Ayçiçeği üreticisine 11 milyon liralık fark

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayçiçeği ürünü için üretici ortaklarına ton başına 400 lira ‘ilave fiyat farkı’ verilecek.

Genel merkezi Samsun’da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KARADENİZBİRLİK) Yönetim Kurulu; ‘2021-2022 yılı ürün alım ilave fiyat farkı’ ödenmesi kararı aldı.

Genel Müdür Ünal Erarslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Karadenizbirlik Yönetim Kurulu geçen 2021-2022 iş yılında mubayaa etmiş olduğu yağlık ayçiçeği ürünü için değişen piyasa şartlarını değerlendirerek; üretici ortaklarına 400 TL/ton ilave fiyat farkı verilmesini kararlaştırmıştır” dedi.

28 bin ton Ayçiçeği için

KARADENİZBİRLİK’in her zaman olduğu gibi bir kez daha üreticisinin yanında olduğunu belirten Ünal Erarslan; “Birlilğimiz, üreticinin mağdur olmaması; yağlık ürün ekiminin teşviği ve desteklenmesi için elindeki tüm imkanları kullanarak; geçen 2021-2022 işyılında almış olduğu 28.bin ton yağlık ürün için üreticilerine yaklaşık 11 milyon TL farkı peşin olarak dağıtımına başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

ayçiçeği
KARADENİZBİRLİK Genel Müdür Ünal Erarslan (Fotoğraftaki)

Yağlı tohum üretimi artırılmalıdır

Genel Müdür Erarslan çıklamasında ayrıca; ayçiçeği üreticisinin güçlenmesi, ürettiği üründen fayda ve gelir elde etmesinin önemine vurgu yaptı. Erarslan; “Ülkemizde yarısı ithal yoluyla karşılanan ayçiçeği ihtiyacının bir an önce yerli kaynaklardan giderilmesi gerekmektedir. Ülke olarak halen en fazla dışarıya para harcadığımız tarım ürünlerinden birisinin ayçiçeği olması üzüntü vericidir.

Türkiye; başta ayçiçeği olmak üzere tüm yağlı tohum bitkilerininin yetiştirilebileceği uygun toprak yapısına ve uygun iklimine sahip bir ülkedir. Bu nedenle özellikle ürün potansiyelimizi en kısa sürede artıracak şekilde her türlü tedbir ve yatırım planı yapılarak hayata geçirilmelidir. Devletimiz, destekleme primlerini artırarak üreticiyi bu alanda teşvik edebilir” diye konuştu.

Sanayi ve ticaretin gelişmesine katkı

KARADENİZBİRLİK’in tüm imkanları ve kaynaklarını üreticisinin mağdur olmaması için seferber ettiğini vurgulayan Erarslan, “Karadenizbirlik, bölgemiz ve ülkemiz için önemli potansiyeli olan yağlı ayçiçeği ve üreticilerini ayni ve nakdi kredilerle desteklemekte ve ürün alım garantisiyle binlerce üreticinin ve üretimin adeta sigortası olmaktadır. Bölgemiz tarımsal sanayisinin ve ticaretinin gelişmesinde önemli yeri olan üreticiye; hizmetlerimiz artarak devam edecektir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ayçiçeği üreticisine 11 milyon liralık fark

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!