ise siyah pirinç. Bu siyah pirinci çok iyi anlayamadık ama dünyanın ileri ülkelerinde bu çok bilinen bir pirinç türü.

İçinde şeker oranı çok çok az. Şu anda diyabet ve obezite hastalıkları üzerinde duruluyor. Bu manada siyah pirinci destekliyoruz.”

Konuşmaların ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı, hazırlanan damlama sulama alanında traktörle ekim yaptı. Daha sonra protokol yöresel kıyafetler giyerek tava sulama alanında çeltik tohumlarını suyla buluşturdu.

Çeltik tohumları suyla buluşturuldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!