Bakan Murat Kurum açıkladı! 43 bin başvuru

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Murat Kurum, Samsun’daki 4 bin 400 sosyal konut projesine şuana kadar 43 bin 211 başvuru yapıldığını söyledi.

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından organize edilen “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Bakan Murat Kurum ‘un dışında ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Kastamonu, Ordu, Tokat ve Yozgat olmak üzere çeşitli illerden toplam 17 milletvekili katıldı.

Türkiye’nin tüm şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; merkez ve 17 ilçede yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Bakan Murat Kurum

Burada bir konuşma yapan Bakan Murat Kurum şunları söyledi:

“Bugün, ülkemizin dört bir yanında, 81 ilinde, ‘Çevreye Saygılı İklim Dostu Şehirler’ anlayışıyla çevre hassasiyetimizi, azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

Samsunumuza son 20 yılda ulaştırmadan sağlığa, eğitimden turizme, tarıma, çevre ve şehirciliğe kadar 30 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık.

Bu yatırımların yaklaşık 17 milyar 115 milyon lirasını da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak biz gerçekleştirdik.

Yine Bakanlık olarak; Samsunumuzda sosyal konuttan kentsel dönüşüme, millet bahçelerinden altyapı ve üstyapı çalışmalarına kadar yüzlerce eserimizi vatandaşlarımıza armağan ettik, etmeye de devam ediyoruz.”

Bu zamana kadar TOKİ ile birlikte 1 milyon 170 bin konut kazandırdıklarını ifade eden Bakan Murat Kurum, “Bugüne kadar ‘Ev sahibi olmayan hiçbir vatandaşımız kalmayacak’ anlayışıyla TOKİ’mizle ülkemize tam 1 milyon 170 bin konut kazandırdık.

Samsunumuzda, bugüne kadar toplam yatırım bedeli 4.2 milyar lira olan 9 bin 563 konutluk projelerimizi tamamladık.

Yine yatırım bedeli 1.5 milyar lira olan 3 bin 350 konut ve dükkân projemiz ise devam ediyor.

Bakan Murat Kurum
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum. (Fotoğrafta)

Bu projelerimizi tamamladığımızda Samsun’umuza toplamda 13 bin konut ve dükkanımızı kazandırmış olacağız. 14 Eylül’de Sayın Cumhurbaşkanımız Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini milletimizle paylaştı.

Bu çerçevede Samsunumuza da 4 bin 400 konut kazandırıyoruz. Merkez’de bin 700, Çarşamba’da 600, Bafra’da 500, 19 Mayıs’ta 380, Canik’te 320, İlkadım ve Kavak’ta 200, Havza’da 150, Vezirköprü’de 200, Ladik’te 100, Asarcık’ta 50 konut inşa edeceğiz.

Şuana kadar başvuru sayısı 43 bin 211. Yapılacak konut sayısının 10 katı. 31 Ekim’e kadar da başvurular devam edecek.

Yine Samsun’da 100 bin sosyal konutluk projemizle toplam bin 497 konutu da inşa ediyoruz.

19 Mayıs ilçemizin Yeşilova Mahallesi’nde 297 konutumuzun ve camimizin yapımında sona geldik. İnşallah en kısa zamanda tüm konutlarımızı hak sahibi kardeşlerimize teslim etmeye başlayacağız.

Atakum ve Canik’te daha önce kurası çekilerek hak sahipliği olan veya isteyen kardeşlerimize tamamlanmış veya şu anda tamamlanmak üzere olan Kıran Mahallesi sosyal konutlarımızdan tahsis edeceğiz” dedi.

Bakan Kurum

Yapımı devam eden Toybelen Sanayi Sitesi ve İller Bankası yatırımları hakkında da konuşan Bakan Murat Kurum, şöyle devam etti:

“Türkiye’de sanayi alanlarını dönüştürüyor, sanayicimize, esnafımıza, vatandaşımıza daha güzel, daha modern, daha ferah alanlarda üretim yapma imkânı sağlıyoruz.

Sıfır Atık Sanayi konseptiyle Toybelen’de kuracağımız yeni sanayi sitemizde tam bin 526 sanayi dükkânımız olacak. TOKİ Başkanlığımızla; yatırım değeri 500 milyon lira olan 750 bin metrekarelik alanda yürüttüğümüz bu dev projeyi 2023 yılının ilk aylarında tamamlayacağız.

Toybelen Sıfır Atık Sanayi Sitemiz; şimdiden esnaf kardeşlerimiz, Samsunumuz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun diyorum. Şehirlerimizin üstüne yaptığımız yatırımlar kadar şehirlerimizin altına da hizmet ediyoruz.

Çev Şehircilik Bakanlığı
Bakan Murat Kurum gazetecilerin sorularını da yanıtladı

İller Bankamızla, 81 ilimizin tamamında yerel yönetimlerimize her türlü desteği sağlamaya aralıksız olarak devam ediyoruz.

Samsun’da; şehrimizin altyapı sorunlarının çözülmesi için de tüm gayretimizi ortaya koyuyoruz.

Bu çerçevede İller Bankamızla, son 20 yılda 4.4 milyar liralık 250 projeyi Samsun’umuza kazandırdık. Bugün de hâlihazırda 10 projede 194 milyon liralık yatırımımız tüm hızıyla devam ediyor.”

Samsun Büyükşehir

Bakan Murat Kurum açıkladı! 43 bin başvuru

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!