Atık yağ ve atık piller ekonomiye kazandırıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atık yağ ve atık pilleri toplayan İlkadım Belediyesi, bunları ekonomiye geri kazandırdı.

2018 yılında atık yağ ve pil toplama çalışmalarına başlayan İlkadım Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü; bu kapsamdaki faaliyetleri daha da geliştirerek 40. AYPİKUT’u Kalkancı Mahallesi’nde kullanıma sundu.

“Geri dönüşüm alışkanlığını kazandırmayı hedefliyoruz”

2022 yılında AYPİKUT’lar tarafından toplanan 4 bin 500 kilo bitkisel atık yağın biyodizele dönüştürüldü. İlkadıım Belediyesi Çevre Mühendisi Ayşegül Akça; 2 bin atık pili de Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne teslim ettiklerini söyledi.

atık yağ

Akça, “Bu makineler sayesinde atık olarak nitelendirilen ürünler geri dönüşüme kazandırılarak ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bu sayede halkımıza geri dönüşüm alışkanlığını kazandırarak; çevre kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Getir Atığı Al Harçlığı” İlkadım’da hayata geçiyor

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; geri dönüşümle Türkiye ekonomisine katkı sağladıklarını vurguladı. Demirtaş, “Yenilikçi ve çevre dostu belediyecilik anlayışıyla; gelecek nesillerimize daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre bırakmak; ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla atıkların önemli olduğunu biliyoruz.

atık yağ
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş. (Fotoğrafta)

Bu doğrultuda gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmanın şimdiki nesli bilinçlendirerek olacağı bilincindeyiz. Pandemi sürecinin sona ermesiyle birlikte okullarımızda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerimiz; geri dönüşümle ilgili eğitimler vermeyi başladık.

Bunun yanı sıra geri dönüşüm alanında; ‘Getir Atığı Al Harçlığı’ projesi ile gençlerimizi ve okul çağındaki öğrencilerimizi bu proje ortak etmek istiyoruz. Özellikle bu uygulama ile Sıfır Atık projesine farklı bir boyut kazandıracağız.

Bu proje sayesinde genç neslimizin çevreye duyarlı olmasına katkı sağlarken, bu sayede gelecek nesillere de daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz.

Atık yağların ve atık pillerin toplanmasına imkan sağlayan AYPİKUT’lar geri dönüşümle birlikte tabiatın kirlenmesine engel olunduğu gibi aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor. Bu vesile projemize destek veren İlkadımlı vatandaşlarımıza geri dönüşüme olan katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Atık yağ ve atık piller ekonomiye kazandırıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!