BES’ten açıklama :Yoksullukta eşitlenmeyi kabul etmiyoruz!

Samsun’da basın açıklaması yapan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şube Kadın Sekreteri Emine Boyraz, yoksullukta eşitlenmeyi kabul etmediklerini belirterek, “İşten eve, evden işe giden yargı çalışanı bir de adliyede hem iş yükü hem de mobbing sonrasında psikolojik travmalar yaşamaktadır. Patatesin kilosunun 20 TL, Soğanın kilosunun da 25 TL olduğu yerde yargı çalışanın kilosu 15 kuruş bile etmemektedir” dedi.

BES
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BES Samsun Şube Kadın Sekreteri Emine Boyraz adliye personelinin özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. BES üyeleri ile birlikte açıklama yapan Boyraz, “2014 yılından itibaren her gelen Adalet Bakanı personelin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik ağzımıza bir parmak bal çalmış, ancak bu söylemler somut bir zemine yayılmayıp, soyut olarak günümüze kadar gelmiştir. Biz yargı çalışanları olarak, özlük haklarımızın düzelmesini ısrarla talep ediyoruz” dedi.

Adliyelerde çalışan bir evli personelin aldığı maaşın 12 bin 856 TL civarında olduğunu ileri süren Emine Boyraz şunları söyledi:

BES

“Soruyorum sizlere bu maaş ile geçinebilecek bir vatandaş var mıdır ? Ev kirasının 5 bin TL civarında olduğu, elektrik-su-doğalgazdaki zamların ayyuka çıktığı, pazar ve market masraflarının enflasyonun altında ezildiği şartlarda adliye çalışanlarından yüksek performans bekleniyor. Evine gittiğinde kafası rahat olmayan bir memurun işine kendisini veremeyeceği aşikardır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde görev yapan personel arkadaşlarımızın kira artışlarından dolayı aldığı maaşın sadece kiraya gittiği, kira ödendikten sonra faturaların da ödenmesi sonrasında, yargı çalışanının sosyal bir aktivitede bulunmasına bile olanak kalmamaktadır. İşten eve, evden işe giden yargı çalışanı bir de adliyede hem iş yükü hem de mobbing sonrasında psikolojik travmalar yaşamaktadır. Patatesin kilosunun 20 TL, Soğanın kilosunun da 25 TL olduğu yerde yargı çalışanın kilosu 15 kuruş bile etmemektedir.”

BES Şube Başkanı Boyraz : Fazla mesai ücreti ellerinden alındı

2010 yılı itibariyle havuz ücretinin, nöbet ücretinin ve fazla mesai ücretinin kademe kademe ellerinden alınarak yargı çalışanlarının çıplak bırakıldığını dile getiren BES Samsun Şube Kadın Sekreteri Emine Boyraz, “Ülkemizdeki kamu kurumları arasında adalet çalışanları yetim bir evlat gibi muamele görmektedir. Adalet Bakanlığında çalışan koruyucu tedavi edici sağlıklı hizmetleri sınıfında olup yardımcı hizmetler personelleri, hemşire, sağlık memuru, psikolog, sosyal hizmet uzmanları, sosyal çalışmacılar, mobbinge maruz kalıyorlar. Meslektaşı olamayan başka personellerden görev taksimi alıyorlar. Özellikle pandemi döneminde cezaevlerinde çalışan sağlıkçılar perişan oldu, çocuğunu, evini görmedi” diye konuştu.

BES

Konuşmasını personelin özlük haklarının iyileştirilmesine vurgu yaparak devam eden BES Samsun Şube Kadın Sekreteri Boyraz şöyle konuştu:

“Deprem oldu, deprem bölgesinde çalıştı. Seçim öncesinde yüksek yargı hakimlerine zam veren hükümet; Adalet Bakanlığı’nda çalışan koruyucu tedavi edici sağlıklı hizmetleri sınıfında olup, yardımcı hizmetler grubundan maaş alan personelleri ve diğer adalet çalışanlarını görmediler. Doktor, diş hekimi, psikolog, pedagog, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmet uzmanına ek ödeme ve katsayılarında hiçbir değişiklik yapmadılar.

Sağlık Bakanlığı dışında çalışan sağlıkçılar, döner sermaye performans ücreti, mesai ücreti almadığı gibi, çalıştığı kurumda mobbing gördü. Sağlık Bakanlığı personeline %20 iyileştirme, Sağlık Bakanlığı ve kurum doktorlarına düzenleme yapıldı.

Adalet Bakanlığı’nda çalışan koruyucu tedavi edici sağlık hizmetleri çalışanlarına hiçbir iyileştirilme yapılmadı. Fiili hizmet durumu, yıpranma, adalet tazminat hakkı alamadı. Bu ayrım sağlık bakanlığı dışında çalışan sağlıkçılar, başka kurumlarda dışlandı horlandı.

Adalet Bakanlığı’nda çalışan sağlık emekçilerinin acilen Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personeller gibi özlük hakları düzelmeli ve kesinlikle kurumlarındaki amirler tarafından mobbing görmemeli, insanca yaşam, güvenceli çalışma talep ediyoruz.”

BES

BES Samsun Şube Kadın Sekreteri Emine Boyraz, adalet çalışanları olarak taleplerini de şu şekilde sıraladı:

“İnsan onuruna yakışır ücret istiyoruz. Kaldırılan havuz paralarının kaldırılmadan önceki haliyle ödenmeye devam edilmesini istiyoruz. Mesai ücretlerin günün koşullarına göre ödenmesini istiyoruz. Adalet hizmetleri sınıfının oluşturulmasını istiyoruz. 2802 kaldırılsın, mobbinge son verilmesini istiyoruz. Ücretsiz yol ve yemek ücreti hizmeti verilsin istiyoruz. Nöbet parası verilsin istiyoruz. Ek zam ve kira yardımı yapılsın istiyoruz. 3600 ek gösterge tüm adalet çalışanlara ödensin istiyoruz.”

BES’ten açıklama :Yoksullukta eşitlenmeyi kabul etmiyoruz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!