Bedri Yaşar : Hiç ders çıkartılmamış

Genel başkanları ile birlikte afet bölgesine giden İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Daha önceki depremlerden hiç ders ve yapılan uyarıların dikkate alınmadığı görüldü" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, partisinin Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 2 depremin büyük yıkıma yol açtığı Adana, Hatay, Şanlıurfa, Osmaniye, Diyarbakır, Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Kilis illerinde incelemelerde bulundu.

Bedri Yaşar

Can kayıpları artıyor

Bedri Yaşar, depremin ilk gününden itibaren Diyarbakır ve Gaziantep’te çöken binalarda gerçekleştirilen arama ve kurtarma çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, “Sayın Genel Başkanımız ve Milletvekili arkadaşlarımızla beraber depremden etkilen 10 ilimizde bulunduk ve milletimizin acılarını paylaşmaya çalıştık. Ne yazık ki can kayıpları artıyor” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber
“Türkiye Tek Yürek” kampanyası

Bedri Yaşar’dan eleştiri

Türkiye’nin 10 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depremine, tüm uyarılara rağmen hazırlıksız bir şekilde yakalandığına da işaret eden Bedri Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye büyük bir acı yaşıyor. Göçük altında halen insanlarımız var. Binlerce insan evinden barkından oldular. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimize başı sağolsun. 1939 yılındaki 7,9 büyüklüğündeki Erzincan 1939’da 33 bin kişi hayatını kaybetmiştir. 1999 Marmara depreminde 18 bin 373 kişi hayatını kaybetmişti.

Türkiye bu 2 büyük depremin ardından yine büyük can ve mal kayıplarına yol açan Düzce depremini, Van depremini, Elazığ depremini ve İzmir depremini yaşamıştır. Maalesef hükümet bugüne kadar yaşanan bu depremlerin hiç birisinden ders çıkarmamıştır.

Olası bir depreme karşı önlem almamıştır. Deprem komisyonunda bütün partiler tarafından hazırlanan rapor ve 268 maddelik öneri de ne yazık ki hükümet tarafından dikkate alınmamıştır.

Bedri Yaşar

Koordinasyonsuzluk var

Eski binaların yanında yeni binalarda çökmüştür. Bu durum büyük bir denetimsizlik sorunu yaşandığını ortaya koymaktadır. Deprem sırasında 72 saat çok büyük önem taşımaktadır. Bölgede olağanüstü bir gayret var, gerek gönüllüler olsun, gerek kamu personelleri olsun, gerekse dünya ülkelerinden ekipler olsun. Ama yeterli olmuyor. Arama ve kurtarma çalışmalarına başta personel olmak üzere araç-gereç ve ekipman eksikliğinden dolayı maalesef çoğu göçüklerde günler sonra başlanabilmiştir. Yardımların dağıtılması konusun da bile büyük sorun yaşanmaktadır. Yardımlar bile adam akıllı dağıtılamamıştır. Büyük bir koordinasyonsuzluk var. Yakınları halen yıkılan binaların altında kalan vatandaşlar bu duruma çok büyük tepki göstermektedir.

thumbnail
İlişkili Haber
Elbistanlı besicilere Samsun’dan ücretsiz yem desteği

‘İmar barışı’ adı altında yaklaşık 24 milyar civarında bir para toplandığını hatırlatan Yaşar, “Bu paraların da akıbeti belli değildir. Keşke toplanan bu paralar bu illerimizde kentsel dönüşüm için kullanılmış olsaydı. O zaman bu kadar can ve mal kaybı yaşamamış olurduk” dedi.

 

Bedri Yaşar : Hiç ders çıkartılmamış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!