Balık avı yasağı başlıyor

1 Eylül’de başlayan balık avı sezonu 15 Nisan itibariyle sona eriyor. Balıkçılar palamutta bol bir sezon geçirdiklerini söyleyerek aynı bolluğu hamside yaşayamadıklarını dile getirdi.

Balık avı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Denizlerde başlayan balık avı sezonuyla ilgili konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Denizlerimizde su ürünleri stoklarının ve kalitesinin korunması ile sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla Karadeniz’de 15 Nisan- 31 Ağustos tarihleri arasında, gırgır ve trol ağları ile Su Ürünleri avcılığı yasaklanmıştır. Ancak Karadeniz’de 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında Samsun İli Yakakent İlçesi Çayağzı Burnu ile Ordu İli Ünye İlçesi Taşkana Burnu arasında orta su trolü ile çaça avcılığı devam edecektir” diyerek şunları söyledi :

Balık avı

“Alamana (Voli) ağları ile 15 Nisan- 15 Mayıs tarihleri arasında su ürünleri avcılığı yasaktır. Gırgır ağlarının kullanımının yasak, alamana ağlarının kullanımının serbest olduğu dönemde, 22 metreden (12 kulaç) daha fazla derinliğe sahip alamana (voli) ağlarının su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır. Bütün karasularımızda 15 Nisan– 31 Ağustos tarihleri arasında algarna ile deniz salyangozu avcılığı da yasaktır. Sadece Dalma yöntemi ile deniz salyangozu avcılığı dönem boyunca serbesttir.

Yine bütün karasularımızda 15 Nisan– 15 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan avcılığı yasaktır. Parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı dönem boyunca yasaktır. Kalkan avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 400 mm’den küçük olamaz. Av yasağından önce avlanarak İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine stok tespiti yaptırılan kalkan balıklarının, yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde pazarlanması zorunludur.

Balık avı

Bütün karasularımızda 1 Nisan– 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasaktır. Ancak 15– 31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir.”

Balık avı yasağı boyunca denetim

Balık avı yasağı boyunca yasak olan herhangi bir İstihsal ürünün kullanılmaması gerektiğini belirten Sağlam, açıklamasında, av yasağının çok olumlu katkıları olduğunu belirterek, “Balık avı yasağı süresince istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması ile avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerlerinde her türlü av malzemeleri, teçhizat, alet, edevat ve yemlerle takımların bulundurulmaması gerektiği ifade etmiştir. Ayrıca İdeal avcılığın dengeli avcılık olduğu, Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi anlamına geldiği, İyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyulması gerektiği,  Amacın, günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olması” diye konuştu.

Balık avı

Balık avı yasağı başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!