Birinci doz yüzde 75’in üstünde, ikinci doz yüzde 60’ın altında

Birinci doz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birinci doz aşıda Samsun yüzde 75’in üzerine çıkaran mavi oldu. Ancak ikinci doz aşıda yüzde 60’ın altında yer alıyor. Uzmanlar uyardı! İkinci dozu ertelemek virüse davetiye çıkarıyor.

Birinci doz aşıda istenilen seviyede olduklarını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, uyardı. Oruç, aşılarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“İlk doz aşıda il olarak istenen seviyedeyiz. Yüzde 75 aşı oranının üstüne çıkarak, ilimizi mavi renge taşıdık. Ancak aşı oranlarını detaylı incelediğimizde ikinci ve üçüncü aşılarda yavaş yavaş geç kalmaya başladığımızı görüyoruz. Her iki aşıyı olan vatandaşlarımızın bir sonraki dozlarını erteliyor.

Birinci doz
Samsun’da ikinci doz aşı yaptıranların oranı yüzde 60’ın altında.

Aşı yaptırmaya davet

Birçok ilçemizde ikinci aşıyı yaptırma oranımız yüzde 60’ın altında gözüküyor. 19 Mayıs, Asarcık, Ayvacık, Canik, Çarşamba, İlkadım, Kavak, Salıpazarı, Tekkeköy ve Vezirköprü ilçelerimizde durum böyle.

Bu ilçelerde aşı yaptıranların neredeyse yarısı ikinci dozlarını yaptırmamış. Aşımızı ertelememiz virüse karşı bağışıklığımızın düşmesine neden oluyor. Ayrıca ona yeniden yayılım imkanı tanıyor.”

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu verileri de paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şöyle devam etti:

Veriler bize gösteriyor

“Aşı ertelemenin oluşturduğu tablo maalesef yoğun bakım yatış ve ölüm oranlarımıza da yansıyor. Yoğun bakımlarımızda yatan ve Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın büyük bir kısmı aşısız.

Birinci doz
Birinci doz aşı yaptıranların oranı yüzde 75’in üzerinde.

Aşısı olanların da yüzde 90’ı ilk aşılarını yaptırıp ikinci dozları yaptırmayanlardan. Ya da ikinci aşısını mart, nisan dönemlerinde yaptırmış. Hakkı olduğu halde 3. doz aşısını erteleyenler.

Veriler bize aşısını erteleyen vatandaşlarımızın, hiç aşısını yaptırmamış olanlarla aynı oranda yoğun bakıma yatışı yapılma ve hayatını kaybetme riskine sahip olduğunu gösteriyor. Yani ilimizde yeni bir pik olacaksa bu, aşını yaptırmayanlar ya da aşısını erteleyenler nedeniyle olacak gibi gözüküyor.

Buna izin vermeyelim. Aşılarımızı mutlaka yaptıralım. Kovid-19 ile hayatımız üzerine kumar oynamayalım. Tek ya da eksik doz aşının bizi korumaya yetmeyeceğini unutmayalım.

Birinci doz
İl Sağlık Müdürü Dr. öğretim üyesi Oruç, vatandaşları uyardı.

Aşılarımızı ertelemeyelim

Özellikle ikinci doz Sinovac aşısını Mart, Nisan aylarında yaptırmış olup, üçüncü dozunu henüz yaptırmayan 50 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı vakit kaybetmeden aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz.

El birliğiyle maviye taşıdığımız şehrimizi, ikinci doz oranlarımızda da maviye taşıyalım. Ayrıca koronanın yaşattığı acılardan kurtulmak için lütfen aşılarımızı ertelemeyelim, aşısını yaptırmakta tereddüt edenleri ikna edelim. Koronanın sevdiklerimizi elimizden çekip almasına izin vermeyelim.”

Birinci doz yüzde 75’in üstünde, ikinci doz yüzde 60’ın altında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!