Araştırma önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

İYİ Partili Erhan Usta'nın, 'Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile yapılan petrol ticareti sebebiyle UTM kararıyla 1,4 milyar dolar tazminata mahkûm edilmesine' ilişkin verdiği araştırma önergesi reddedildi.

Erhan Usta
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Grup Başkanvekili Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın, “Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile yapılan petrol ticareti sebebiyle UTM kararıyla 1,4 milyar dolar tazminata mahkûm edilmesine” ilişkin Meclis’e verdiği soru önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Berat Albayrak’ın akrabası olan isim

Erhan Usta, verdiği önergede, hatalı işlemlerde bulunanların tespit edilmesini talep etti. Erhan Usta, Meclis’e sunduğu önergede şu ifadeleri kullandı:

Erhan Usta

Türkiye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında 2014-2018 yılları arasında yapılan petrol ticareti sebebiyle Türkiye Uluslararası Tahkim Mahkemesi kararıyla 1,4 milyar dolar tazminata mahkûm edilmiştir. Söz konusu petrol ticareti Singapur’da kurulmuş ve sonrasında Türkiye’de faaliyet gösteren Powertrans adlı şirket aracılığıyla yapılmıştır.

Basında yer alan haberlere göre dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın akrabası olan Ekrem Keleş şirketin koordinatörü olarak görev yapmıştır. Irak Merkezi Hükümeti olan anlaşmalara aykırı olarak IKBY ile özel bir şirket aracılığıyla yapılan petrol ticareti sebebiyle ortaya çıkan tazminat tutarı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız tarafından karşılanacaktır.

Söz konusu ticaret sonucunda Powertrans şirketi kâr elde etmiş ancak ortaya çıkan tazminat devletimize yani Türk milletine yüklenmiştir. Söz konusu tazminatın oluşmasına sebep olan hatalı işlemlerle bu işlemlerde kusuru bulunanların tespit edilmesi, benzer nitelikte olup tazminat ödenmesine neden olabilecek diğer işlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 102’nci ve 103’üncü maddeleri gereğince genel görüşme açılması konusunda gereğini arz ederiz.

Erhan Usta

Bağdat hükümeti değil, IKBY muhatap alındı

Erhan Usta, araştırma önergesinde gerekçe olarak ise şu ifadeleri kullandı:

2014-2018 yılları arasında üzerinde Irak Merkezi Hükümetinin de hak sahibi olduğu petrolün taşınması amacıyla IKBY ile üstü kapalı çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar neticesinde uluslararası anlaşma hükümleri yok sayılarak Bağdat Hükümeti yerine IKBY ile süreç işletilmiş ve nihayetinde Bağdat Hükümetinin konuyu Uluslararası Tahkim Mahkemesine taşımasına neden olunmuştur. Geçtiğimiz hafta sonuçlanan dava sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti 1,4 milyar dolar tazminat ödemeye mahkûm edilmiştir. AK Parti’nin dış politika yönetimi ve bireysel çıkarları gözetmesi maalesef Türkiye’yi siyasi çıkmazlara soktuğu gibi ekonomik yaptırımların muhatabı haline getirmiştir.

Kısacası, AK Parti yönetiminin kirli ve karanlık işleri neticesinde hükümete yakın kişi ve şirketlerin kâr elde ettiği, sonucunda çıkan tazminatın ise Türk milleti tarafından ödeneceği bir durum meydana gelmiştir. AK Parti ve liyakatsiz kadroları, rantçı zihniyeti ile yine yandaşları zengin etmiş, faturayı milletimizin sırtına yüklemiştir.

Söz konusu tazminatın oluşmasına sebep olan hatalı işlemler ile bu işlemlerde kusuru bulunanların tespit edilmesi, benzer nitelikte olup tazminat ödenmesine neden olabilecek diğer işlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’ nün 102’nci ve 103’üncü maddeleri gereğince genel görüşme açılması konusunda gereğini arz ederiz.”

Araştırma önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!