Ayakkabı ihracatında rekor ; 91 milyon dolar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayakkabı ihracatı Eylül ayında rekor kırdı. Avrupa’ya 91 milyon dolarlık ayakkabı ihraç edildi.

Ayakkabı sektörü yeni bir rekora imza attı. Ocak ayında 765 milyon dolar olarak gerçekleşen ayakkabı ihracatı geçen yıla göre yüzde 24 arttı. Bir önceki yıla göre ay bazında da kendi rekorunu kırdı. Eylül 2021’de ise 91 milyon dolarlık ayakkabı ihraç edildi. Toplamda yüzde 21.9 oranında artış gerçekleşti.

Ayakkabı ihracatında 5 büyük pazar

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten konuyla ilgili konuştu. “Rusya başta olmak üzere, Irak, Almanya, İspanya ve Romanya, 5 büyük pazarımız” diyen İçten şöyle devam etti:

Ayakkabı sektörü
Eylül ayında ayakkabı ihracatı rekor kırdı.

“Başta yakın coğrafyamızda bulunan Avrupa ülkelerinin farklı kıtalardaki ülkelerden ürün tedariki konusundaki algısı pandemiyle birlikte değişti. Bu ülkeler uzun mesafelerden sipariş verip ürünün gelmesini beklemekle yolda geçen süreyi, konteyner fiyatlarının da yükselmesiyle birlikte daha yakın mesafeden tedarik etme sürecine girdi.

Bu nedenle Türkiye özellikle Avrupa’nın hemen yanı başında olması nedeniyle önemli bir üretim merkezi konumunda yer alıyor.”

Sektör istikrarlı büyümesini 2022’de devam ettirecek

Başkan Berke İçten, “Ülkemizin 3.5 – 4 saatlik uçuş mesafesinde 65 milyar dolarlık bir piyasada ayakkabı ticaret hacmi dönmekte. Avrupa’nın bir çok ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yılın sonunda 1.5 milyar dolar seviyesinde ihracat hacmine ulaşmayı hedefliyoruz.

Ağustos ayını rekorlar kapatan sektörümüz, eylül ayında da 91 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek son yılların en yüksek eylül ayı rekoruna ulaştık. Ayrıca toplamda yüzde 21.9’luk artış gerçekleştirdik” vurgusunu yaptı.

Ayakkabı sektörü
Avrupa’nın önemli ülkelerine ihracat yapılıyor.

“Türkiye’nin en kapsamlı, Avrupa’nın ise ikinci büyük ayakkabı ve moda fuarı olan AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, bu yıl 65. kez gerçekleştirdik. 35’in üzerinde ülkeden binlerce alım heyetini ağırladık” diye belirten TASD Başkanı Berke İçten, özellikle Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinden ve İngiltere’den yoğun şekilde talep gördük.

Bu ülkelerle ticari hacmimizi geliştirmek ve ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek istiyoruz. Bu doğrultuda 2022’de bu sektörünün istikrarlı büyümesi devam edecek” diye belirtti.

Talep çok! Üretime yetişmek için 150 bin eleman gerekli

Başkan Berke İçten, hem iç piyasada hem de yurt dışında yoğun bir talep artışı olduğunu söyledi. İçten ayrıca okulların açılmasıyla birlikte sonbahar ve kış sezonunda güzel bir hareketlilik yakaladıklarını belirtti.

Ayakkabı sektörü
TASD Başkanı Berke İçten. (Fotoğraftaki)

“Şu anda ciddi şekilde bir işçilik sorunu yaşıyoruz” diyen Başkan İçten, “Üretimimizi arttırmamız gerekiyor. Ancak çalışacak işçi konusunda sektörümüz sorun yaşıyor. Özellikle ara eleman konusunda sıkıntı çekiyoruz. Ayakkabı sanayi emek yoğun ve iş gücüne dayalı bir sektördür.

Bu nedenle iş gücünü ivedilikle arttırmamız gerekiyor. Sektörün 150 bin elemana ihtiyacı var. Son dönemde özellikle ara eleman sorununu çözecek projeler geliştirmek üzere çalışıyoruz. Bu noktada devletimizden de destek bekliyoruz. Bizim en önemli projemiz ev kadınlarını sektörün içerisine çekip istihdama dahil etmektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Ayakkabı ihracatında rekor ; 91 milyon dolar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!