Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Büyükşehir Belediyesi 44 mahalleyi suya kavuşturdu

SASKİ

Büyükşehir Belediyesi 35 bin kişiyi arıtılmış tertemiz içme suyuna kavuşturdu.

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, Havza, Vezirköprü ve Bafra’da toplam 44 kırsal mahalleyi temiz içme suyuna kavuşturan tesisi çok kısa sürede bitirdi.

44 mahallede 35 bin kişi arıtılmış içme suyuna kavuştu

100 litre saniye kapasiteli tesis 35 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Büyükşehir Belediyesi

İçme Suyu Tesisine Şehit Jandarma Uzman Çavuş Kemal Sayar’ın adı verildi. Tesisten Havza merkez dahil olmak üzere Vezirköprü ve Bafra ilçelerinin de yer aldığı 44 mahalle faydalanaçak. Ayrıca Avrupa standartlarında arıtılmış içme suyu temin edilecek.

Toplam 120 milyon lira olan yatırım maliyetivar. Bu kapsamında tesis için 274 km uzunluğunda isale hattı, 7 adet içme suyu deposu ve 5 adet terfi merkezi de yapıldı.

Çok sayıda davetli katıldı

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun milletvekilleri Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Soğuk, Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ali İnci, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, ilçe belediye başkanları, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediyesi

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Soğuk: Başkanımızın hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Soğuk, vatandaşlara Başkan Mustafa Demir’in selamını iletti.

Soğuk, “Başkanımız Mustafa Demir’in hedefleri doğrultusunda Samsun’da 2023 yılı sonuna kadar içme suyu sıkıntısı yaşayan mahallemiz kalmayacak.

Bu doğrultuda gece gündüz ekiplerimizle birlikte çalışıyoruz. Ayrıca 6 ay önce Genel Başkanvekilimiz Numan Kurtulmuş tarafından temeli atılan tesisimiz bugün yine bir başka Genel Başkanvekilimiz Binali Yıldırım tarafından açılıyor.

Nİhat Soğuk

Buradaki vatandaşlarımızın su ile ilgili hasretini gidermek, sayın Mustafa Demir’in bu uğurdaki vermiş olduğu talimatları yerine getirmek bizleri çok mutlu ve onurlu kılmıştır. Ben burada emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı

Binali Yıldırım: Başkanımız tesisin biran önce açılmasını ifade etti

Daha sonra kürsüye gelerek konuşma yapan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “6 ay önce bu arıtma tesisinin temeli atılmıştı. Bugün de açılışını gerçekleştiriyoruz.

Bu açılışta başkanımız Mustafa Demir’ in de olmasını çok arzu ederdik. Bildiğiniz gibi kendisi bir tedavi görmekte. Kendisiyle bu sabah video konferansla bağlantı yaptık. Bu tesisin bir an önce başlatılmasını, açılmasını arzu ettiğini bizlere ifade etti.

Biz onun namına bunu gerçekleştiriyoruz. Kendisine de rabbimden acil şifalar diliyoruz” diyerek şunları söyledi:

İçme Suyu

“İnsanı yaşatmak böyle bir şey”

“Bu topraklar kolay vatan olmadı. 100 yıl önce işgal edilmeye kalkışıldı. Bu işgallere karşı Samsun’da bağımsızlık meşalesi yakıldı.

O meşale dalga dalga Havza, Erzurum ve Sivas ile birlikte ülkenin dört bir yanına yayıldı. Bağımsızlığımızı sağladık. Düşmanı topraklardan attık. Ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırdık.

Yıllar geçti ama tehditler bitmedi. 40 yıldır bölücü teröre karşı mücadele veriyoruz. 6 yıl önce FETÖ terör örgütü bayrağımızı indirmek istedi. Ona da siz aziz milletimiz izin vermedi.

Binali Yıldırım

Cumhurbaşkanımızın daveti ile meydanları doldurdunuz. FETÖ’cü hain terör örgütüne hak ettiği cezayı verdiniz. O gece can verdik, ama bayrağımızı indirmedik. O gece halkın ve hakkın gücü tankın gücünü yenmiştir.

Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İşte kadir bilmek bu. Özellikle şehit Kemal Sayar kardeşimizin ismi burada yaşayacak. Çok güzel bir tesis oldu. Kısa sürede tamamlandı.

İnsanı yaşatmak böyle bir şey. İnsanı yaşatmak demek insanlarımızın ihtiyacına kulak kabartmak demek. Biz de 20 yıldır böyle yapıyoruz. 20 yıldır aralıksız Cumhurbaşkanımızın önderliğinde gece gündüz demeden çalışıyoruz.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

FAO açıkladı : Küresel gıda fiyatlarında sert düşüş

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Temmuz’da aylık bazda yüzde 8,6 gerilerken, yıllık bazda yüzde 13.1 arttı. Endeks, aralıksız dört aydır düşüş eğiliminde. Ekim 2008’den bu yana aylık bazda son 14 yılın en sert düşüşüne sahne oldu

FAO bu noktada bir açıklama yaptı. Gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği Gıda Fiyat Endeksi verilerini paylaştı. Buna göre, Gıda Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,6 düşüşle 140,9 puana geriledi.

Böylece, Gıda Fiyatları Endeksi temmuz ayında son 10 yılın en sert aylık düşüşünü gösterdi. Endeks, Temmuz 2021’e göre ise yüzde 13,1 yükseldi. Özellikle temmuzdaki düşüşte, bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeler etkili oldu.

FAO

Tahıl Koridoru fiyatları düşürdü

Tahıl Fiyat Endeksi geçen ay hazirana göre yüzde 11,5 düşüş gösterdi. Ayrıca bu dönemde endekste temsil edilen tüm tahılların uluslararası fiyatları düştü.

Fiyatlardaki düşüş, Karadeniz tahıl girişimi ile Ukrayna’nın tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçirilmesi ve Kuzey Yarım Küre’deki hasat mevsiminden kaynaklandı. Bununla birlikte buğday fiyatları aylık bazda yüzde 14,5 geriledi. Tahıl Fiyat Endeksi temmuzda geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 16,6 arttı.

FAO

Bütün yağ türlerinin fiyatlarında düşüş

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 gerileyerek 171,1 puan oldu. Endeksteki bütün yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşandı. Böylece, yağ fiyatları son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Şeker ve süt fiyat endeksi

Şeker Fiyat Endeksi, talebe ilişkin endişeler, Brezilya para biriminin değer kaybetmesi, Brezilya’da öngörülenden daha yüksek seviyede üretimin gerçekleşmesi gibi nedenlerden dolayı aylık bazda yüzde 3,8 gerileyerek 112,8 puan oldu. Ayrıca Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, hazirana göre yüzde 2,5 azalarak 146,4 puana indi. Et Fiyat Endeksi de ithalat talebinin zayıflamasıyla aylık bazda yüzde 0,5 gerileyerek 124 puana düştü.

Okumaya devam et

Gündem

Mustafa Demir Samsun’a döndü, sahaya indi

Mustafa Demir, Ankara’daki tedavi sürecinin ardından Samsun’a döndü.

Rahatsızlığı nedeniyle tedavi için bulunduğu Ankara’dan dönen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sahaya inerek çalışmaları yakından takip etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, görevinin başında. Tedavisi için iki haftadır bulunduğu Ankara’dan dün dönerek işe koyuldu. Birim sorumlularından geçen iki haftalık süreçle ilgili bilgi aldı. Başkan Demir, daha sonra sahaya inerek çalışmaları yakından takip etti.

Mustafa Demir

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir sahada.

BaşkanDemir : Durmak yok çalışmaya devam 

Saathane Meydanı Projesi kapsamında Osmanlı mimarisinin önemli eserlerinden Taşhan, Medrese Cami, Şifa Hamamı ve Saat Kulesi’ni aslına uygun şekilde yenileyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, etap etap sürdürdüğü çalışmalarda sona yaklaştı.

Yapılan çalışmaları yerinde takip eden Başkan Demir’e vatandaşlar ve esnaf da yakın ilgi gösterdi.

Samsun

‘Geçmiş olsun’ dileklerini ileten vatandaşlarla sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Demir şunları söyledi:

“Durmak yok, çalışmaya devam. Samsun’u geleceğe sağlam temeller üzerinde taşımak için ben ve ekip arkadaşlarım gece gündüz çalışıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi

Rabbim sağlık verdiği müddetçe şehrimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Projelerimiz tek tek tamamlanıyor. Birçoğu da tamamlanmak üzere.

Samimiyetle, gayretle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.”

Yatırımların hız kazandığı Samsun’da, elektrikli otobüsler, akıllı şehir uygulamaları, altyapı ve üst yapı çalışmaları da hızla sürüyor. TEKNOFEST’e kadar birçok proje tamamlanarak hayata geçmiş olacak.

Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Demir de bu kapsamda çalışmaları yakından takip ediyor.

Okumaya devam et

Gündem

Vücudu serin tutmanın püf noktaları

Yaz Meyvesi

Vücudu serin tutmak için ne yapmak gerekir. Doktor Eyyüp Yılmaz, reçeteyi verdi.

Sıcak yaz günlerinde sağlıklı beslenme hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Su başta olmak üzere sıcak havalarda beslenme tercihlerimizle vücudumuzu serin tutmanın mümkün.

Tıbbi Beslenme Uzmanı Doktor Eyyüb Yılmaz, “Bol sulu meyveler, nane, limon vücudu serin tutacak yiyecek ve içeceklerin başında gelmektedir. Ayran, yaz için çok dengeli bir içecektir. Ayranı daha dengeli hale getirmek isteyenlere nane ile birlikte tüketmelerini öneririm. Vücudunuzdaki suyu harcayan, yüksek hayvansal proteinlerin ise yazın tüketilmemesi gerekmektedir” dedi.

Doktor Eyyüb Yılmaz şunları söyledi:

“İnsan fizyolojisi sıcağa ve soğuğa kısmen adaptasyon gösterecek şekilde yaratılmıştır. Yaşanan hastalıkların çoğu bu adaptasyon yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu konuyu İbni Sina, ‘30 çeşit hastalık var, 15’i ayazdan 15’i boğazdan’ diyerek en güzel şekilde özetlemiştir.

Hava değişimlerine uyumlu hale gelmek her zaman için mümkün olmayabilmektedir.

Vücudu serin tutmak

Serinlemek için hazırlayacağımız tariflerde nelere dikkat etmeliyiz?

Serinlenmek için sağlıklı yaklaşımlar konusunda Yılmaz, “Su, en güçlü ısı düzenleyicisidir. Yani daha fazla suya ihtiyacımız bulunmaktadır.

Beslenmenin temel kuralları bunun üzerine kuruludur. Meyvenin su oranı son derece yüksek iken meyve kurularının su oranı oldukça düşüktür.

Dolayısıyla yaz aylarında meyve kurusu tüketmek çok akıllıca olmamaktadır. Fazla su içmektense, içilen suyu vücutta tutacak şekilde tasarruflu kullanmanızı öneririm.

Suyu vücutta nasıl tutabiliriz?

‘Bunu nasıl yapabiliriz?’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bir miktar yağ tüketmek konunun çözümüne katkı sunacaktır. Aksi halde içilen fazla miktardaki su vücudunuzdan bol miktarda mineral atılımıyla gerçekleşeceği için anlamsız yorgunluklar yaşatacaktır.

Oysa tariflerinizde kullanacağınız düşük miktarda zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı ve kavrulmamış çerezlerin yağ oranları çok değerli görevler üstleneceği gibi su kaybını da önleyecektir.

Bu nedenle bu yağların içeceklerde kullanımı emilimi artıracağı gibi, içeceklerin vücutta daha doğru bir yol izlemesini de sağlayacaktır.

Ancak yağı artırdığınızda, yağın yüksek enerjisi bu sefer bir soruna dönüşebilir. Bu nedenle kışın yediğiniz cevizin üçte birini tüketmenizi tavsiye ederim.

Vücudu serin tutmak

Vücudu en çok serinleten, ferahlatan gıdalar hangileridir?

Ferahlamamızı sağlayacak gıdalar önemlidir. Hangi gıdalardır bunlar? Bol sulu meyveler bu kategoridedir. Nane ve limon da bu kategori içerisinde yer almaktadır.

Yazın limonatacıların artışı tesadüf değildir. Limonataya az bir reyhanın eklenmesi kanın pıhtılaşmasını da azaltarak kalp krizlerini önleyebilmektedir.

Şeker içeriği çok yüksek olan içecekler sizi serinletemez ve o şekerin üreteceği enerji karaciğere yük olacaktır.

Burada sürpriz bir bilgi vereyim; fazla şeker enerji sistemine dahil olup harareti ile sizi bunaltacaktır.

Yaz meyvesi

Yazın asla tüketilmemesi gereken gıdalar

Yazın asla tüketilmemesi gereken gıdalar da olduğunun özenle altını çizen Yılmaz son olarak şu açıklamalarda bulundu: “Bu gıdaların başında vücudunuzdaki suyu harcayan, yüksek hayvansal proteinler bulunmaktadır. Yani kebap yaz mevsimi için doğru bir tercih olamaz.

Devam edelim… Daha az yumurta, peynir, dana eti ve bence daha az balık tüketin. Yaz için yemeklerinizde kullandığınız yağları sıfırlamayın ama azaltın. Ne kadar azaltacağınızı hararetinizi gözlemleyerek anlamaya çalışın. Ama sakın kalori hesapları yaparak yağsız yemekler yemeyin.

Serinletici çayları bilin ve kahve yerine yeşil çay, nane, reyhan tüketin. Ama her bitki çayı serinletmez. Burada yüksek ısıtıcı olan birkaç bitki çayından bahsedeyim: Tarçın ve zencefil azaltılmalıdır veya ciddi bir ihtiyaç yoksa bunların tüketilmemesi daha iyi olacaktır. Karanfili daha az kullanın. En güzel içeceklerden birisi meyandır.

“Ayran yaz için çok dengeli bir içecektir”

Ayran, yaz için çok dengeli bir içecektir. Ayranı daha da dengeli hale getirmek isteyenlere nane ile birlikte tüketmelerini öneririm. Bu haliyle yaz için serinletici iken, kış mevsiminde ayran nane ile asla tüketilmemelidir. Aksine içine kekik veya pul biber eklenerek dengelenmelidir.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021