Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Bafra Pidesi tarifi ve gastronomi turizmi açısından önemi

Bafra Pidesi tarifi

Bafra Pidesi nasıl yapılır. Diğer pidelerden onu ayıran özelliği nedir? Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yapılan araştırma pidenin önemini ortaya koydu.

Bafra Pidesi kendine özgü tarifi ve lezzetiyle gastronomi turizmine önemli katkılar sağlıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü de ‘Bafra Pidesi’ ni  tarihini araştırdı. “Gastronomi Turizmi Kapsamında Samsun Mutfağına Özgü Turistik Bir Ürün: Bafra Pidesi” konulu çalışmada şu bilgilere yer verildi.

“Gastronomi turizmi potansiyeli açısından Türk mutfağı, son derece zengin değerlere sahiptir. Özellikle dünyanın sayılı mutfakları arasında yer bulan Türk mutfağı turistlerin ilgisini çekmekte. Bu durum turist sayısının ve dolayısıyla turizm gelirlerinin artmasını sağlamaktadır.

Gastronomi turizmi

Turizmin on iki aya yayılmasına yönelik çalışmalar arasında gastronomi turizmi üzerinde önemle durulması gereklidir.

Bu bağlamda Samsun’un gastronomi turizmi açısından değerlendirilebilecek ürünlerinin üzerinde durulması gereklidir. Ayrıca Samsun gerek ulaşım imkanları gerekse tarihi, kültürel yönleri ile turizm açısından önemli bir potansiyele sahip.

Bunun yanında, yapılan yatırımlar ve yeni tesislerin kurulması ile birlikte önemli bir sağlık kenti ve konumu itibariyle kongre kenti olmaya oldukça müsaittir.

Bafra Pidesi tarifi

Bafra Pidesi yapılış ve servis aşamalarındaki farklılıklardan dolayı coğrafi işaret olarak tescillenmiştir

Tek başına kültürel ve tarihi değerler ile doğal kaynaklar Samsun’u ziyaret için yeterli olabilir. Ancak gastronomi turizmi ile entegre edilerek ziyaretçilerin seyahat motivasyonlarına katkıda bulunabileceği açıktır.

Bafra ilçesine özgü ‘Bafra Pidesi’, Samsun’un gastronomi turizmi açısından önemli ve ilgi çekici bir yöresel unsuru olup bunun tanıtımı ve yaygınlaştırılması bölgenin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel çekiciliklerin de tanınmasını ve daha sık ziyaret edilmesene katkı sağlayacaktır.

Samsun’un yemekleri

Samsun mutfağı, Türk mutfağı içinde özel bir yere sahip olmakla birlikte Karadeniz, Anadolu, Balkan ve Kafkas izleri taşımaktadır. Samsun mutfağında mısır, karalahana, fasulye, et, pirinç ve hamurlu yiyecekler ağırlıkta olup yörenin geleneksel beslenmesinde önemli yer tutan kaz, tavuk, ördek gibi kümes hayvanlarından, tirit, lepsi, herse, kaz çevirmesi gibi yöresel yemekler yapılmaktadır.

Yabani bitkilerden birçok yemeğin yapıldığı yörede, ısırgan, kırçın, kaydırayak gibi bitkilerden çeşitli çorbalar ve kavurmalar pişirilir. Bunlara ek olarak genelde düğünlerde yapılan keşkek, Çarşamba kıvratması, Samsun simidi, mısır çorbası ve pide şehrin tanınan yiyeceklerindendir.

Gastronomi turizmi, Bafra’nın var olan doğal ve kültürel çekiciliklerine katkı sağlayacaktır.

Ülke genelinde neredeyse her il ve ilçe merkezlerinde pide fırınları olmasına rağmen Bafra Pidesi yapılış ve servis aşamalarındaki farklılıklardan dolayı coğrafi işaret olarak tescillenmiştir. Yapılışındaki hamurun kıvam ve şekli, kullanılan malzemelerin Bafra ilçesine ait olması ve servis öncesi yağlanmasındaki farklılıklar Bafra Pidesine ayrı bir özellik katmaktadır.

Bafra Pidesi tarifi

Bafra Pidesinin tarihçesi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte 1850-1920 yılları arası Bafra Pidesi yapan fırınlar olduğu bilinmektedir.

Bafra Pidesi ilk kez 1962 yılında ilçe dışına çıkmış. il merkezinde pide fırını açılmıştır. İl dışında ise Bafra Pidesinin yapıldığı ilk fırın 1966 yılında İstanbul’ da açılmıştır.

Günümüzde yalnızca Bafra’da değil Samsun’un tüm yerleşim bölgelerinde birçok pide fırını açılmış. Bununla birlikte, eski pazar günü geleneği sürmekte ve bu tarihi lezzet ilçe sakinleri ve civar il, ilçelerden gelen misafirlere sunulmaya devam edilmektedir.”

Bafra Pidesi tarifi

Malzemeler (9 Porsiyon) :

Hamur İçin

1 kg un
5 gr yaş hamur mayası
3 su bardağı (600ml) su
1 çay kaşığı (5 gr) tuz

İç Malzemesi

675 gr orta yağlı dana kıyması
450 gr ince doğranmış soğan
Tuz- Karabiber
Tereyağı(25-30gr)

Yapılışı:

Un, su, tuz ve maya karıştırılır ve hamur haline gelinceye kadar yoğrulur. Kullanılacak hamurun yoğurma işleminde hamur, önce katı kıvamda yaklaşık 5 dakika yoğrulur. Daha sonra yavaş yavaş katılacak suyla ortalama 10 dakika yoğrulur. İnceltilen ve uzatıldığında kopmayacak şekle ulaşması ile elastik kıvama gelmesiyle yoğrulma işlemi sonlandırılır.

Yoğrulan hamur 30 dakika bekledikten sonra 180 gr’lık parçalar halinde kesilir. Paza içerisinde bezle örtülü olarak 90 dakika dinlendirilir. Pide Harcı: Kıyma yayvan bir tencere içerisinde kavruluncaya kadar ateş üzerinde pişirilir. Daha sonra kıymanın yağı tamamen ayrılır. Soğuduktan sonra içerisine ince kıyılmış soğan, tuz ve karabiber ilave edilerek karıştırılır. (Türk Patent Enstitüsü)

Hazırlanış Pişirilme ve Servis Şekli:

Hamur el yardımıyla yaklaşık 1 metre boyunda, 2,5 cm eninde kano şeklinde açılır. İçerisine pide harcı konur ve 270 °C sıcaklıktaki kara fırında 18-20 dakika pişirilir

1 porsiyon (yaklaşık 230 gr) Bafra Pidesi 70-75 cm uzunluğunda. Ayrıca 3-4 cm eninde olup, üstü kapalıdır.

Kara fırından (taş fırın) çıkarılan Bafra Pidesi’nin üzerindeki un fırçayla temizlenir. Soğumadan ortası bıçak yardımıyla açılarak tereyağı parçacıkları ilave edilir.

Üzerine de 15-20 gr tereyağı sürülür. Kullanılan tereyağı Bafra yöresine has olup bölgedeki hayvanların sütünden elde edilmektedir. Son olarak Bafra Pidesi kare ya da baklava dilimleri halinde dilimlenerek servis edilir.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Gündem

Samsun YEDAŞ’ta yeni yönetim

Genel merkezi Samsun olan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (YEDAŞ) Yunus Emre Bilgi, ‘genel müdür’ olarak atandı,

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren YEDAŞ’ta 3,5 yıldır genel müdür olarak görev yapan Hasan Yasir Bora’nın bu görevi 1 Aralık 2022’de halen YEDAŞ’ta dağıtım direktörlüğü görevini yürüten Yunus Emre Bilgi’ye devredeceği açıklandı.

Bora’nın YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak grupta çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Samsun’dan büyüyen firma

Bora bu değişiklikten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “3,5 yıldır başarılı bir şekilde çalışan ekibimizdeki bu bayrak değişimi ve atamaların YEDAŞ’ın bundan sonraki adımları için çok sevindirici olduğu ve takım oyunun en güzel örneklerinden birinin sergilendiğini göstermektedir” dedi.

Samsun

Hasan Yasir Bora, YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam edecek. (Fotoğrafta)

Yeni nesil enerji şirketi

Genel müdürlük görevini devralacak olan Bilgi, ‘Kesintisiz, Kaliteli ve Sürdürülebilir Enerji’ sloganıyla yolculuğuna başlayan YEDAŞ’ı ulusal ve uluslararası arenada markalaştırmayı amaçlanıyor.

‘Müşterilerine, yönetimine, çalışanlarına, topluma ve tedarikçilerine’ ise şu mesajı verdi: “Tüm paydaşlara değer katarken, sektöre yön veren yeni nesil enerji şirketi olacağız.”

Bilgi’den boşalan dağıtım direktörlüğüne, YEDAŞ’ta müşteri teknik hizmetleri koordinatörü olarak görevini sürdüren Ümit Yaşar Kışla atanırken, Cihangir Gençoğlu ise yatırım ve tesis direktörlüğü görevine getirildi.

Yunus Emre Bilgi kimdir?

Yunus Emre Bilgi, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çeşitli elektrik dağıtım şirketlerinde çalışan Bilgi, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana YEDAŞ’ta dağıtım direktörü olarak görev yapıyordu.

Okumaya devam et

Gündem

OMÜ işçileri grev kararı aldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) çalışan Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler, üniversitede grev yapılıp yapılmaması için sandık başına giderek oy kullandı. Yapılan oylamada ‘grev’ kararı çıktı

Samsun’da aylardır OMÜ ile Tez-Koop-İş Samsun Şubesi arasında çözüme kavuşturulamayan toplu iş sözleşme görüşmelerinin çözümsüzlük ile sona ermesi sonrası, sendika grev kararı aldı.

Üniversitenin Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Samsun İŞKUR Müdürlüğü’nün kurduğu ‘grev oylaması sandığı’nda toplam 532 oy kullanıldı. Yapılan oylamada 438 evet oyu çıkarken, 94’de hayır oyu çıktı.

OMÜ’de işçi iradesi sandığa yansıdı

Oylama sonrasında greve gidilmesi yönünde karar çıkarken Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, yapılan oylama ile ilgili açıklama yaptı.

Sayın, “Bize önerilen yüzde 5’lik bir zammın aslında ülkenin, yönetiminde de halka sunulanla aynı olduğunu, bir anlamda görmüş olduk.

Burada hem yüzde 5’lik zam, hem de çalışma koşullarımız anlamında gerçekten zor koşullarda çalışan, işçi arkadaşlarımızın hem çalışma koşullarının düzeltilmesi, hem de yaşamsal, ihtiyaç olan ekonomik durumun iyileştirilmesi için bir yola çıkmıştık.

Bu yolculukta, işçi arkadaşlarımızın iradesi bugün sandığa yansıdı” dedi.

OMÜ

Suç rektörde değil daire başkanlarında

OMÜ’de toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması ve sendika olarak grev kararı almaları ile ilgili daire başkanlarını suçlayan sendika başkanı Tarık Sayın, ayrıca şunları dile getirdi:

“Süreci buraya getiren, OMÜ Rektörü hocamız Yavuz Ünal değil. Rektör hocamızın altında çalışan, daire başkanları bu süreci, buraya getirmiştir.

Çünkü biz ilk gün üniversitenin kapısından içeriye girdiğimizde, şunu gördük, biz iyi niyetli olarak gelmiştik buraya hatta ellerimizde çikolatalarla gelmiştik.

Ama ilk uğradığımız kapıda sendikacılardan nefret ettiklerini söyleyen daire başkanlarıyla karşılaştık.

Ama biz hiçbir zaman sağduyulu yapımızı kaybetmedik. Her zaman onlara karşı sıcak yaklaşımla hareket ettik.

Fakat üniversitede her zaman şu vardı, geçmişten beri gelen çarpık düzen ve geçmişten gelen çarpık bir sendikal anlayış, burada işverenin her istediğini yapabileceği, istediğini değiştirebileceği noktadaydı.

Biz burada işçilerin iradesi olmadan, hiçbir şeyin değişemeyeceğini, hiçbir şeyin dönüştürülemeyeceğini, yönetime bir anlamda bu sandıktan çıkan sonuçlarla anlatmış olduk.”

OMÜ

28 Kasım’ın ‘greve çıkma’ günü olacağını ifade eden Sayın, “Eğer bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmazsa 28 Kasım’da grev e çıkacağız.

Üniversitede tüm işyerlerinde iş bırakacağız. Grevin daha etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli çalışmalarımızı, temsilci ve işçi arkadaşlarımızla yürüteceğiz” dedi.

Tez-Koop-İş Sendikası Şube Sekreteri Buket Özden de yaptığı açıklamada, “30 Haziran 2022 tarihinde biten sözleşmemiz ile ilgili yönetimle görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Fakat işçi arkadaşlarımızın lehine istediğimiz sonuçları elde edemeyeceğimizi anladık. Beraberinde gelen 4 aylık bir eylem süreciyle yönetimden çok fazla, olumlu yanıt alamadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Raylı Sistem İşletmecileri Samsun’da buluştu

Raylı Sistem İşletmecileri

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği (TÜRSİD), 11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’nı Samsun’da gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş.’ nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya 8 ilden metro ve tramvay işletmecisi kurum yöneticileri katıldı.

Kent içi raylı toplu taşımacılık hizmetlerinin halkın yaşam kalitesine, çevreye, sağlığa, hareketliliğe ve ekonomik kalkınmaya katkısını güçlendirmek amacı taşıyan TÜRSİD, bu kez Samsun’da toplandı.

11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’na Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Beler’ in yanı sıra Metro İstanbul, Ankara EGO, İzmir Metro, Kocaeli-Ulaşım Park,

Eskişehir Estram, Bursa Burulaş A.Ş. Kayseri Ulaşım A.Ş. ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nden raylı sistem işletmecisi şirket ve idarelerin departman yöneticileri büyük ilgi gösterdi.

Raylı Sistem İşletmecileri

Raylı Sistem İşletmecileri yenilikleri paylaştı

İşletmeci kuruluşların metro ve tramvayların emniyet sistemlerine ilişkin doküman sunumu yaptığı toplantıda periyodik sağlık, psikoteknik ve psikotrop içerik periyodu ve uygulamasının yanında hat açılışı ile birlikte işletmelerde oluşturulması gereken minimum doküman listesinin belirlenmesi konuları da ele alındı.

Kurumlar işletme bazında yaşadığı gelişmeleri, yenilikleri ve tecrübeleri paylaştı. Kent içi raylı sistemlerde kaza araştırmaları ve emniyet yönetmeliğiyle ilgili çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.