Bakandan Samsun-Sarp demiryolu müjdesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ülkemiz son 20 yıldır yakalamış olduğu istikrar sayesinde artık önündeki 50 yılın planlarını yapan ülkedir" dedi.

Samsun-Sarp Demiryolu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Samsun-Sarp demiryolu projesi yapılacağını duyurdu.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye için düşündükleri çok önemli işler olduğuna işaret ederek, ülkenin kabuğuna sığmadığını ifade etti.

Türkiye’nin çok önemli bir coğrafyanın ortasında yer aldığını ifade eden Karaismailoğlu, coğrafi konumun önemini fırsatlara çevirmek için küresel gelişmelerin yaşandığını aktardı.

Samsun-Sarp Demiryolu

Karaismailoğlu, komşu ve dost ülkelerle ortak projeler geliştirdiklerine değinerek, şöyle devam etti:

“Türkiye, Avrasya’nın merkezinde 4 saatlik uçuşla sadece 67 ülkeye ulaşabilen, 1,6 milyar insanın yaşadığı, 43,2 trilyon dolar gayrisafi milli hasılanın tam ortasındayız. Bu coğrafi konumun avantajlarını fırsata çevirmek zorundayız.

Onun için politikalar ve projeler geliştiriyoruz. Yeni demir ipek yolları üretiyoruz. Bugün dünya ticaret hacmi 15 milyar dolar. Bunun 2030 yılında 25 milyar dolara çıkacağını öngörmekteyiz. Bütün bağımsız kuruluşlar bunu söylüyor. Aynı şekilde 2100’e geldiğimizde bu tam 150 milyar dolara çıkacak. Bu küresel hareketlilikte Türkiye anahtar bir ülke olacaktır.”

Samsun-Sarp Demiryolu

Türkiye’nin son 20 yılda yakaladığı istikrar sayesinde artık önündeki 50 yılın planlarını yapan bir konumda olduğunu dile getiren Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizde son 20 yılda kara yolları ağırlıklı bir yatırım gerçekleştirdik. Çünkü kara yolları ağlarımız yetersiz, ihtiyaçlarımıza cevap vermiyordu. 6 bin kilometreden almış olduğumuz bütün bölünmüş yolları yeniledik ve onu tam 29 bin kilometrenin üzerine çıkardık. Şimdi de Türkiye genelinde bir taraftan kara yolları yatırımları devam ederken, özellikle demir yolu ağırlıklı yatırım dönemine girdik” ifadelerini kullandı

Samsun-Sarp demiryolu projesi

Karaismailoğlu, Samsun-Sarp demiryolu projesi yapılacağını duyurdu.

Toplam 513 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sarp demiryolu projesine de değinen Karaismailoğlu şunları söyledi:

Samsun-Sarp Demiryolu

“Samsun-Sarp demiryolu projesi yapıldığında; Trabzon-Sarp 70 dakika, Trabzon-Samsun sadece 2 saat, Trabzon-Ankara da hızlı trenle 4,5 saat olacaktır. 26 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde Ankara-Sivas demiryolu hattımızı açıyoruz. Ankara’dan Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile trene bineceğiz önce Kırıkkale, Yozgat ve Sivas mitinglerimizi yaparak bu büyük hizmeti vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bu hat bittiğinde sadece Sivas ile kalmayacak. Sivas’tan Erzincan’a, Erzincan’dan Erzurum’a, Erzurum’dan Kars’a ve Nahçıvan’a. Nahçıvan üzerinden Bakü ve Çin’e kadar bu yol oluşacak.”

Bakandan Samsun-Sarp demiryolu müjdesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!