Baba ve çocuk ilişkisi pandemide daha da güçlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baba ve çocuk ilişkisi özellikle pandemi döneminde daha da arttı. Yapılan araştırma, babaların yüzde 61,4’ünün çocuklarıyla daha fazla oyun oynadığını ortaya koydu.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, baba ve çocuk ilişkisi üzerine bir araştırma yaptı. 9.5 yıllık evli ve yaşları 26 ile 58 arasında olan 220 babaya, pandemi döneminde çocuklarıyla oyun oynama konusunda ne düşündükleri soruldu. Ortaya çarpıcı rakamlar çıktı. Özellikle bu dönemde babaların yüzde 61.4’ünün çocuklarla oyun oynamaya daha fazla zaman ayırdığı ifade edildi.

Yüzde 66.4’üne göre de oyun zamanları neşeli, mutlu ve çok eğlenceli geçti. Çalışmayı yapan öğretim üyesi Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Oyun sayesinde babalar ilişkilerinin daha fazla güçlendi. Daha iyi bir ilişki ortaya çıktı. Çocukları ile aralarında eskisinden daha sıcak bir diyalog gerçekleştiğini gördük. Bu da bu yılın babalar yılı olduğunu bize gösterebilir. Biliyoruz ki ebeveynler ve çocuklar çok zorlu bir pandemi döneminden geçti. Ayrıca bu süreç içerisinde de babaların bir kısmı evde kaldı. Özellikle çocuklarla oyun oynamak babaların stresle, kaygıyla başa çıkmasında da çok işe yaradı” dedi.

Baba ve çocuk
Ayvansaray Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Hale Kahyaoğlu Çakmakcı.

Baba ve çocuk ilişkisinde belirgin bir fark var

Bununla birlikte araştırmanın detaylarını da paylaşan Çakmakcı, “Babalar çocuklarının oyun oynamasının, oyunun çocuğun hayatındaki yerinin, stresle, anksiyete gibi sorunlarla başa çıkmada ne kadar önemli olduğunu fark etti” ifadelerini kullandı.

Baba ve çocuk ilişkisinin önemine değinen Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Hale Kahyaoğlu Çakmakcı şunları söyledi:
“Babalar çocuklarıyla oynarken aynı zamanda oyunu da yönlendirmemişler. Çocuğun seçimine bırakmışlar, ‘Sen istediğin gibi oynayabilirsin, istediğin oyuncağı seçebilirsin, ben sana eşlik ederim’ demişler. Babalar çocuklarıyla birlikte oyun oynamaktan memnun. Çocuklar da bu durumdan çok memnun. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, çocuklar ebeveynleriyle oyun oynadıkları zaman kendilerini oynuyormuş gibi hissetmiyor. Aynı çalışmayı önceki yıllarda ülkemizde yaptım ve çocuklar ebeveynlerin yanında kendini ‘oynuyormuş gibi’ hissettiklerini söylemişlerdi. Bu da bizim ülkemizde oyun kültürünün ne kadar önemli olduğunu ve ebeveynlerin de oyuna ne kadar kıymet verdiğini gösteriyor. Bütün babalarımız oyun oynamaktan zevk alıyor” dedi.

Baba ve çocuk ilişkisi
Babalar ve çocuklar, özellikle pandemi döneminde daha fazla vakit geçirdi.

Babaların yüzde 65’inin çocuklarıyla kutu oyunları, lego, hayvanlar ve arabalar gibi oyun materyeli olan oyunlarla oynamayı tercih ettiğini dile getiren Çakmakcı, “Babalar çocukları ile ilişkileri arasında yardımcı araç rolü oynayan oyun materyallerini kullanmayı tercih etmişler. Babalar en çok nasıl oynanacağı, yönergesi ve hazır malzemeleri olan kutu oyunlarını tercih etmiş” dedi.

Oyunlar babalar içinde çok kıymetli

Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Babaların da oyunla deşarj olduklarını görmüş olduk. Babaların da çocuklar gibi aynı şekilde malzemeleri ve materyalleri kullanarak iç dünyasını oyuna yansıttığını gördük. Bu durum sadece çocuklar için değil her yaş için önemli. Babalar için de oyuncakların ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.”

Babaların yüzde 77’sinin çocuklarıyla oyun oynamak için zaman ayırmaları gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen Çakmakçı, “Sadece pandemi ve kapanma döneminde babalarımız zaman ayırmasın. İlerleyen dönemlerde, kendilerini de rahatlattığını da düşünerek oyunu bırakmamalarını öneriyorum. Her aile günde yarım saat oturup, hep birlikte oyun oynarsa bunun bütün aile bireylerini rahatlattığını hatta ilerde daha çok rahatlatacağını söyleyebiliriz” dedi.

Baba ve çocuk ilişkisi pandemide daha da güçlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!