Bafra Ovası’nda brokoli hasadı

Samsun'un Bafra ilçesinde çeltik arazilerine dikilen brokolinin hasadına başlandı. 250 dekar alanda dikilen 625 bin brokolinin ilk hasadı yapıldı.

Brokoli
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bafra Ovası‘nda çeltik hasadından sonra boş kalan arazilerin daha ekonomik kullanılması amacıyla yürütülen ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle 250 dekar alanda dikilen 625 bin brokolinin ilk hasadı yapıldı.

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi ve proje koordinatörü Ercan Karaduman, Bafra Ovası’nda 120 bin dekar alanda çeltik üretimi gerçekleştirildiğini söyledi.

Brokoli

Çeltik hasadından sonra arazinin kış döneminde atıl halde kaldığına işaret eden Karaduman, bu nedenle İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bafra Sebze Üreticileri Birliği işbirliğinde proje geliştirdiklerini anlattı.

Bafra Ovası’ndan yurt dışına ihraç

Bafra Ovası’nda çeltik hasadının ardından aynı araziye brokoli dikildiğini belirten Karaduman, “Bu çalışma bölgede ilk defa yapıldı. Sebze Üreticileri Birliği ile brokoli fidelerini üreticilerimizle toprakla buluşturduk. Çok olumlu sonuçlara ulaştık” dedi.

Çeltik arazisinde dikilen brokolinin daha değerli olduğuna dikkati çeken Karaduman, şunları kaydetti:

Bafra Ovası

“Brokolinin ortalama 7 lira olduğu dönemde 15 liradan Rusya, Polonya, Ukrayna ve Gürcistan’a satıyoruz. Normalde dönümde 1200 kilograma kadar verim alınıyor. Burada ise dönümde ortalama 700 kilogram ürün aldık. Hasat tarihimizi 10 gün öne çekerek inşallah önümüzdeki yıllarda verimliliğimizi artıracağız. Bafra ilçemizde çeltik alanında kışlık sebze üreterek çiftçinin daha fazla kazanmasını sağlayabiliriz. Ülkemize, çiftçimize, çeltik üreticilerimize hayırlı olsun.”

Bafra Ovası

Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Adem Aşçı da çeltiğin ardından aynı arazide brokoli hasadını da yaptıklarını dile getirerek, “Çeltik tarlalarımıza ektiğimiz brokolilerimiz verimli oldu. Yaptığımız hasat, fiyat, tonaj olarak iyi. Ürünün aroması güzel. Bu yıl 250 dekar alanda uyguladığımız projeyi inşallah bir dahaki yıl daha fazla alanda uygularız ve ülke ekonomimize katkı sağlarız” diye konuştu.

Bafra Ovası

Çeltik üreticisi Bayram Halıcı ise arazisine bu yıl ilk defa brokoli diktiklerine dikkati çekerek, “Verimden çok memnunuz. Haşereden dolayı erken ekilen brokolide ilaçlama çok oluyor ama bu brokoli organik ürün olarak tüketicimize ulaşıyor.

Çeltik hasadından sonra 6 ay boş duracak arazide ikinci ürünü almaktan çok mutluyuz. Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği destekten dolayı da çok memnunuz” ifadesini kullandı.

Brokoli

Bafra Ovası’nda brokoli hasadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!