Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Çarşamba Havalimanı 1 milyon yolcu sayısını aştı

Çarşamba Havalimanı

Samsun – Çarşamba Havalimanı, 2022 yılının ilk 10 ayında 1 milyon 32 bin 164 yolcuya hizmet verdi.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun-Çarşamba Uluslararası Havalimanı’nda yolcu trafiği, iniş-kalkış yapan uçak trafiği ve yük trafiği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çarşamba Havalimanı yolcu sayısı artıyor

Yolcu ve sefer sayıları hakkında açıklamalarda bulunan Zülkif Dağlı şunları söyledi:

Çarşamba Havalimanı

“DHMİ Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre; Samsun-Çarşamba Uluslararası Havalimanı’nda 2022 yılı Ekim ayı yolcu trafiği iç hatta 80 bin 453, dış hatta 11 bin 524, toplamda ise 91 bin 977 olarak gerçekleşmiştir.

Ekim ayında Samsun Çarşamba Havalimanı’na iniş-kalkış yapan uçak trafiği 1001’i iç hat, 100’ü de dış hat olmak üzere toplamda 1101, yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise toplamda 925 ton olmuştur.

Ocak-ekim döneminde ise toplam yolcu trafiği 1 milyon 32 bin 164, uçak trafiği 11 bin 985, yük trafiği (kargo+posta+bagaj) ise 11 bin 302 ton olarak gerçekleşmiştir.”

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Gündem

Tarım Bakanlığı’ndan suya göre ‘Tarım planı’

Tarım

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce ‘Suya göre tarım’ ilkesinden hareketle ‘Sektörel Su Tahsis Planları’ (SSTP) hazırlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan SSTP’ler ile su kaynaklarının kullanımının doğru planlanması amaçlanıyor.

Ayrıca, suyu kullanan sektörler arasında adil ve dengeli su paylaşımını sağlamak ve su kullanımından elde edilecek faydayı en üst seviyeye çıkarmak hedefleniyor.

Sektörel Su Tahsis Planları 6 havzada tamamlandı. 11 havzada ise çalışmalar devam ediyor.

Sektörel Su Tahsis Planları kapsamında her bir alt havzada planlama yapılıyor,

İçme ve kullanma suyu, çevresel su ihtiyacı, tarım, hayvancılık, su ürünleri yetiştiriciliği,

sanayi, enerji, madencilik ve havzaya özgü diğer sektörler için su tahsis planlaması hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda, tüm sektörlere optimum su kullanımı önerileri getiriliyor.

tarım

Tarımda az su ile çok gelir

Sektörel Su Tahsis Planları (SSTP) ile ‘Suya göre tarım’ ilkesinden hareketle sulamaya verilebilecek su miktarı ile çiftçilerin ve gıda sanayisinin ihtiyaçları göz önüne alınarak ürün deseni belirleniyor.

Ayrıca Türkiye’de su tüketiminin en fazla olduğu ve olası kuraklık koşullarından da en çok etkilenmesi muhtemel tarım sektörüne yönelik,

en az sulama suyu kullanımı ile maksimum gelir elde edilmesi amacıyla optimum bitki deseni ve sulama planlaması belirleniyor.

Bitki deseni optimizasyonu ve sulama planlaması ile sektörün su ihtiyacı önceden belirlenerek net gelirin arttırılması sağlanacak.

Bununla birlikte de yaşanabilecek olan kuraklık koşullarında, üreticilerin azalan yer altı ve yer üstü su kaynakları ile karşı karşıya kaldıklarında üretime devam etmeleri hedeflenecek.

6 havzada tamamlanan sektörel su tahsis planlaması sonucunda mevcut durumda 8 milyar metreküp mertebesinde su ile yaklaşık 11,2 milyar TL gelir elde edilebilecek.

Bu durumda 7.8 milyar metreküp su ile 18.4 milyar TL gelir elde edilebileceği belirlendi.

tarım

Kuraklık yönetim planları

Ayrıca ‘Kuraklık Yönetim Planları’ da hazırlanıyor. Bu kapsamda havzanın özellikleri dikkate alınarak, az su tüketen bitkilerin ekilmesine öncelik verilecek.

Bu planlar ile muhtemel kuraklık risklerinin olumsuz etkilerini asgari düzeye indirilecek ve kuraklığa karşı hazırlıklı olunacak.

Planlar kapsamında; havzanın kuraklık analizleri, mevcut ve gelecek su potansiyeli tespiti yapılarak tarım, içme suyu, sanayi, ekosistem, turizm sektörlerine kuraklığın etkileri belirlendi.

Bu çalışmayla, bitki paterni değişikliği, sulama sistemlerinin modernizasyonu, alternatif su kaynaklarının değerlendirilmesi, sulama randımanının artırılması sağlanacak.

‘Kuraklık Yönetim Planları’ 15 havzada tamamlanırken, 2’si güncelleme olmak üzere 12 havzada çalışmalar sürüyor.

Okumaya devam et

Gündem

Jandarmadan büyük operasyon : 56 gözaltı

Samsun İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan operasyonlarda 237 adet sikke ve uyuşturucu ele geçirildi.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; Amisos dönemine ait olduğu değerlendirilen 237 adet sikke ve uyuşturucu madde ele geçirildi.

01-17 Kasım tarihleri arasında yapılan çalışmalarla toplam 41 uyuşturucu ve kaçakçılık olayında 56 kişi gözaltına alındı.

Jandarma

Jandarma operasyonlarında; 

5 bin 826 gram kubar esrar, 3 bin 480 gram skunk, 224 gram metamfetamin, 237 adet Amisos dönemine ait sikke, 32 adet sentetik uyuşturucu ecza hap, 29 bin 054 litre dağıtıcı dışı akaryakıt, 5 bin 660 gram kaçak tütün, 10 adet tabanca, 2 adet av tüfeği 4 adet kaçak cep telefonu, 11 adet muhtelif kazı malzemesi ele geçirildi.

Okumaya devam et

Gündem

Z kuşağı yönetici baskısından şikayetçi!

Z Kuşağı

Z kuşağı iş dünyasının dinamiklerini baştan yazıyor, Talent LMS’nin gerçekleştirdiği araştırma, bu jenerasyonun beklentilerini ortaya koyuyor.

Açıklanan verilere göre Z kuşağının yüzde 76’sı çalışacakları yerde arkadaş canlısı ve sosyal açıdan bilinçli insanlar ararken, yüzde 31’i yöneticilerinin baskısından şikayet ediyor.

Teknolojiyle birlikte sınırların ortadan kalktığı bir evrene doğan Z kuşağı, iş dünyasının dinamiklerini değiştirmekle kalmıyor.

Yöneticilerin bir organizasyonu nasıl yönetebileceğine, görevlendirebileceğine ve motive edebileceğine dair yıllardır kabul gören algıları yıkarak baştan yaratılmasına vesile oluyor.

Talent LMS’nin ABD’de gerçekleştirdiği araştırma da iş dünyasında önem verilen konuların bu jenerasyonun beklentileriyle yeniden şekillendiğine işaret ediyor.

Açıklanan verilere göre, bu kuşağın yüzde 82’si işyerinde iyi bir psikolojiye sahip olmanın meslek hayatlarındaki en önemli konular arasında yer aldığını söylerken, 4 kişiden 3’ü (yüzde 76) çalışacakları yerde arkadaş canlısı ve sosyal açıdan bilinçli insanların bulunmasını istiyor.

Neredeyse her 3 katılımcıdan biri (yüzde 31) yöneticilerinin baskısından dolayı stresle baş etmekte zorlandığını belirtti.

Genç profesyonellerin iş dünyasına kolay uyum sağlaması için kolları sıvayan Y kuşağı ise geleneksel yöntemleri geride bırakarak holokrasi yönetim biçimine geçiyor.

Z Kuşağı

Holokrasi yönetim şekliyle otoritenin tüm çalışanlara eşit bir şekilde dağıtıldığını ve bu sayede hiyerarşinin en aza indirildiğine dikkat çeken NBO Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Burak Olcay, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Y kuşağı yetenekli çalışanlar ararken, Z kuşağı ise iş bulmakta zorlanıyor. Aslında iki kuşak da birbirini tamamlayabilecek özelliklere sahipken, milenyum çağının getirileri jenerasyonlar arasındaki farkı daha da açıyor.

Çünkü internetsiz bir dünyanın varlığını tanımayan Z kuşağı iş dünyasında daha esnek bir yapı arıyor ve kendilerini bir çarkın dişlisi olarak değil, üreten, yaratıcı bireyler olarak görmek istiyor.

Oysa bazı şirketler halen çalışanlarını nasıl yönetebileceğini düşünüyor ve bürokrasinin kendini koruma kaygısı güden bu yapılaşma modeli çalışanların yaratıcılığının önüne geçiyor.”

Z kuşağı iş ve sosyal hayatlarında denge kurmak istiyor

Araştırmalardan hareketle Z kuşağının yüzde 37’sinin arzuladığı işi yapacak alan bulamadığı için işyerinden ayrıldığını belirten Nazım Burak Olcay,

“Otuz yıl önce geleceğimizi planlamak için çokça vaktimiz varken, dijitalleşmeyle birlikte dinamikleri sürekli değişen dünyada bir yıl sonrasını bile tahmin etmek çok zor.

Bu da geçmişte kabul gören yönetim anlayışıyla bugün var olunamayacağının bir göstergesi. Çünkü genç profesyoneller için mevcut koşullarda önemli olan maddiyat değil. Onlar artık yaptıkları işten keyif alarak üretebilmek, meslek ve sosyal hayatları arasında denge kurabilmek istiyor.

Dolayısıyla sabırsız davranırken, elini taşın altına koymaktan da çekinmiyor.

NBO Holding olarak biz de 2013’ten bu yana faaliyet gösterdiğimiz birçok sektörde aktif olan genç girişimcileri destekleyerek onların yeteneklerini açığa çıkarıyor, iş dünyasına kolayca uyum sağlamalarına yardım ediyoruz” dedi.

Z Kuşağı

Her sektörden genç girişimci destek almak için başvurabiliyor

NBO Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Burak Olcay, ilk faaliyet alanları olan hosting ve mobil oyunlar haricinde farklı alanlarda proje geliştiren yetenekli genç girişimcileri de değerlendirdiklerini söyledi.

Olcay, “Bilişim, finans, tekstil, otomotiv, hizmet, sanayi, turizm gibi birçok sektörde üretim yaparak iş dünyasına katkıda bulunmak isteyen gençlerin girişimlerini kurmaları için destek oluyoruz.

Bize başvuran gençlere hem maddi hem de manevi olarak rehberlik ediyor, onların iş dünyasında ayakta kalabilmeleri için yol haritası oluşturuyoruz.

Bunun için ise onlara öncelikle sorumluluklarının bilincinde olmalarını, iş ve özel hayatlarını ayırt etmelerini ve kalıplaşmış fikirleri yıkarak yeni bakış açıları geliştirmeleri konusunda öneriler sunuyoruz.

Kariyerine yön vermek ve hayallerini hayata geçirmek isteyen tüm gençlere kapımızı sonuna kadar açıyoruz” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.