Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Av sezonu başladı! Tezgahlar ilk gün istavrit ile kaynadı

Av sezonu 4.5 aylık bir aranın ardından başladı. Dün gece denize açılan balıkçılar sabaha karşı tezgahları dolduracak şekilde geri döndü. İlk gün bereketi istavrit oldu.

Av sezonu dün gece balıkçıların ‘Vira bismillah’ diyerek denize açılmasıyla başladı. Canik Balıkçı Barınağı’ndan dualarla denize açılıp ağ bırakan balıkçılar sabaha karşı kıyıya geri döndü. Büyükşehir Belediyesi Balık Hali sabahın ilk saatlerinden itibaren canlandı.

Av sezonu

Av sezonu 1 Eylül’de başladı. Tezgahlar istavrit ile şenlendi.

Av sezonu bereketli başladı

İlk gün istavrit, mezgit ev palamut tezgahları süsleyen balık oldu. Günün ilk saatlerinde Balık Hali’ne 3 bin 900 kasa istavrit getirildi. İstavritin yanı sıra 250 kasa mezgit ve 180 kasa da palamut ve diğer çeşit balıklar mezata çıkarıldı.

Palamutta geçen yıla nazaran daha az avlanma olduğunu belirten balıkçılar, yine de umutlu. Önümüzdeki günlerde palamutun da bol miktarda avlanacağını ifade edildi. Denizde balık olduğunu ve bunun sezonun geneli için umut verici olduğunu dile getiren balıkçılar,

Av sezonu

Samsun’da av yasağı kalktı. Tezgahlar dolup taştı.

Tezgahlar istavrit ile doldu

“İstavrit yüzümüzü güldürdü. Bol miktarda istavrit ile kıyaya döndü. Bunun dışında mezgit de bol miktarda. Başlangıcımız iyi oldu. İnşallah nisan ayına kadar bu bereketliliği sürdürürüz.

Denizde balık var. Şuan istavrit ağlara takıldı. 10 gün sonra da palamut başlar. Sonrasında da onu hamsi takip eder. Deniz suyu şu anda sıcak. Sıcak suda balık dağınık gezer. Avlanması zor oldu.

Özellikle deniz suyu soğuduğunda balık sürü halinde dolaşmaya başlar. O zaman da avlanan balık miktarı artar. Ayrıca balık bol olduğunda da vatandaş daha ucuza balık yer” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un balık avında önemli bir noktada olduğunu dile getirdi. Başkan Demir şunları söyledi:

Av sezonu

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bereketli sezon diledi.

Türkiye’de birinciyiz

“Normal avlanmada Türkiye’de birinciyiz. Ayrıca üretimde ise beşinci sıradayız. Ancak hem avlanmayı geliştirmemiz hem de üretimde birinci sıralara çıkmamız gerekiyor. Belediye olarak balıkçılığın geliştirilmesi noktasında her türlü katkıyı vermeye hazırız. Bununla birlikte tüm balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum” diye konuştu.

Balıkçı tezgahları önünde kalabalık

Bu arada, ilk gün balıkçı tezgahları istavrit, mezgit ve palamut ile doldu. Ayrıca vatandaşlar da balık pazarlarına akın etti. Sezonun ilk balıklarından sofralarına koymak için Saathane Meydanı’ndaki balıkçı tezgahlarının önünde yoğunluk oluşturdu.

Av sezonu 15 nisanda sona erecek.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021