Bafra Kızılırmak Vadisi’nde en verimli topraklara sahip ilçe

Bafra
Özellikle doğa sporlarının merkezi olan Kapıkaya, her yıl yüzlerce paraşütçüyü gökyüzü ile buluşturuyor.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bafra tarihi geçmişi, verimli toprakları ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla Karadeniz’in gözde merkezi.

Bafra tarihi milattan önce 5.000’li yıllara kadar dayanan, Karadeniz’in en büyük ilçesi. İkiztepe Köyü’nde yapılan arkeolojik kazılara göre Kalkolitik dönemde dahi yerleşik yaşam yeri olarak kullanılmıştır. Ayrıca Eski Tunç Çağı medeniyetleri ve özellikle Hititlere ait birçok kalıntı bulunmuştur.

Anadolu’ya nereden geldikleri daima bir gizem olan Hititlerin, özellikle Bafra ilçesinden çıktığı bilinmekte. Ayrıca bu birçok arkeoloji otoritesi tarafından en yüksek ihtimal olarak kabul edilmekte.

Bafra medeniyetlerin gözdesi

Kızılırmak Vadisi’nde bulunması nedeni ile çok verimli topraklara sahip olan ilçe, bu nedenle daima medeniyetlerin gözdesi olan bir bölge olmuştur.

Hititlerden yüzyıllar sonra Lidyalılar ve daha sonra da Perslerin eline geçen bölge, sonraki asırlarda Roma ve Bizans hakimiyetlerini tanımıştır. Özellikle tarihin en büyük imparatorlukların daima uğruna savaştığı ilçe, son olarak Selçukluların Anadolu hakimiyetini kurması ile beraber Türklere geçmiştir.

Kızılırmak’ın denize döküldüğü nokta

Karadeniz’e 20 kilometre uzaklıkta olan ilçe, Samsun’un en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Ayrıca Kızılırmak tarafından oluşturulan ova üzerine kurulu olan ilçenin Samsun şehir merkezine uzaklığı 51 kilometredir. Özelikle Kızılırmak’ın denize döküldüğü noktada çok sayıda göl bulunmaktadır. Ayrıca yine çevredeki sazlık ve ormanlık alanlar da dikkat çekmektedir.

Özellikle Kolay beldesinde bulunan ‘Batık Minare’ yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı. Devlet Su İşleri tarafından 1984-1990 yılları arasında Kızılırmak üzerine Derbent Barajı’nın kurulmasıyla Boğazkaya Mahallesi’ndeki 200 civarındaki yapı, sular altında kaldı.

Eski yerleşim alanından su üstünde kalan tek yapı, caminin yıkılmayan minaresidir. Ayrıca safari turu ve olta balıkçılığının yapıldığı bölge, fotoğraf tutkunları için de gözde bir yer konumundadır.

Kapıkaya Festivali

Kapıkaya ise özellikle doğa sporlarının yapıldığı önemli cazibe merkezlerinden biri. Her yıl binlerce doğa severin buluştuğu nokta olan bölge, Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları Festivali’nde ile yüzlerce paraşütçüyü gökyüzü ile buluşturuyor.

Bafra Kızılırmak Vadisi’nde en verimli topraklara sahip ilçe

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!