Balkan Türkleri Derneği’nden örnek proje

Balkan Türkleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balkan Türkleri Derneği; ‘Atalarımın Dansı’ adı verilen projeyle, down sendromlu gençlerin de yer aldığı halk oyunları ekibi oluşturdu.

Samsun Balkan Türkleri Derneği’nin ‘Atalarımın Dansı Gençlik Projesi’ örnek oluyor. Bu sayede, aralarında down sendromlu gençlerin de yer aldığı halk oyunları ekibi çalışmalarını sürdürüyor.

‘+1’likte dans ediyoruz’ sloganı

Balkan Türkleri Derneği; Selanik Yöresi Halk Oyunlarına yönelik yaklaşık 10 yıldır kurs veriyor. Bu yıl da; ‘Atalarımın Dansı Projesi’ altında down sendromlu gençlerin de içerisinde yer aldığı bir ‘Genç Balkan Halk Dansları Ekibi’ oluşturdu.

Dernek; proje kapsamında ‘+1’likte Dans Ediyoruz’ sloganıyla sosyal faydaya katkı sağlamayı hedefliyor. Özellikle, dezavantajlı gruplardan down sendromlu gençlere de eğitim vererek onların akranlarıyla kaynaşmasını sağlıyor.

Balkan Türkleri

‘Uluslararası alanda temsil edecek’

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı İbrahim Özdemir şunları söyledi:

“Derneğimiz; öncelikle yöremiz oyunlarının milli eğitim müfredatına girmesini sağlayarak ülkemizin dört bir yanında kurs açılması imkânını sağlamıytır. Ayrıca bu alanda yıllardır büyük emek vermiştir.

Her yıl düzenlenen kurslarımız bu proje kapsamında yaş gruplarına göre daha geniş kapsamlı yürütülüyor. Bu sayede down sendromlu gençlerimiz de aramıza katılmıştır.

Amacımız önemli ölçüde mübadil nüfusu içeren ilimizde; Balkan Türklerine ait kültürel öğeleri yaşatan, bizleri ulusal ve uluslararası alanlarda temsil edebilecek profesyonel bir ekibin yetiştirilmesi ve daimi kılınmasıdır.”

Balkan Türkleri

Balkan Türkleri Derneği 280 kişiye eğitim verdi

Proje Koordinatörü Adem Tuğral ise; “Özellikle 150 çocuk, 120 yetişkin ve 10 down sendromlu kursiyere, unutulmaya yüz tutmuş yöre danslarını öğretmeye çalıştık.

Ayrıca bu gruplar içinden profesyonel olarak yetiştirilecek 50 kişiye ayrıca sahne için eğitimler veriliyor. Kısa zamanda sosyal medyada ve diğer internet hesaplarında eğitimlerle ilgili bilgilerimiz yer alacak” diye konuştu.

Öte yandan, Dernek Başkanı İbrahim Özdemir, 13 Mayıs 2022 tarihinde Samsun Büyükşehir Sanat Merkezi’nde Balkan Halk Dansları gösterisi ile projeyi tamamlayacaklarını da açıkladı.

Balkan Türkleri Derneği’nden örnek proje

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!