Bendevi Palandöken : Zincirler piyasa fiyatlarıyla oynuyor

Market
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bendevi Palandöken; zincir marketlerin piyasa fiyatlarıyla hamur gibi oynadığını söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; zincir marketlerin hem esnafın kazancını hem piyasa fiyatlarını alt üst ettiğini vurguladı.

Palandöken; “Perakende Yasası için çok geç kalındı. İğneden ipliğe, aküden beyaz eşyaya, kıyafetten masaya satmadıkları ürün kalmayan zincir marketler; hem piyasa fiyatlarını hem de esnafın kazancını alt üst ediyor.

Bir gecede bir ürün grubuna bile anlaşarak zam yapmalarıyla tüm piyasa fiyatlarıyla hamur gibi oynuyorlar. Zincir marketlere kural getirilerek sattıkları üründen açık kaldıkları saat ve günlere kadar acilen düzenleme yapılmalı.

Bu konuda Ticaret Bakanlığı çalışmasını zaman kaybetmeden bitirerek TBMM’den kısa sürede çıkarılması sağlanmalı. Çünkü perakende yasasındaki kurallar işlemiş olsa bu fiyat haraketliliği durur” dedi.

Bendevi Palandöken : Zaman kaybedilmemeli

Ülke genelinde çok aşırı yerel ve ulusal zincir market olduğunun altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Gıda fiyatları başta olmak üzere birçok ürün grubunda fiyatların dengesini bozan en önemli aktörlerden biri zincir marketler.

Bendevi Palandöken
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken (Fotoğrafta)

Her köşe başında yan yana açıldıkları yetmezmiş gibi ‘mini’ konseptle daha küçük şubelerini de her sokağa açmaya devam ediyorlar. Haftanın 7 günü sabah erkenden akşam geç saate kadar açıklar ve satmadıkları hiçbir ürün yok.

Zincir marketler ayakkabıdan kaleme, yazlık şişme ürünlerden televizyona aklınıza gelen her gıda ve malzemeyi satıyorlar. Anlaşarak bir gecede kimi ürün gruplarına aynı şekilde zam ya da indirim yaparak piyasadaki tüm fiyatlarla hamur gibi oynuyorlar” şeklinde belirtti.

Esnafın umudu perakende yasası

Bendevi Palandöken; perakende yasasının çıkarılmasında geç kalındığını söyledi. Özellikle daha fazla vakit kaybedilmeden zincir marketlere düzenleme yapılması gerektiğini belirten Palandöken; “Yıllardır esnaf Perakende Yasası’nda zincir marketlere bir düzenleme getirilmesi için bekliyor. Bu konuda artık geç kalınıyor.

Özellikle piyasadaki aktör sayısı çoğalırsa bu fiyatlar böyle olmaz. Vatandaşın fiyatların ucuzlaması ile rahatlaması için hükümet tarafından alınan tedbirler bu zincirlerde işe yaramıyor.

Ayrıca Perakende yasasındaki kurallar işlemiş olsa bu fiyat haraketliliği durur. Tüm ürünlerde fiyat birliği için şehrin dokusunu bozmadan oradaki esnafı da tedirgin etmeden bir düzenleme yapılmalı.

Zincirler eve bir tane limon almanız gerekirken bir file almanıza neden olup israfa da yol açıyorlar. Ayrıca en önemlisi bazı ürünlerin yanında indirimli diye tuzak ürünler koyarak satış yapıyorlar.

Yasa ile bu olumsuz gidişata ‘dur’ denilmeli. Ayrıca esnaf olmazsa ticaret olmaz, rekabet olmaz. Fiyatlara istikrar gelmesi ve rekabet ortamının oluşması için mutlaka perakende yasası çıkarılmalıdır. Özellikle bu konuda Ticaret Bakanlığı çalışmalarını kısa sürede bitirmelidir. Artan enflasyonun düşmesinin tek yolu kuralsızlığın düzeltilmesi ile olur” diye konuştu.

Bendevi Palandöken : Zincirler piyasa fiyatlarıyla oynuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!