Büyükşehir Belediyesi, bin adet ana arı dağıttı

Büyükşehir Belediyesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyükşehir Belediyesi, Samsun’da ustalık belgesi almaya hak kazanan üreticileri bin adet ana arı dağıttı. 

Büyükşehir Belediyesi, Samsunlu arıcılara önemli bir destek verdi. Üretimin artırılması amacıyla ana arı dağıtımı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi
Büyükşehir Belediyesi, arıcı üreticilerine destek verdi.

Karadeniz Bölgesi etkin konumda

Türkiye’de bal ve diğer arıcılık ürünleri sektörü son yıllarda önemli ölçüde gelişti. Gerek üretim düzeyi gerekse meydana getirdiği katma değer bakımında etkin bir hale geldi.

Özellikle Karadeniz Bölgesi için bal ve arıcılık ürünleri yaygın konumda.

Ayrıca bölgede, üretime yönelik olarak daha etkir işleyen bir piyasa yapısı için kümelenme modeli geliştirildi. Ancak son dönemde yapılan yatırımlara rağmen Türkiye’de bal üretimi 2020 yılında yüzde 4.8 azaldı.

Büyükşehir Belediyesi
Samsun’da 1422 arıcılık işletmesi bulunuyor.

2020’de bal üretimi azaldı

104 bin 77 ton olarak gerçekleşen bal üretiminin dışında, balmumu üretimi ise yüzde 5.2 azaldı. Bal mumu üretimi 3 bin 765 olarak gerçekleşti.

Dünyada 90 milyon adet arılı kovan ile 1 milyon 900 bin ton bal üretiliyor. Türkiye’de ise bu rakam 8 milyon 200 bin kovan varlığı. Ayrıca 105 bin ton da bal üretimi. Türkiye’de bal üretiminde Çin’den sonra dünyada ikinci sırada.

Samsun’da ise 1422 arıcılık işletmesi var. 79 bin arılı kovan ile yılda 952 bin ton bal üretiliyor. Samsun’da Arıcılar Birliği’ne kayıtlı 1075 üye bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi destek veriyor

Büyükşehir Belediyesi kentteki arıcılarına bugüne kadar 3 bin 200 ana arı, 200 kilogram arı otu tohumu, 1600 adet termotaban kovan altlığı ve 1500 adet ana arı çiftleştirme kutusu dağıtımı yaptı.

Ayrıca Salıpazarı kestane balına, coğrafi işareti alma noktasında girişimlere başlandı.

Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı için 900 bin TL bütçeli ‘Samsun İlinde Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ni hazırladı. Proje DOKAP’a sunuldu.

Bu kapsamda arıcılıkta verimliliği sağlamak üzere Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ana arı desteği verildi.

“Samsun İlinde Arıcılıkta Verimliliğin Artırılması İçin Ana Arı Dağıtımı Projesi” kapsamında arılar dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Ustalık Belgesi” almaya hak kazanan birlik üyesi arıcılara 3’er adet ana arı desteği aldı.

Büyükşehir Belediyesi
Başkan Mustafa Demir, üreticilerin her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’den açıklama

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Arıcılıkta verimliliğin temeli kaliteli ana arı ve etkili koloni yönetimine dayanmaktadır.

Bu nedenle arıcılığı gelişmiş olan ülkeler ana arı konusunu en az yüz yıl önce ıslah ve seleksiyon çalışmaları yaptı” dedi.

“Bakanlık tarafından desteklemelerle ana arı konusunda bilinç gelişti. Ayrıca kullanımı da yaygınlaşmıştır” diyen Başkan Demir şunları ifade etti:

“Dağıtımı yapılan ana arıların ortalama bedeli yaklaşık olarak 1 kilogram bal fiyatına eşdeğer.

Bununla birlikte koloni başına bal verimi artışına sağlayacağı katkı ortalama 5 kilogram. Dağıtılan her ana arı ile ulusal ekonomiye ve arıcımıza önemli oranda maddi katkı sağlıyor.”

Büyükşehir Belediyesi, bin adet ana arı dağıttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!