Balık avı sezonu ‘Vira Bismillah’ diyerek başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balık avı sezonu 1 Eylül itibariyle başladı. 15 Nisan’da başlayan av yasağı sona erdi. Balıkçılar ‘vira bismillah’ diyerek teknelerle denize açıldı.

Samsun’da yeni balık avı sezonunun açılması vesilesiyle Canik Balıkçı Barınağında tören düzenlendi. Protokol üyeleri ve çok sayıda balıkçı törene katıldı.

Açılışta konuşan Samsun Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atıf Malkoç, bu seneden umutlu olduklarını belirtti. ‘Vira bismillah’ diyerek 4.5 aylık bir aradan sonra yeniden denize ağa atacaklarını söyleyen Malkoç, şunları ifade etti:

“Şu an için özellikle deniz suyu sıcaklığı yüksek. Zamanla bu sıcaklığının düşmesiyle bereketli bir sezon geçireceğiz. Özellikle palamut ve çinekop başta olmak üzere denizde balığın bol olduğuna dair işaretler var. Av sezonunun tüm balıkçılar için kazasız belasız bol kazançlı olmasını temenni ediyorum.”

Balık avı

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam da yaptığı konuşmada şunlara değindi:

“Öncelikle 2022-2023 balık avı sezonunun, sektörün bütün aşamalarında çalışan, emek harcayan üreten tüm paydaşlarımıza hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını temenni ediyorum. Samsun’da 496 adedi denizlerde ve 121’i iç sularda olmak üzere 617 adet çeşitli boy uzunluğunda balıkçı teknesi bulunmaktadır. Bu yönüyle ilimiz güçlü bir balıkçı teknesi filosuna sahip. Ayrıca bu teknelerde 6 bin 179 ruhsatlı balıkçı çalışıyor.

Yıllar itibariyle değişmekle birlikte 300 ile 400 bin ton arasında değiştiği gözlenen ülkemiz toplam su ürünleri avcılığının yaklaşık yüzde 70- 75’i Karadeniz Bölgemizden gerçekleşmekte. Özellikle bu oranın da büyük bir kısmı da yalnızca ilimizden sağlanmaktadır.

Balık Avı

42 bin 843 ton balık avı 

İlimizde avcılık yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı yıllık 40- 60 bin tonlar civarında. Ayrıca bu miktarın önemli bir kısmını hamsi ve çaça balığı oluşturmaktadır.

2021 yılı içerisinde en son verilere göre 328 bin 165 ton su ürünleri avcılığı yapıldı.

İlimiz 42 bin 843 ton miktarında avcılık gerçekleştirmek suretiyle bu miktarın önemli bir kısmını üstlenmiştir.

Ayrıca önemli sayıdaki Balık Unu ve Yağı Fabrikaları ile de İşleme Tesislerinde İşlenen bu ürünlerin tamamı ihraç ediliyor. Özellikle  Avrupa Birliği Ülkelerinin yanı sıra Çin, Japonya, Kore gibi ülkelere ihraç edilmekte. Bu yolla Samsun ekonomisine yıllık 30 milyon doların üstünde döviz girdisi sağlanmaktadır.”

Ayrıca denizlerde av yasağının kalkmasıyla mavi sulara açılan balıkçılar, ilk gün ağlarını dolu çekti.

 

Balık avı sezonu ‘Vira Bismillah’ diyerek başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!