Bendevi Palandöken : Esnafa borçlanma hakkı verilmeli

Bendevi Palandöken
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bendevi Palandöken, esnafa destek verilmesi gerektiğini hatırlattı. Binlerce esnafın Bağ-Kur mağduriyetinin giderilmesini istedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken binlerce esnafın emeklilik yaşı geldiği halde geriye dönük borçlanma hakkı beklediğini hatırlattı. Palandöken, “Emeklilik yaşı gelen fakat 2000 yılı öncesi vergi ve oda kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan binlerce esnafımız var.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gündeme alınan çalışma devam ederken, Bağ-Kur ile ilgili mağduriyet yaşayan esnafımız da unutulmamalı” dedi.

Bendevi Palandöken : Emekli olamıyorlar

Sosyal güvenlik hakkının anayasal bir hak olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şunları söyledi:

Bendevi Palandöken Esnafa destek
Bendevi Palandöken (solda), pandemi sürecinde mağduriyet yaşayan esnafın her zaman yanında olduklarını ifade etti.

“4 Ekim 2000 tarihinden önce oda ve vergi kaydı olup esnaf olarak faaliyette bulunan binlerce esnafımız var. Bu esnafımızın emeklilik yaşı da geldi fakat o dönemde Bağ-Kur kaydı olmaması nedeniyle emekli olamıyor.

Sosyal güvenlik anayasal bir hak. Bunu unutulmamalıyız. Bu nedenle esnafımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma imkanı tanınmalı. Emeklilikte yaşa takılan kesim için bir çalışma yürütülüyor.

Bununla birlikte uzun zamandır bu Bağ-Kur mağduriyetini yaşayan ve bir müjde bekleyen esnafımız da unutulmamalı. Esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. Ancak SSK’lı olanlar 7 bin 200 prim gün sayısı ile emekli olabiliyor. Esnafımız da 7 bin 200 günü doldurduğunda emekli olmalı.

Arada yaklaşık 5 yıllık bir fark mevcut. Esnaf ve sanatkâr olmak bir dezavantaj olmamalı. Çünkü esnafımızın ne hafta sonu ne bayramı ne de tatili var.”

Bendevi Palandöken : Esnafa borçlanma hakkı verilmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!