Bilim Samsun eğitime başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan öğrencilerin bilime yatkınlıklarını teşvik ederek proje bazlı düşünce kabiliyetlerini ortaya çıkarmayı amaçlayan ‘Bilim Samsun’, bugün itibariyle eğitim vermeye başladı.

Bilim Samsun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, yürüyüş parkurları, oyun alanları, 2 adet kafeterya ve aktivite mekanlarının bulunduğu yaklaşık 24 bin metrekare alan üzerinde oluşturduğu Kent Park, içerisine yaptığı ‘Bilim Samsun’ kapılarını öğrencilere açtı. Bilim Samsun’da, 6-14 yaş grubundaki 280 öğrenci, oluşturulan Dene-Yap, Tasarım, Girişimcilik, Astronomi Havacılık ve Uzay Bilimleri, Matematik, Doğa Bilimleri, Akıllı Tarım ve Teknoloji atölyelerinde ders başı yaptı.

Bilim Samsun

Tüm atölyelerde branşında uzman öğretmenlerden uygulamalı eğitim alan öğrenciler, eğlenceli geçen derslerden büyük keyif aldı. Astronomi Havacılık ve Uzay Bilimleri atölyesinde gezegenleri ve yörüngelerin hareketlerini simülasyonda gören öğrenciler, doğa atölyesinde kokuları tanımaya çalıştı.

Matematiği oyunlarla öğrenmeye başlayan Necatibey İlkokulu ile Kalkanca İlkokulu öğrencileri, tasarım atölyesinde ise hayallerini çizdi. Bilim Samsun’a gelmekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren öğrenciler, atölyelerde yapılan çalışmalardan çok etkilendiklerini söyledi.

Bilim Samsun

‘Ağırlıklı olarak pratik eğitim verilecek’

Bilim Samsun ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Müdürü Eyüp Elmas, “Bilim Samsun’da eğitim bugün itibariyle başladı. Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü öğrencilerimizi burada misafir edeceğiz. Derslerimiz uygulama ağırlıklı olacak. Öğrencilerimizin üretmeyle iç içe olup çeşitli oyunlarla eğlenceli şekilde görerek ve dokunarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Burada çocuklarımızı bilime teşvik ediyor, yatkınlıklarını, proje bazlı düşünce ve üretim kabiliyetlerini artırmayı hedefliyoruz. 2 aylık süreç için 16 okulumuzla program yaptık. İki aydan sonra talepte bulunacak tüm okullarımızı da bu hizmetten yararlandıracağız” dedi.

Bilim Samsun

Bilim Samsun ile yeni bir dönem başladı

Bilim Samsun’un ilk ve orta öğretim seviyesindeki öğrencilerin ufkunu açacak önemli bir eğitim yatırımı olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “TEKNOFEST Karadeniz’e ev sahipliği yapmış bir kent olan Samsun’da, Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür projeleri hayata geçirerek çocuklarımızın eğitimlerinde bilim ve teknolojinin daha fazla ön plana çıkmasına katkı sağlamış oluyoruz. Bu noktada Bilim Samsun projesi bizim çok önem verdiğimiz projelerden birisi. Bugün itibariyle faaliyete geçmesiyle birlikte burada eğitim görecek tüm çocuklarımız için yeni bir dönem de başlamış oluyor” dedi.

Bilim Samsun

‘Öğrencilerin geleceklerine etki edecek’

Başkan Demir, Bilim Samsun’un öğrencilerin geleceğine etki edecek düzeyde bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Sınavla belirlenen 64 öğrencimiz, dene-yap atölyelerimizde eğitim görecek. Burada 4 grup olarak eğitim alacaklar. 2 yılda uygulamalı atölyelerde 11 modülde eğitimlerini tamamlayacaklar. 3’üncü yılda da geliştirdikleri proje fikri için kendilerine mentor öğretmenimiz tayin edilecek” diye konuştu.

Bilim Samsun

Haftanın 6 günü eğitim verilecek

Öğrencilerin çalışmalarının sergileneceği merkez, pazartesi günleri hariç her gün eğitim verecek. Haftada 1700, ayda ise 7 bin öğrencinin misafir edileceği merkez, haziran ayı sonuna kadar 30 bin öğrenciyle buluşacak. Merkeze katılmak isteyenler ise hem bireysel hem de okullarıyla birlikte başvuru yapabilecek.

Bilim Samsun

Bilim Samsun eğitime başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!