Başkan Demir: Samsun’un çok önemli potansiyeli var

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Samsun Yatırım ve İhracat Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında “Samsun’a yatırım için gelen, üretim için gelen ve üretimden sonra hem yurt içine hem yurt dışına ürününü ulaştıracak olan yatırımcılarımız için, ihracatçılarımız için Samsun örnek bir şehirdir” dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Ticaret Bakanlığı tarafından, Karadeniz Bölgesi’nin sahip olduğu ekonomik potansiyeli ortaya çıkarmak, sektörlerin katma değerli dönüşümünü sağlamak, üretim ve ihracatı artırmak amacıyla ‘Samsun Yatırım ve İhracat Zirvesi’ programı düzenlendi.

Samsun ihracat

İş dünyasının öncü isimlerini Samsun’da buluşturan zirveye Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan, Yusuf Ziya Yılmaz ve Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile iş insanları katıldı.

thumbnail
İlişkili Haber
Bakan Muş, Togg için Samsun’a yatırım istedi

‘Samsun’da çok önemli bir potansiyel var’

Programın açılış bölümünde konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un bölgenin merkezi olduğunu belirterek, “Bugün yaklaşık 9 milyon nüfusa önderlik eden bir kent ve o nüfusun umudu olan bir şehir. İnsanların yaşamayı düşündüğü, ticaret yapmayı düşündüğü bir şehir. Sayın Bakanımızın yaptığı çalışmalarla mevcut 9 OSB alanlarında metrekarelerini önce 2 katına sonra 3 katına çıkaracağız.

Bunu kısa bir zaman diliminde yapacağız. Buradan şunu görmek lazım. Bütün imkan ve kabiliyetlerini bir kentte ifade eden sektörler vardır. Bu sektörlerin tamamı Samsun’da istikbal vaat eden sektörlerdir. Bunu çok genişletebiliriz. Tarım, sanayi, üretim, eğitim aklınıza hangi sektör gelirse Samsun’da çok önemli bir potansiyel var. Onun için hangi alana katkı verirseniz öteki alanı destekleyen, şehri geleceğe taşıyan, ülkenin geleceğine artı katan adım olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Samsun ihracat

Bu yıl tamamlanacak

Yatay kalkınmanın önemine dikkat çeken Başkan Demir, “Yatay kalınmayı başarmış iller gelecekte kalkınma ile ilgili verimliliği üst düzeye çıkarırlar. Biz de uygulamalarımızda tam da bunu önceledik. Ve elhamdülillah yatay kalkınma, altyapı noktasındaki çalışmalarımızı 2023 yılında tamamen tamamlıyoruz. 1 milyon 400 bin nüfusun yaşadığı bu güzel şehirde bütün kırsal altyapıyı, yol ve içme suyunu 2023’de tamamlıyoruz. Kentsel ve kırsal altyapıyı eş değer şekilde, elde ettiğimiz iş makinesi gücü, işi kendimizin yapma kabiliyetini de ön plana koyarak verimli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Samsun ihracat

Yatay mimariye uygun kentleşme

Yatay mimari konusuna da değinen Başkan Demir konuşmasına şöyle devam etti:

“Özellikle yatırımcılar için ihracatçılar için hangi alanı düşünürseniz düşünün hiçbir eksiğin olmadığı bir Samsun’a doğru yürüyoruz. Yine çok dikkat ettiğimiz bir konu bölgenin de Türkiye’nin de cazibe noktası olan bu şehir imar planlarının ve mimarisinin çok sağlıklı bir şekilde yatay mimariye uygun, gelecek nesillere bugün bizim önümüzde olan kentsel dönüşümü onların gündemine taşımayacak, çok dikkatli bir şekilde geliştirip, planlayıp kentleşmeyi sağlıyoruz. Geçmişten gelen çarpık yapılaşmanın beraberinde getirdiği trafik ve otopark problemlerini çözerek bu şehri geleceğe hazırlıyoruz.”

İş insanlarına çağrı

“Yerel yönetimlerin bu kadar çok proje ürettiği ender şehirlerden biriyiz” diyerek sözlerine devam eden Başkan Demir, “Kentimize yatırım için gelen, üretim için gelen ve üretimden sonra hem yurt içine hem yurt dışına ürününü ulaştıracak olan yatırımcılarımız için, ihracatçılarımız için Samsun örnek bir şehirdir. Bir kez daha yatırım yapmak için sizleri davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Demir: Samsun’un çok önemli potansiyeli var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!