Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Aziz Nesin ; Türk mizahını dünyaya tanıtan yazar

Aziz Nesin

Aziz Nesin sadece Türk edebiyatının değil aynı zamanda dünya edebiyatının da faydalandığı bir yazar. Yazdığı eserler sayesinde Türk mizahını dünyaya tanıtmıştır. Ayrıca genç mizah yazarlarının da ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Aziz Nesin, Türk edebiyatının önemli gülmece yazarlarından biridir. Hikaye, masal, roman, şiir, fıkra, gezi yazısı, anı ve oyun türlerinde eserlere imza atmıştır.

Türk mizahının yapı taşlarından olan Aziz Nesin, 1915 İstanbul / Heybeliada’da doğmuştur. Asıl adı Mehmet Nusret Nesin’dir.

Kısa öykü, tiyatro ve şiir yazınına ciddi emek vermiş olan yazar, eserleri yabancı dillere en çok çevrilen önemli dört edebiyatçımızdan birisidir.

Babasının ölümüyle Darüşşafaka Lisesi’nde iki yıl okuyan Nesin, Kuleli Askeri Lisesi’ni ve Ankara’da Harp Okulu’nu bitirip teğmen oldu.

Aziz Nesin

Mehmet Nusret Nesin veya bilinen adıyla Aziz Nesin, Türk mizah yazarı. Kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok eser yaratmıştır.

Yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle askerlikten atıldı

1944’te Zonguldak’ta üsteğmen rütbesinde “görev ve yetkisini kötüye kullandığı” gerekçesiyle askerlikten uzaklaştırıldı.

İki evlilik yapan Aziz Nesin dört çocuk babasıdır.

Bakkallık, muhasiplik gibi işlerden sonra bir gazetede redaktörlük ve yazarlık yaptı. Profesyonel oyun yazarlığına Tan Gazetesi’nde başladı.

1946 yılında bir grup öğrencinin Tan Gazetesi’ni yakması sonucu çetrefilli yayın hayatının içinde bulur kendini. Birçok dergi kurup, onlarca gazetede yazdı.

Yasaklandı, engellendi, tutuklandı. Yazdığı veya çıkardığı dergiler kapatıldı. Ama o yılmadı. 1949 yılında Birleşik Krallık Prensesi II. Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi ve Mısır Kralı I. Faruk, Ankara’daki elçilikleri aracılığıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na resmen başvurarak, bir yazısında kendilerini aşağıladığı iddiasıyla aleyhine dava açınca 6 ay hapse mahkum edildi.

Aziz Nesin, birçok gazete ve dergide görev yaptı

Edebiyat hayatında iki yüze yakın takma isim kullanan Aziz Nesin, ciddi geçim sıkıntısı yaşadığı yıllarda Levent’te Oluş Kitabevi’ni açıp gazete dağıtmaya başlamıştı.

Hükümetlerle yıldızı hiç barışmadı. Bu nedenle çeşitli gerekçelerle tutuklama, gözaltı ve hapis, yaşamının bir parçası olmuştu.

Dolmuş, Yeni Gazete, Akşam, Tanin, Günaydın, Aydınlık gibi gazete ve dergilerde yayımladığı; gülmece, öyküler, röportaj ve fıkralar ile çağdaş Türk edebiyatının en özel kalemlerinden biri oldu.

Bu tarihten itibaren dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen onlarca gülmece yarışmalarında ödüller aldı. Özellikle 1970’de Türk Dil Kurumu’nun ödülünü “Çiçu” isimli eseriyle aldı.

Kurduğu vakıf ile yoksul çocukların eğitimini karşıladı

Nesin Vakfı’nı 1972 yılında kuran Aziz Nesin, her yıl belirli bir sayıda kimsesiz ve yoksul çocuğun bakım ve eğitimini sağladı.

Kitaplarının tüm telifini bu vakfa bağışladı. Uzun yıllar Yazarlar Sendikası başkanlığı yaptı. 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinlikleri için gittiği Sivas’ta yaşanan katliama şahitlik etti. 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Oteli katliamından sağ kurtuldu.

Yazar Alaçatı’da katıldığı bir imza günü programının gecesinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Ayrıca vasiyeti üzere, Nesin Vakfı’nın bahçesine mezarı belli olmayacak şekilde törensiz defnedildi.

Eserleri;

 • 46 adet öykü kitabı
 • 10 adet roman kitabı
 • 12 adet anı kitabı
 • 6 adet mektuplar kitabı
 • 13 adet çocuk kitabı
 • 5 adet çizgi roman
 • 12 adet yazılar kitabı
 • 2 adet gezi notları kitabı
 • 14 adet oyunlar kitabı
 • 7 adet şiir kitabı
 • 4 adet köşe yazıları kitabı
 • 3 adet söyleşi kitabı

Ayrıca; Aziz Nesin adına 12 adet kitap yazılmıştır.

Ödülleri;

Altın Palmiye’den, Hiroşima Vakfı ödülüne ellinin üzerinde ödül almıştır.

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri

Aziz Nesin

Sizin Memlekette Eşek Yok mu?
Nesin Yayınevi
208 Sayfa

Sizin Memlekette Eşek Yok mu? Dünyaca ünlü mizah ustası Aziz Nesin’in diğer kitapları arasında farklı bir yere sahip. Yarım yüzyıllık yazarlık hayatının bir özeti. Bir kitapta yer alan öykü, şiir ve anılar ölümünden önce bizzat Aziz Nesin tarafından seçildi.

Belki de Aziz Nesin’in en zor ve en anlamlı kitaplarından biri. Çünkü bir yazar için yazdıklarının tümü değerli ve anlamlıdır. Ancak Aziz Nesin Sizin Memlekette Eşek Yok mu? ile bu zorluğun üstesinden geliyor, her zamanki ustalığıyla.

Aziz Nesin

1980 yılında Kemal Sunal’ın başrolde oynadığı Zübük filminin senaryosu bu kitaptan uyarlanmıştır.

Zübük
Adam Yayıncılık
275 Sayfa

Yazar, eserlerinde Türk toplumunun ahlaksızlıklarını, namussuzluklarını, insanların erdemsizliklerini, ikiyüzlülüğünü, çıkar ve avantadan para kazanmaya ettiği hevesi, bir tutam otu bedavaya yutmaya kalkarken uçurumdan uçuşlarını, ironik ve çarpıcı çelişkilerini ortaya koymakta oldukça başarılıdır.

Kara mizah, ironi ve traji komik olayları kurgulamakta çok ustalaşmış olan yazar, bu romanında da erdemsiz, namussuz, sahtekâr, ikiyüzlü, üçkâğıtçı ve dolandırıcı tiplerin halka attıkları kazıkları, devletin çarpık işlemlerini, siyasetin, bağnazlığın, cahilliğin yol açtığı  komediyi güldürürken ağlatması gereken bir kurmaca ve mizahla aktarmıştır.

Eser aynı zamanda aynı ismiyle Kemal Sunal başrolüyle beyaz perdeye aktarılmıştır.

Aziz Nesin

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin’in 1967’de yazdığı bir romandır.

Şimdiki Çocuklar Harika
Nesin Yayınevi
224 Sayfa

Kitap çocuklara yazılmış gibi bir yöntemle yazılmış olmasına rağmen büyüklere yazılmış bir eser olma özelliği taşır.

Eser, kocamış çocuklara küçüklüklerini anımsatarak yanlışlarını göstermek maksatlı hazırlanmıştır. Özellikle kitabın hedef kitlesi çocuklar gözükse de asıl hedef çocuklarını iyi yetiştirmeleri için uyarılan büyüklerdir.

Eser çocukların gözlerinden eğitim sistemimizi, öğretmenlerin ezberci yaklaşımları, ebeveynlerin bilmeden kötü örnek oluşlarını vb. somut örneklerle ortaya koymaktadır.

Büyüklerin dünyasındaki çelişkileri yakalayan çocuklar büyüklerinden yakaladıkları iki yüzlülük, sahtekarlık, yalancılık, yüze başka arkadan başka türlü davranma gibi tutarsızlıkları ortaya çıkarmaktalar. İsraf, vicdan, acıma, cinsiyet gibi konuşları da sorgulamaktadırlar.

Haftanın Tavsiyesi

Şibumi

Trevanian

Belkıs Dişbudak Çorakçı (çevirmen)

E Yayınları

432 Sayfa

Aziz Nesin

Şibumi, Trevanian tarafından İngilizce yazılmış bir roman.

İnanılmaz ölçüde karışık ve özgün bir roman kahramanı Nicholai Hel. Ayrıca yarı Rus, yarı Alman asıllı koyu bir Amerikan düşmanı.

Şanghay’da doğmuş, bir Japon generali tarafından büyütülmüş; bir Japon bilgesinden de ‘Go’ oyunu öğrenmiş.

Bask dili dahil yedi dili ana dili gibi konuşuyor. Plastik kartla ya da kurşun kalemle bir insanı rahatlıkla öldürebilecek ustalıkları da edinmiş.

Üstün düzeydeki ‘yakın algılama’ yeteneği yüzünden fotoğrafı bile çekilemeyen bu profesyonel terörist avcısı, terörcü, korkusuz mağaracı, yenilmez savaşçı ve gerçek feylesof, günün birinde emekli olarak yaşadığı şatosundan çıkıyor; amansız ve acımasız bir dövüşe katılmak üzere…

İrfan ŞEN.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Müfit Can Saçıntı sahne fotoğraflarını sergiledi

Yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, sahne performanslarından oluşan “İtirazım Var” isimli fotoğraf sergisini Atakum Belediyesi desteğiyle Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Samsunlu fotoğraf sanatçıları Hasan Aktürk ile Alihan Aktürk’ün, sevilen yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı’nın sahne fotoğraflarının yer aldığı “İtiraz Ediyorum” isimli fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu.

50 siyah beyaz fotoğraf tekniğiyle çekilmiş fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başta olmak üzere çok sayıda fotoğrafsever katıldı. Sergi, 18 Ekim 2022 tarihine kadar misafirlerini ağırlayacak.

Sanat bu merkezde 

Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sürekli sergilerin olduğunu merkezin aktif olarak çalıştığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Burası, içerisinde bulunan kütüphanesiyle, eğitim salonlarıyla, toplantı salonuyla ciddi bir açığı kapattı. Böyle bir ihtiyaç vardı ve şimdi Atakum’a yetmiyor.

Bu sergiyi izledim. Zor bir fotoğraf çekim tekniği. Farklı ve önemli bir sergi. Hem fotoğrafa konu bir sanatçı olunca hem de çekenler sanatçı olunca sergiye de güzel bir ilgi var. Bunun gibi değerli sergiler ve birçok sanat aktivitesi için herkesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ne davet ediyorum” dedi.

Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı : Şaka yapıyorlar sandım

Sergi nedeniyle çok şaşkın olduğunu belirten Müfit Can Saçıntı ise, “Böyle bir sergi açacağız dediklerinde inanmadım. Herhalde şaka yapıyorlar dedim. Doğru mu diye görmeye geldim. Tek kişilik gösteriden nasıl bir sergi olabilir ki dedim ama birbirinden güzel duygular yakalamışlar.

Tek kişilik gösterinin fotoğraf sergisinin açıldığını dünyada görmedik, duymadık. Hatta herhangi bir tiyatro oyununun da sergisi olduğunu duymadık. O yüzden gururlu ve şaşkınım. Buradaki ilgiye de şaşırdım. Şu an bütün salon dolmuş durumda. Samsun sanatsever bir şehir.

Artık çeyrek Samsunlu sayılırım, sık sık geliyorum. Buradan belediyeye sesleniyorum, altın anahtar istiyorum. Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ni gezdim. Gençlere çok güzel bir çalışma ortamı hazırlamışlar. İnsan yeniden öğrenci olmak istiyor.

Tabii her yerde öğrencilerin durumu bu kadar parlak değil ama bu güzel bir destek olmuş” ifadelerini kullandı.

Müfit Can Saçıntı

Türkiye’de tek

Sahne fotoğrafçılığının zorluklarından bahseden Hasan Aktürk, “Bu sergi Türkiye’de tek, dünyada da tek olduğunu düşünüyoruz. İçerisinde 50 siyah beyaz fotoğraf var. Fotoğrafların yerleşiminin de bir hikayesi var.

Oyunu izleyenler fotoğrafları hemen tanıyacaktır. Fotoğraf zaten farklı bakış açısıdır, bu açıyı yansıttığıma inanıyorum. Sergimiz beş gün daha açık olacak bütün sanatseverleri bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

Müfit Can Saçıntı

Atakum Belediyesi’ne teşekkür

Müfit Can Saçıntı’nın iki oyununda fotoğraf çekimi yaptıklarını anlatan Alihan Aktürk ise, “Fotoğraflar o kadar güzel oldu ki, Müfit Can hocamız bir fotoğrafı kendi afişlerinde kullanmaya başladı. Bu benim için büyük bir onurdu.

Babamın fikriyle sahne fotoğrafçılığının zorluğunu da anlatmak için bu sergiyi açtık. Atakum Belediyesi’ne de ev sahipliği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

BKM’den kara komik bir film geliyor!

BKM’den kara komik film.

Oyuncu kadrosunda, Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Şükran Ovalı, Serkan Keskin, Aslıhan Gürbüz, Gürhan Altundaş ve Hasibe Eren’in yer aldığı, yönetmen koltuğunda Canbert Yerguz’un oturduğu Hazine, yıldız oyuncu kadrosu ve mizahın sınırlarını genişleten kara komik türündeki hikayesi ile 4 Kasım’da sinemalarda.

Hazine

Senaryosu Canbert Yerguz ve Burak Yerlikaya tarafından kaleme alınan ve çekimleri geçtiğimiz yıl Nevşehir’de gerçekleşen filmde;

kara komik

Kara komik

Annesini defnetmek için yıllar sonra doğup büyüdüğü kasabasına dönen devlet memuru Mesut (Çağlar Çorumlu), annesine karşı son görevini yerine getirmek ve bir an önce İstanbul’a dönerek yarım bıraktığı gönül meselesini tamamlamak ister.

kara komik

Ama işler umduğu gibi gitmez. Mesut’un memleketinde planladığından daha fazla kalması gerekecektir. Bu esnada kardeşi Musa (Boran Kuzum) yüzünden katıldığı bir define kazısı sırasında yaşanan olayların tam ortasında kalan Mesut’un içine düştüğü talihsizlikler zinciribir maceraya dönüşür.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Antika parçalar Z kuşağının radarında

Selim Kara

Antika parçalar özellikle Z kuşağının ilgi alanına girdi.

Antika parçalar, özellikle pandemi ile birlikte online pazar yerlerinde büyüyor. Statista’nın verileri dünya çapındaki sanat ve antika pazarının toplam çevrimiçi satışlarının 2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı.

Antika ve koleksiyon tutkunlarının yüzde 53’ü, çevrimiçi sanat piyasasının koleksiyon ürünlerini satın alma konusunda güvenlerini artırdığını belirtiyor.

Statista tarafından yayımlanan verilere göre, 2019’da dünya çapında 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan online satışlar, 2020’de 12.4 milyara ulaştı.

2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı. Antika ve sanat ürünleri, geleneksel satış ve pazarlama kanallarını terk edip sosyal medya platformlarına ve online pazar yerlerine kaydı.

Gün geçtikçe de trend haline geliyor ve genç nüfustan da büyük bir alıcı kitlesine ulaşıyor. 34 yaşın altındaki gençlerin yüzde 74’ü sanat ve koleksiyon ürünlerine yöneldi. Sanat severlerin yüzde 53’ü de çevrimiçi sanat piyasasının güvenlerini artırdığını belirtiyor.

HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, teknolojinin gelişmesiyle birlikte antika ve sanat eserleri satışlarının da online pazar yerlerine kaydığını belirtti.

Kara, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Pandeminin büyüttüğü e-ticaret dünyası, antika ve sanat eserlerine de uzandı. Ancak online platformlara güvensizlikleri nedeniyle geleneksel satış yöntemlerinden ayrılamayan satıcı ve alıcılar, bu yükselişi avantaja çevirmede zorluk yaşadı.

HepsiAntika.com olarak biz de 81 ilimizdeki antika, retro ve koleksiyon ürünleriyle ilgilenen satıcı ve alıcıları güvenli koşullarla bir araya getirmeyi hedeflediğimiz online pazaryerimizi oluşturduk. Bu sayede hem satıcıların ürünlerini güvenli bir şekilde satmasını hem de antika meraklılarının bu ürünlere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.”

antika

Z kuşağının radarında antika parçalar var

Selim Kara, dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte antika ve koleksiyon parçalarının alıcı kitlesinin hem çeşitlilik kazandığını hem de büyüdüğünü söyledi. Selim Kara, “Online satış yerleri ve sosyal medya, influencer marketing gibi yeni pazarlama yöntemlerinin oluşmasına kapı araladı. Tüketicilerin ilgi alanlarının da değişmesine yol açıyor.

Bunlardan en çok pay alan sektörlerin başında da antika ve koleksiyon pazarı geliyor. Geçmiş yıllarda çoğunlukla yetişkin bireyler tarafından ilgi duyulan antika eşyalar, artık genç neslin de radarında.

Çünkü herbiri artık birer sanat eserine dönüşen bu parçaların online platformlar üzerinden satışa sunularak trend haline gelmesi, bu ürünlerin genç tüketiciler karşısındaki görünürlüğünü artırarak ilgi çekici objelere dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede sanatseverler daha çok değerli eşyaya ulaşabilirken, antikacılar da online pazaryerleri aracılığıyla satışlarını artırıyor” ifadelerini kullandı.

antika

Antika ve koleksiyon parçaları artık online pazaryerlerinde

Online pazaryerlerini kullanıcı deneyimini esas alarak oluşturduklarının altını çizen HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“Online alışveriş sitemiz üzerinden sunduğumuz hizmetlerle insanların bu ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlanıyor. Satıcıların da e-ticaret dünyasına dair önyargılarını kırıyoruz.

Antika sanat eserlerinden objelere, ev dekorasyon ve tekstil eşyalarından koleksiyon ürünlerine kadar birçok kategorinin yer aldığı pazar yerimizde satıcı ve alıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz. Son teknolojiyi kullanarak sıfır risk modeliyle inşa ettiğimiz platformumuzda halı, daktilo, tablo ve biblo gibi ürünlerin de en uygun fiyata satışının yapılmasına olanak tanıyoruz.

Kusursuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çıktığımız yolda satıcıların kolay yoldan mağaza açmasına yardımcı oluyoruz. Alıcıların da üyelik işlemlerini en pratik şekilde tamamlamasını sağlayarak arzu ettikleri ürünlere güvenli online ödeme yöntemleriyle ulaşmalarının önünü açıyoruz.”

Online antika alışverişlerinde güvenli teslimat devri

Kara, platformlarında işlem yapmak isteyen kullanıcıların birkaç adımdan oluşan prosedürü tamamlamaları gerektiğini belirtti. Selim Kara, “Koleksiyon parçalarını online pazaryerimizde satışa sunmak isteyen kişilerin, öncelikle sitemizdeki mağaza oluştur başlığını seçerek formu doldurmaları ve ardından giriş işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Satıcılar, daha sonra ürünlerini kategorilere ayırarak müşteri kitlesiyle iletişime geçebilir. Alıcılar da üyelik hesaplarıyla birlikte dilediği ürünleri sepetlerine ekleyebiliyor. Elde ettikleri kuponlarla ürünleri indirimli şekilde satın alabiliyor.

Bu süreçte merak edilen tüm soruları da çok kanallı iletişim modelimizle yarattığımız ağlar üzerinden yanıtlayoruz. Sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.