Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Büyükşehir Belediyesi, bin adet ana arı dağıttı

Büyükşehir Belediyesi

Büyükşehir Belediyesi, Samsun’da ustalık belgesi almaya hak kazanan üreticileri bin adet ana arı dağıttı. 

Büyükşehir Belediyesi, Samsunlu arıcılara önemli bir destek verdi. Üretimin artırılması amacıyla ana arı dağıtımı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi

Büyükşehir Belediyesi, arıcı üreticilerine destek verdi.

Karadeniz Bölgesi etkin konumda

Türkiye’de bal ve diğer arıcılık ürünleri sektörü son yıllarda önemli ölçüde gelişti. Gerek üretim düzeyi gerekse meydana getirdiği katma değer bakımında etkin bir hale geldi.

Özellikle Karadeniz Bölgesi için bal ve arıcılık ürünleri yaygın konumda.

Ayrıca bölgede, üretime yönelik olarak daha etkir işleyen bir piyasa yapısı için kümelenme modeli geliştirildi. Ancak son dönemde yapılan yatırımlara rağmen Türkiye’de bal üretimi 2020 yılında yüzde 4.8 azaldı.

Büyükşehir Belediyesi

Samsun’da 1422 arıcılık işletmesi bulunuyor.

2020’de bal üretimi azaldı

104 bin 77 ton olarak gerçekleşen bal üretiminin dışında, balmumu üretimi ise yüzde 5.2 azaldı. Bal mumu üretimi 3 bin 765 olarak gerçekleşti.

Dünyada 90 milyon adet arılı kovan ile 1 milyon 900 bin ton bal üretiliyor. Türkiye’de ise bu rakam 8 milyon 200 bin kovan varlığı. Ayrıca 105 bin ton da bal üretimi. Türkiye’de bal üretiminde Çin’den sonra dünyada ikinci sırada.

Samsun’da ise 1422 arıcılık işletmesi var. 79 bin arılı kovan ile yılda 952 bin ton bal üretiliyor. Samsun’da Arıcılar Birliği’ne kayıtlı 1075 üye bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi destek veriyor

Büyükşehir Belediyesi kentteki arıcılarına bugüne kadar 3 bin 200 ana arı, 200 kilogram arı otu tohumu, 1600 adet termotaban kovan altlığı ve 1500 adet ana arı çiftleştirme kutusu dağıtımı yaptı.

Ayrıca Salıpazarı kestane balına, coğrafi işareti alma noktasında girişimlere başlandı.

Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı için 900 bin TL bütçeli ‘Samsun İlinde Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ni hazırladı. Proje DOKAP’a sunuldu.

Bu kapsamda arıcılıkta verimliliği sağlamak üzere Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ana arı desteği verildi.

“Samsun İlinde Arıcılıkta Verimliliğin Artırılması İçin Ana Arı Dağıtımı Projesi” kapsamında arılar dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Ustalık Belgesi” almaya hak kazanan birlik üyesi arıcılara 3’er adet ana arı desteği aldı.

Büyükşehir Belediyesi

Başkan Mustafa Demir, üreticilerin her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’den açıklama

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Arıcılıkta verimliliğin temeli kaliteli ana arı ve etkili koloni yönetimine dayanmaktadır.

Bu nedenle arıcılığı gelişmiş olan ülkeler ana arı konusunu en az yüz yıl önce ıslah ve seleksiyon çalışmaları yaptı” dedi.

“Bakanlık tarafından desteklemelerle ana arı konusunda bilinç gelişti. Ayrıca kullanımı da yaygınlaşmıştır” diyen Başkan Demir şunları ifade etti:

“Dağıtımı yapılan ana arıların ortalama bedeli yaklaşık olarak 1 kilogram bal fiyatına eşdeğer.

Bununla birlikte koloni başına bal verimi artışına sağlayacağı katkı ortalama 5 kilogram. Dağıtılan her ana arı ile ulusal ekonomiye ve arıcımıza önemli oranda maddi katkı sağlıyor.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021