Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Aziz Nesin ; Türk mizahını dünyaya tanıtan yazar

Aziz Nesin

Aziz Nesin sadece Türk edebiyatının değil aynı zamanda dünya edebiyatının da faydalandığı bir yazar. Yazdığı eserler sayesinde Türk mizahını dünyaya tanıtmıştır. Ayrıca genç mizah yazarlarının da ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Aziz Nesin, Türk edebiyatının önemli gülmece yazarlarından biridir. Hikaye, masal, roman, şiir, fıkra, gezi yazısı, anı ve oyun türlerinde eserlere imza atmıştır.

Türk mizahının yapı taşlarından olan Aziz Nesin, 1915 İstanbul / Heybeliada’da doğmuştur. Asıl adı Mehmet Nusret Nesin’dir.

Kısa öykü, tiyatro ve şiir yazınına ciddi emek vermiş olan yazar, eserleri yabancı dillere en çok çevrilen önemli dört edebiyatçımızdan birisidir.

Babasının ölümüyle Darüşşafaka Lisesi’nde iki yıl okuyan Nesin, Kuleli Askeri Lisesi’ni ve Ankara’da Harp Okulu’nu bitirip teğmen oldu.

Aziz Nesin

Mehmet Nusret Nesin veya bilinen adıyla Aziz Nesin, Türk mizah yazarı. Kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok eser yaratmıştır.

Yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle askerlikten atıldı

1944’te Zonguldak’ta üsteğmen rütbesinde “görev ve yetkisini kötüye kullandığı” gerekçesiyle askerlikten uzaklaştırıldı.

İki evlilik yapan Aziz Nesin dört çocuk babasıdır.

Bakkallık, muhasiplik gibi işlerden sonra bir gazetede redaktörlük ve yazarlık yaptı. Profesyonel oyun yazarlığına Tan Gazetesi’nde başladı.

1946 yılında bir grup öğrencinin Tan Gazetesi’ni yakması sonucu çetrefilli yayın hayatının içinde bulur kendini. Birçok dergi kurup, onlarca gazetede yazdı.

Yasaklandı, engellendi, tutuklandı. Yazdığı veya çıkardığı dergiler kapatıldı. Ama o yılmadı. 1949 yılında Birleşik Krallık Prensesi II. Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi ve Mısır Kralı I. Faruk, Ankara’daki elçilikleri aracılığıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na resmen başvurarak, bir yazısında kendilerini aşağıladığı iddiasıyla aleyhine dava açınca 6 ay hapse mahkum edildi.

Aziz Nesin, birçok gazete ve dergide görev yaptı

Edebiyat hayatında iki yüze yakın takma isim kullanan Aziz Nesin, ciddi geçim sıkıntısı yaşadığı yıllarda Levent’te Oluş Kitabevi’ni açıp gazete dağıtmaya başlamıştı.

Hükümetlerle yıldızı hiç barışmadı. Bu nedenle çeşitli gerekçelerle tutuklama, gözaltı ve hapis, yaşamının bir parçası olmuştu.

Dolmuş, Yeni Gazete, Akşam, Tanin, Günaydın, Aydınlık gibi gazete ve dergilerde yayımladığı; gülmece, öyküler, röportaj ve fıkralar ile çağdaş Türk edebiyatının en özel kalemlerinden biri oldu.

Bu tarihten itibaren dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen onlarca gülmece yarışmalarında ödüller aldı. Özellikle 1970’de Türk Dil Kurumu’nun ödülünü “Çiçu” isimli eseriyle aldı.

Kurduğu vakıf ile yoksul çocukların eğitimini karşıladı

Nesin Vakfı’nı 1972 yılında kuran Aziz Nesin, her yıl belirli bir sayıda kimsesiz ve yoksul çocuğun bakım ve eğitimini sağladı.

Kitaplarının tüm telifini bu vakfa bağışladı. Uzun yıllar Yazarlar Sendikası başkanlığı yaptı. 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinlikleri için gittiği Sivas’ta yaşanan katliama şahitlik etti. 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Oteli katliamından sağ kurtuldu.

Yazar Alaçatı’da katıldığı bir imza günü programının gecesinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Ayrıca vasiyeti üzere, Nesin Vakfı’nın bahçesine mezarı belli olmayacak şekilde törensiz defnedildi.

Eserleri;

 • 46 adet öykü kitabı
 • 10 adet roman kitabı
 • 12 adet anı kitabı
 • 6 adet mektuplar kitabı
 • 13 adet çocuk kitabı
 • 5 adet çizgi roman
 • 12 adet yazılar kitabı
 • 2 adet gezi notları kitabı
 • 14 adet oyunlar kitabı
 • 7 adet şiir kitabı
 • 4 adet köşe yazıları kitabı
 • 3 adet söyleşi kitabı

Ayrıca; Aziz Nesin adına 12 adet kitap yazılmıştır.

Ödülleri;

Altın Palmiye’den, Hiroşima Vakfı ödülüne ellinin üzerinde ödül almıştır.

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri

Aziz Nesin

Sizin Memlekette Eşek Yok mu?
Nesin Yayınevi
208 Sayfa

Sizin Memlekette Eşek Yok mu? Dünyaca ünlü mizah ustası Aziz Nesin’in diğer kitapları arasında farklı bir yere sahip. Yarım yüzyıllık yazarlık hayatının bir özeti. Bir kitapta yer alan öykü, şiir ve anılar ölümünden önce bizzat Aziz Nesin tarafından seçildi.

Belki de Aziz Nesin’in en zor ve en anlamlı kitaplarından biri. Çünkü bir yazar için yazdıklarının tümü değerli ve anlamlıdır. Ancak Aziz Nesin Sizin Memlekette Eşek Yok mu? ile bu zorluğun üstesinden geliyor, her zamanki ustalığıyla.

Aziz Nesin

1980 yılında Kemal Sunal’ın başrolde oynadığı Zübük filminin senaryosu bu kitaptan uyarlanmıştır.

Zübük
Adam Yayıncılık
275 Sayfa

Yazar, eserlerinde Türk toplumunun ahlaksızlıklarını, namussuzluklarını, insanların erdemsizliklerini, ikiyüzlülüğünü, çıkar ve avantadan para kazanmaya ettiği hevesi, bir tutam otu bedavaya yutmaya kalkarken uçurumdan uçuşlarını, ironik ve çarpıcı çelişkilerini ortaya koymakta oldukça başarılıdır.

Kara mizah, ironi ve traji komik olayları kurgulamakta çok ustalaşmış olan yazar, bu romanında da erdemsiz, namussuz, sahtekâr, ikiyüzlü, üçkâğıtçı ve dolandırıcı tiplerin halka attıkları kazıkları, devletin çarpık işlemlerini, siyasetin, bağnazlığın, cahilliğin yol açtığı  komediyi güldürürken ağlatması gereken bir kurmaca ve mizahla aktarmıştır.

Eser aynı zamanda aynı ismiyle Kemal Sunal başrolüyle beyaz perdeye aktarılmıştır.

Aziz Nesin

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin’in 1967’de yazdığı bir romandır.

Şimdiki Çocuklar Harika
Nesin Yayınevi
224 Sayfa

Kitap çocuklara yazılmış gibi bir yöntemle yazılmış olmasına rağmen büyüklere yazılmış bir eser olma özelliği taşır.

Eser, kocamış çocuklara küçüklüklerini anımsatarak yanlışlarını göstermek maksatlı hazırlanmıştır. Özellikle kitabın hedef kitlesi çocuklar gözükse de asıl hedef çocuklarını iyi yetiştirmeleri için uyarılan büyüklerdir.

Eser çocukların gözlerinden eğitim sistemimizi, öğretmenlerin ezberci yaklaşımları, ebeveynlerin bilmeden kötü örnek oluşlarını vb. somut örneklerle ortaya koymaktadır.

Büyüklerin dünyasındaki çelişkileri yakalayan çocuklar büyüklerinden yakaladıkları iki yüzlülük, sahtekarlık, yalancılık, yüze başka arkadan başka türlü davranma gibi tutarsızlıkları ortaya çıkarmaktalar. İsraf, vicdan, acıma, cinsiyet gibi konuşları da sorgulamaktadırlar.

Haftanın Tavsiyesi

Şibumi

Trevanian

Belkıs Dişbudak Çorakçı (çevirmen)

E Yayınları

432 Sayfa

Aziz Nesin

Şibumi, Trevanian tarafından İngilizce yazılmış bir roman.

İnanılmaz ölçüde karışık ve özgün bir roman kahramanı Nicholai Hel. Ayrıca yarı Rus, yarı Alman asıllı koyu bir Amerikan düşmanı.

Şanghay’da doğmuş, bir Japon generali tarafından büyütülmüş; bir Japon bilgesinden de ‘Go’ oyunu öğrenmiş.

Bask dili dahil yedi dili ana dili gibi konuşuyor. Plastik kartla ya da kurşun kalemle bir insanı rahatlıkla öldürebilecek ustalıkları da edinmiş.

Üstün düzeydeki ‘yakın algılama’ yeteneği yüzünden fotoğrafı bile çekilemeyen bu profesyonel terörist avcısı, terörcü, korkusuz mağaracı, yenilmez savaşçı ve gerçek feylesof, günün birinde emekli olarak yaşadığı şatosundan çıkıyor; amansız ve acımasız bir dövüşe katılmak üzere…

İrfan ŞEN.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021