Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Bafra Pidesi tarifi ve gastronomi turizmi açısından önemi

Bafra Pidesi tarifi

Bafra Pidesi nasıl yapılır. Diğer pidelerden onu ayıran özelliği nedir? Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yapılan araştırma pidenin önemini ortaya koydu.

Bafra Pidesi kendine özgü tarifi ve lezzetiyle gastronomi turizmine önemli katkılar sağlıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü de ‘Bafra Pidesi’ ni  tarihini araştırdı. “Gastronomi Turizmi Kapsamında Samsun Mutfağına Özgü Turistik Bir Ürün: Bafra Pidesi” konulu çalışmada şu bilgilere yer verildi.

“Gastronomi turizmi potansiyeli açısından Türk mutfağı, son derece zengin değerlere sahiptir. Özellikle dünyanın sayılı mutfakları arasında yer bulan Türk mutfağı turistlerin ilgisini çekmekte. Bu durum turist sayısının ve dolayısıyla turizm gelirlerinin artmasını sağlamaktadır.

Gastronomi turizmi

Turizmin on iki aya yayılmasına yönelik çalışmalar arasında gastronomi turizmi üzerinde önemle durulması gereklidir.

Bu bağlamda Samsun’un gastronomi turizmi açısından değerlendirilebilecek ürünlerinin üzerinde durulması gereklidir. Ayrıca Samsun gerek ulaşım imkanları gerekse tarihi, kültürel yönleri ile turizm açısından önemli bir potansiyele sahip.

Bunun yanında, yapılan yatırımlar ve yeni tesislerin kurulması ile birlikte önemli bir sağlık kenti ve konumu itibariyle kongre kenti olmaya oldukça müsaittir.

Bafra Pidesi tarifi

Bafra Pidesi yapılış ve servis aşamalarındaki farklılıklardan dolayı coğrafi işaret olarak tescillenmiştir

Tek başına kültürel ve tarihi değerler ile doğal kaynaklar Samsun’u ziyaret için yeterli olabilir. Ancak gastronomi turizmi ile entegre edilerek ziyaretçilerin seyahat motivasyonlarına katkıda bulunabileceği açıktır.

Bafra ilçesine özgü ‘Bafra Pidesi’, Samsun’un gastronomi turizmi açısından önemli ve ilgi çekici bir yöresel unsuru olup bunun tanıtımı ve yaygınlaştırılması bölgenin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel çekiciliklerin de tanınmasını ve daha sık ziyaret edilmesene katkı sağlayacaktır.

Samsun’un yemekleri

Samsun mutfağı, Türk mutfağı içinde özel bir yere sahip olmakla birlikte Karadeniz, Anadolu, Balkan ve Kafkas izleri taşımaktadır. Samsun mutfağında mısır, karalahana, fasulye, et, pirinç ve hamurlu yiyecekler ağırlıkta olup yörenin geleneksel beslenmesinde önemli yer tutan kaz, tavuk, ördek gibi kümes hayvanlarından, tirit, lepsi, herse, kaz çevirmesi gibi yöresel yemekler yapılmaktadır.

Yabani bitkilerden birçok yemeğin yapıldığı yörede, ısırgan, kırçın, kaydırayak gibi bitkilerden çeşitli çorbalar ve kavurmalar pişirilir. Bunlara ek olarak genelde düğünlerde yapılan keşkek, Çarşamba kıvratması, Samsun simidi, mısır çorbası ve pide şehrin tanınan yiyeceklerindendir.

Gastronomi turizmi, Bafra’nın var olan doğal ve kültürel çekiciliklerine katkı sağlayacaktır.

Ülke genelinde neredeyse her il ve ilçe merkezlerinde pide fırınları olmasına rağmen Bafra Pidesi yapılış ve servis aşamalarındaki farklılıklardan dolayı coğrafi işaret olarak tescillenmiştir. Yapılışındaki hamurun kıvam ve şekli, kullanılan malzemelerin Bafra ilçesine ait olması ve servis öncesi yağlanmasındaki farklılıklar Bafra Pidesine ayrı bir özellik katmaktadır.

Bafra Pidesi tarifi

Bafra Pidesinin tarihçesi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte 1850-1920 yılları arası Bafra Pidesi yapan fırınlar olduğu bilinmektedir.

Bafra Pidesi ilk kez 1962 yılında ilçe dışına çıkmış. il merkezinde pide fırını açılmıştır. İl dışında ise Bafra Pidesinin yapıldığı ilk fırın 1966 yılında İstanbul’ da açılmıştır.

Günümüzde yalnızca Bafra’da değil Samsun’un tüm yerleşim bölgelerinde birçok pide fırını açılmış. Bununla birlikte, eski pazar günü geleneği sürmekte ve bu tarihi lezzet ilçe sakinleri ve civar il, ilçelerden gelen misafirlere sunulmaya devam edilmektedir.”

Bafra Pidesi tarifi

Malzemeler (9 Porsiyon) :

Hamur İçin

1 kg un
5 gr yaş hamur mayası
3 su bardağı (600ml) su
1 çay kaşığı (5 gr) tuz

İç Malzemesi

675 gr orta yağlı dana kıyması
450 gr ince doğranmış soğan
Tuz- Karabiber
Tereyağı(25-30gr)

Yapılışı:

Un, su, tuz ve maya karıştırılır ve hamur haline gelinceye kadar yoğrulur. Kullanılacak hamurun yoğurma işleminde hamur, önce katı kıvamda yaklaşık 5 dakika yoğrulur. Daha sonra yavaş yavaş katılacak suyla ortalama 10 dakika yoğrulur. İnceltilen ve uzatıldığında kopmayacak şekle ulaşması ile elastik kıvama gelmesiyle yoğrulma işlemi sonlandırılır.

Yoğrulan hamur 30 dakika bekledikten sonra 180 gr’lık parçalar halinde kesilir. Paza içerisinde bezle örtülü olarak 90 dakika dinlendirilir. Pide Harcı: Kıyma yayvan bir tencere içerisinde kavruluncaya kadar ateş üzerinde pişirilir. Daha sonra kıymanın yağı tamamen ayrılır. Soğuduktan sonra içerisine ince kıyılmış soğan, tuz ve karabiber ilave edilerek karıştırılır. (Türk Patent Enstitüsü)

Hazırlanış Pişirilme ve Servis Şekli:

Hamur el yardımıyla yaklaşık 1 metre boyunda, 2,5 cm eninde kano şeklinde açılır. İçerisine pide harcı konur ve 270 °C sıcaklıktaki kara fırında 18-20 dakika pişirilir

1 porsiyon (yaklaşık 230 gr) Bafra Pidesi 70-75 cm uzunluğunda. Ayrıca 3-4 cm eninde olup, üstü kapalıdır.

Kara fırından (taş fırın) çıkarılan Bafra Pidesi’nin üzerindeki un fırçayla temizlenir. Soğumadan ortası bıçak yardımıyla açılarak tereyağı parçacıkları ilave edilir.

Üzerine de 15-20 gr tereyağı sürülür. Kullanılan tereyağı Bafra yöresine has olup bölgedeki hayvanların sütünden elde edilmektedir. Son olarak Bafra Pidesi kare ya da baklava dilimleri halinde dilimlenerek servis edilir.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Vaka sayıları arttı, uzmanlar uyardı

Vaka sayıları uzun bir aradan sonra yeniden artış göstermeye başladı. Uzmanlar Koronavürise dikkat çekip uyardı.

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; koronavirüs vaka sayıları ile ilgili açıklama yaptı.

İldeki pandeminin son durumunun masaya yatırıldığı “İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı” sonrası bilgi veren Oruç; vaka sayısındaki kısmi artışa dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tüm Türkiye ve dünyada olduğu gibi ilimizde de maalesef Kovid 19 vaka sayılarımızda kısmi bir artış söz konusu. Veriler bize ilimizde, özellikle son bir haftada vaka sayımızın yaklaşık 2 kat arttığını gösteriyor.

Aylar sonra ilk kez, sıfır vaka gördüğümüz dönemlerin ardından, günlük 50 vakanın üstüne çıktığımız günleri görmeye başladık.

Bu artış, korona varyantın da etkisiyle grip gibi başa çıkabilir bir düzeyde. Onuniçin ağır hastalık tablosu ortaya çıkarmadığından; hastanelerimize yansıyacak düzeyin çok uzağında seyrediyor.

Sağlık İl Müdürü

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç (Fotoğrafta)

Yoğun Bakım hasta sayımız 3

Aşı hala bağışıklık sistemlerimiz üzerinde etkili, yaygın aşılama çalışması sayesinde virüse temas etsek de bizi korumaya devam ediyor.

Şu an için hastanelerimizde entübe, durumu ağır hastamız yok. Yoğun bakımlarımızda ise sadece 3 hastamız bulunuyor. Aşı stoklarımız yeterli, olası hasta yatışı ve tetkik süreçleri için planlamalarımızı yaptık.

Sağlık Müdürlüğü olarak hem yurt içi hem yurt dışındaki pandemi verilerini anlık olarak takip ediyoruz.

vaka sayıları

Vaka sayısı süreç içerisinde artıyor

Özellikle Samsunluların yoğun olarak yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirler, çevre iller ve Almanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere gibi birçok Samsunlunun yaşadığı ülkelerdeki vaka sayıları bizim için önemli bir veri oluşturuyor.

Bu noktalardaki artışın ilimizdeki vaka sayısını süreç içinde arttırdığını pandemi döneminden biliyoruz.

İlimize özellikle bu ülke ve şehirlerden yaklaşan bayram tatili nedeniyle birçok hemşerimizin geleceğini öngörüyoruz. Bu da artış eğrisinin bayram döneminde de süreceğini bize düşündürüyor.

vaka sayıları

Sosyal mesafeye dikkat

Bu nedenle tüm Samsunlu hemşerilerimiz, özellikle bayram tatili döneminde biraz daha dikkatli olmalı. En ufak bir gribal şikayetle bile karşılaştıklarında hem kendilerini hem çevrelerindekini koruma adına maske takmalı.

Özellikle sosyal mesafeye dikkat etmelerini ve yüz yüze olabilecek ortamlardan olabildiğince uzak durmalarını rica ediyorum.

Hafif bir baş ağrısı; kırgınlık, boğaz ağrımız ve buna eşlik eden ateşle karşılaşmamız durumunda bile; mutlaka kendimizi izole edelim; bayramlaşmak için çevremizle temas etmeyelim, kalabalık yerlerde bulunmayalım.

Bu zorlu pandemi yolculuğunda koronayı nasıl durduracağımızı hep birlikte öğrendik. Maske takma zorunluluğunu azmimiz, dikkatimiz ve önlemelere uyumumuzla biz kaldırdık.

Lütfen bu kararlı yüzümüzü koronaya tekrar gösterelim. Maskesiz günlerimizin devamı için hep beraber biraz daha dikkatli olalım. Koronanın hayatımıza yeniden girme çabasını el birliğiyle bertaraf edelim.”

Okumaya devam et

Gündem

Çöpe giden moda : 20 milyar giysi atık

Çöpe giden moda. Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü; çöpe gidiyor.

Tekstil üretimi önemli miktarda kimyasal; su, enerji ve diğer doğal kaynaklar gerektiriyor. Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (WRI) göre; bir pamuklu gömlek yapmak için 2 bin 700 litre su gerekiyor. Tüketiciler kıyafetleri çöpe attığında; sadece para ve kaynak israfı yapmakla kalmıyor. Aynı zamanda atılan malzemelerin çöplükte ayrışması 200 yılı aşkın bir süre alıyor.

Ayrışma işlemi sırasında; tekstiller sera metan gazı üretiyor. Bununla birlikte toksik kimyasalları ve boyaları yer altı suyuna ve toprağa sızdırıyor. Ancak ‘hızlı moda’ kavramı ile sektörün üretim ve tüketim hızı her yıl artmaya devam ediyor.

Dünyayı en çok kirleten sektör

Daha ucuz; düşük kaliteli, birkaç kez kullanılıp atılabilecek kıyafetlerin hızlı tüketimi olarak özetlenebilecek ‘hızlı moda’ ile tekstil ve hazır giyim sektörü fosil yakıtlardan sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör.

Küresel hazır giyim pazarı 3 trilyon dolar değerinde ve dünyanın Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini oluşturuyor. 2019 yılında tek kullanımlık giysilerden çıkan atıklar yaklaşık 94 bin 347 ton. Her 2 kişiden 1’i istenmeyen kıyafetlerini doğrudan çöpe atıyor.

çöpe giden moda

Çöpe gidiyor

Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü (yaklaşık 20 milyar 480 milyon) çöpe gidiyor. Dünyada her yıl tahmini olarak 92 milyon ton tekstil atığı çıkıyor. Bunun yanında 1 ton tekstil kumaşı için 20 ile 230 metreküp arasında su kullanılıyor. Kullanılan toplam su miktarı ise 93 milyar metreküp. Bu miktarla 5 milyon insanın su ihtiyacı karşılanabiliyor.

Türkiye’de evsel atıklar ve endüstriyel atıklar birlikte değerlendirildiğinde her yıl yaklaşık olarak 1 milyon 155 bin ton tekstil atığı ortaya çıkıyor. Atık toplama istatistiklerine göre toplam atığın yüzde 3’ünü tekstil atıkları oluşturuyor. Günde 2 bin 500 ton kullanılmış tekstil işlenmeden çöpe gidiyor.

Kaynak: Oksijen

Okumaya devam et

Gündem

Matematik yüzde 95, sözel yüzde 40 geriledi

Matematik

Matematik sorularında yüzde 95 gerileme yaşayan öğrenciler, sözelde ise yüzde 40 düşüş yaşadı.

Kovid-19 etkileri her geçen gün daha da kendini gösteriyor. Bu kez öğrenciler üzerinde yapılan araştırma; çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Uzaktan eğitim ile öğrenciler matematik alanında yüzde 95, sözelde ise yüzde 40 gerileme yaşadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); daha önce rapor etmişti. DSÖ’ye göre; pandemi nedeniyle dünya genelinde 1.6 milyar öğrencinin eğitim koşullarının etkilendiği belirtildi.

Bu etkinin ilk somut sonuçları Güney Afrika’da yapılan bir araştırma ile belirlendi. Özellikle dil ve sayısal yeteneğin uzaktan eğitim sürecinde en çok etkilenen alanlar olduğu anlaşıldı.

Matematik

Yapılan bir araştırmaya göre, pandemi öğrencilerin eğitimini olumsuz etkiledi.

Matematik yüzde 95

Stellenbosch ve Cape Town Üniversiteleri’nde görevli araştırmacılar; test uyguladı. Buna göre;  ilk ve ortaöğrenimdeki öğrencilerin pandemi öncesinde cevapladıkları sözel ve matematik testini; uzaktan eğitim nedeniyle okullarından uzak kalan öğrencilere uyguladı.

Çalışma; yüz yüze eğitimin önemi 9-15 yaş aralığındaki 80 bin öğrenci üzerinde yapıldı. Sözel puanlarda yüzde 40-70 arasında düşüş yaşandı. Ayrıca matematik dersinde ise yüzde 95’e varan gerileme tespit edildi.

Uzmanlara göre diğer ülkelerde de benzer sonuçların ortaya çıkmasının ardından yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğuna yönelik argümanlar daha güçlü bir şekilde savunulacak. Olası yeni pandemilerde ülkelerin okulları açık tutmak için ellerinden gelenden fazlasını yapmaları gerekecek.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021