Bakanlık duyurdu : 10 bin kişiye istihdam

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık şantiye şefleri yönetmeliğinin yenilendiğini duyurdu. Bakan Murat Kurum, “İş sayısını iş büyüklüğüne göre düzenledik” dedi.0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çıkarılan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 18 Kasım 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yayımlanan yönetmelikle iş sayısının işin büyüklüğüne göre düzenlendiği ve şantiye şefleri için deneyim şartının getirildiği belirtildi.

Ayrıca yapılan düzenleme ile yaklaşık 10 bin mimar ve mühendisin istihdamına katkı sağlanacağı müjdelendi.

şantiye

“İşin büyüklüğüne göre düzenlendi”

Yapılan düzenleme ile daha önce bir şantiye şefinin 30 bin metrekareye kadar işi üstlenip, aynı anda 5 iş yapması gerekirken;

iş sayısı, işin büyüklüğüne göre düzenlendi. Bu düzenleme ile alınan işin büyüklüğüne göre iş sayısı azaltılıp, inşaatların daha etkin bir şekilde sevki, idaresi ve denetlenmesi amaçlanıyor.

İlk kez şantiye şefliği yapacaklar…

Bakanlık açıklamasında yeni düzenlemede mesleki tecrübe ile birlikte yapı sistemlerinin karmaşıklığı ve bina büyüklüklerinin dikkate alındığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, şantiye şefliği hizmet kotasının üç grupta toplandığı belirtildi.

Buna göre; yapı inşaat alanı 1.500 metrekareyi geçmeyen en fazla 4 iş, 4 bin 500 metrekareyi geçmeyen 3 iş ve 7 bin 500 metrekareyi geçmeyen 2 iş aynı anda üstlenilebilecek.

Ayrıca 7 bin 500 metrekareyi geçen işlerde ve kamu yatırımlarında tek iş alınabilecek.

bakanlık

Bakanlık açıklaması: Şantiye şefleri için deneyim şartı getirildi

Açıklamada şantiye şefleri için deneyim şartı getirildiği vurgulandı.

İlk kez şantiye şefliği yapacakların, inşaat alanı 1500 metrekareye kadar olan yapılarda görev alabileceği ve bu şekilde bir işi bitiren şantiye şefinin bir üst gruptan iş alabileceği duyuruldu.

Farklı yapı türleri ve imalat tiplerine bağlı olarak şantiye şefliğini üstlenebilecek meslek disiplinlerine dair de ayrıntılı hükümler getirildiği aktarılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Yapı denetim elemanlarının çalışma kısıtlamalarına ilişkin yapılan son düzenlemelere paralel olarak,

75 yaşını dolduran veya şantiyede fiilen devamlı görev yapmaya engel bir durumu olanların, şantiye şefliği yapmaları uygun bulunmamaktadır.”

Murat Kurum
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum. (Fotoğrafta)

“Yaklaşık 10 bin kişiye istihdam alanı açıldı”

Yapılan düzenleme ile bir şefin bakacağı alanın küçüleceği için yeni şantiye şeflerine ihtiyaç olacağı belirtilen açıklamada, yaklaşık 10 bin mimar ve mühendisin istihdamına katkı sağlanacağı müjdelendi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’da sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:

“Şantiye şefleri yönetmeliğini yeniledik. İş sayısını iş büyüklüğüne göre düzenledik. Yeni adım yeni istihdam alanı doğuracak, yaklaşık 10 bin Mimar-mühendise iş kapısı açılacak.

Hayırlı olsun”

Bakanlık duyurdu : 10 bin kişiye istihdam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!