Ayçiçeği üreticilerine KARADENİZBİRLİK’ten ek destek

KARADENİZBİRLİK
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayçiçeği üreticilerine KARADENİZBİRLİK’ten ton başına 250 lira destek.

Ayçiçeği üreticisine 250 lira fark ödemesi yapılacağını açıkladı. Ayçiceği alım fiyatı geçen yıla göre yüzde 38’lik bir artışla 5 bin 250 liraya yükseldi.

KARADENİZBİRLİK, ayçiçeği alım sezonu başlangıcında ton başına belirlediği 5 bin liralık ‘Ön Alım Fiyatını’ yükseltti. Böylece alım fiyatında geçen yıla göre yüzde 38’lik bir artış sağlandı.

Ayçiçeği üreticilerine ton başına destek

Konuyla ilgili KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada ayrıca birlik olarak, çiftçileri piyasa şartlarına göre korumaya devam ettiklerini ifade edildi.

Genel Müdür Erarslan, 250 liralık fark ödemelerinin üretici hesaplarına yatırılacağını aktardı. Erarslan, “Üretici ortaklarımızdan Ayçiçek alımına ton başına 5 bin lira ile başlamıştık. Ayrıca piyasa şartlarını göz önünde bulundurarak bu durumu değerlendirdik. Birliğimiz, özellikle çiftçimize ton başına 250 liralık fiyat farkı verilmesini uygun gördü. Bu fiyat farkı tüm üreticilerimiz için geçerlidir” diye konuştu.

Ayçiçeği üreticisi
Ayçiçeği üreticilerine KARADENİZBİRLİK’ten önemli destek.

Yüzde 38’lik artış

Genel Müdür Ünal Erarslan, geçen yıl ayçiçeğinin 3 bin 800 liraya alındığını hatırlattı. Ayrıca bu yıl 250 liralık farkla birlikte yüzde 38’lik artış sağlandığını belirtti. Erarslan ayrıca, “Birliğimiz, bir kez daha üretici ortaklarının yanında olduğunu göstermiştir” dedi.

Ayçiçeği ürün alım kampanyasının devam ettiğini de söyleyen Erarslan, şöyle devam etti:

“Fiyat farkları birliğimize ürün teslim eden tüm çiftçilerimize peşin olarak ödenecektir. Yönetim Kurulumuz ayçiçeği fiyatını belirlerken ithal yağlık ayçiçeği ve ham ayçiçeği yağı fiyatları, döviz kurları, gümrük vergileri, dünya ve Türkiye rekoltesi, üretim maliyetleri, destekleme ve prim ödemeleri, diğer bitkisel yağlar ile üretici beklentilerini tek tek değerlendirmiştir.

Ayçiçeği üreticisi
KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan yazılı açıklama yaptı. (Fotoğrafta)

Ülkemizde üretimi halen yeterli olmayan ve en büyük ithalat kalemlerinden birini teşkil eden yağlı tohumların yetiştirilmesi çok önemlidir. Ayrıca ülkemizin mevcut yağlı tohum üretim potansiyeli istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde arttırılmalıdır.

Yerli üretimin ve yerli üreticinin buluştuğu kooperatifler üst birliği olarak Birliğimiz, kısıtlı kaynaklarını, yağlı tohum üreticilerinin mağdur olmaması ve üretimin devamı yönünde her zaman seferber etmiştir, etmeye de devam edecektir.”

 

Ayçiçeği üreticilerine KARADENİZBİRLİK’ten ek destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!