Av sezonu başladı! Tezgahlar ilk gün istavrit ile kaynadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Av sezonu 4.5 aylık bir aranın ardından başladı. Dün gece denize açılan balıkçılar sabaha karşı tezgahları dolduracak şekilde geri döndü. İlk gün bereketi istavrit oldu.

Av sezonu dün gece balıkçıların ‘Vira bismillah’ diyerek denize açılmasıyla başladı. Canik Balıkçı Barınağı’ndan dualarla denize açılıp ağ bırakan balıkçılar sabaha karşı kıyıya geri döndü. Büyükşehir Belediyesi Balık Hali sabahın ilk saatlerinden itibaren canlandı.

Av sezonu
Av sezonu 1 Eylül’de başladı. Tezgahlar istavrit ile şenlendi.

Av sezonu bereketli başladı

İlk gün istavrit, mezgit ev palamut tezgahları süsleyen balık oldu. Günün ilk saatlerinde Balık Hali’ne 3 bin 900 kasa istavrit getirildi. İstavritin yanı sıra 250 kasa mezgit ve 180 kasa da palamut ve diğer çeşit balıklar mezata çıkarıldı.

Palamutta geçen yıla nazaran daha az avlanma olduğunu belirten balıkçılar, yine de umutlu. Önümüzdeki günlerde palamutun da bol miktarda avlanacağını ifade edildi. Denizde balık olduğunu ve bunun sezonun geneli için umut verici olduğunu dile getiren balıkçılar,

Av sezonu
Samsun’da av yasağı kalktı. Tezgahlar dolup taştı.

Tezgahlar istavrit ile doldu

“İstavrit yüzümüzü güldürdü. Bol miktarda istavrit ile kıyaya döndü. Bunun dışında mezgit de bol miktarda. Başlangıcımız iyi oldu. İnşallah nisan ayına kadar bu bereketliliği sürdürürüz.

Denizde balık var. Şuan istavrit ağlara takıldı. 10 gün sonra da palamut başlar. Sonrasında da onu hamsi takip eder. Deniz suyu şu anda sıcak. Sıcak suda balık dağınık gezer. Avlanması zor oldu.

Özellikle deniz suyu soğuduğunda balık sürü halinde dolaşmaya başlar. O zaman da avlanan balık miktarı artar. Ayrıca balık bol olduğunda da vatandaş daha ucuza balık yer” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un balık avında önemli bir noktada olduğunu dile getirdi. Başkan Demir şunları söyledi:

Av sezonu
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bereketli sezon diledi.

Türkiye’de birinciyiz

“Normal avlanmada Türkiye’de birinciyiz. Ayrıca üretimde ise beşinci sıradayız. Ancak hem avlanmayı geliştirmemiz hem de üretimde birinci sıralara çıkmamız gerekiyor. Belediye olarak balıkçılığın geliştirilmesi noktasında her türlü katkıyı vermeye hazırız. Bununla birlikte tüm balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum” diye konuştu.

Balıkçı tezgahları önünde kalabalık

Bu arada, ilk gün balıkçı tezgahları istavrit, mezgit ve palamut ile doldu. Ayrıca vatandaşlar da balık pazarlarına akın etti. Sezonun ilk balıklarından sofralarına koymak için Saathane Meydanı’ndaki balıkçı tezgahlarının önünde yoğunluk oluşturdu.

Av sezonu 15 nisanda sona erecek.

Av sezonu başladı! Tezgahlar ilk gün istavrit ile kaynadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!