Ara tatil serbestlik değil, değerli olduğunu hissetme süreci

Ara tatil ne zaman?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ara tatil ile birlikte ebeveynlere Çocuk Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, uyarılarda bulundu.

Ara tatil istediğini yapabilme serbestliği değildir” diyen Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatri Kliniğinden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, anne babaları uyardı.

Dr.Yıldırım şunları söyledi:

“Çocuklarınızın uyuma vakitlerinde biraz esneklik sağlayabilirsiniz. Ancak bunu tamamen kendisine bırakmayın. Tatil sonrası okula dönüleceği için yatma saati muhakkak kontrol altında olmalıdır. Özellikle yaşına göre programlar tercih ederek onları yönlendirin.

Ara tatil ne zaman?
Çocuk Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım (Fotoğrafta)

Tatil demek mutlaka farklı bir yere gitmek demek değildir. 9 günlük tatil süresince planlamalarınızı çocuklarınızla birlikte yapın. Ufkunu geliştirecek programlar yapın. Mesela müze ziyaretleri, tiyatro, sinema, doğa gezileri gibi. Değişik etkinliklere katılmak hem çocukların ufkunu geliştirecek hem de ders dışı öğrenme ve merak etme dürtülerini uyandıracaktır.

Ayrıca değişik etkinlik ve denemeler tatil sonrası arkadaşlarına anlatacak, tatili anlamlandıracak malzemeleri çocuğa verir.”

‘Çocuğa yaşına uygun sorumluluklar verilmeli’ 

Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, özellikle çocuklara sorumluluklar verilmesi gerektiğinden de bahsederek şöyle devam etti:

Ara tatil ne zaman?

“Çocuğa yaşına uygun ev içi sorumluluklar vermek hem çocuğun kendine güvenini artıracak hem de el becerilerini geliştirecektir.

Okumayı eğlenceli hale getirmek için ailece aynı kitabı okumak, kitap hakkında konuşmak, sonunu tahmin etmeye çalışmak uygun olacak, çocukların okuma alışkanlığı kazanması için önemli bir adım olacaktır.

Kart oyunları, kutu oyunları, aile oyunları ile rekabet duygusu gelişir, yenme-yenilme durumlarını hoşgörü ile kabullenmeyi öğrenir.”

Ara tatil ne zaman bitecek?

15 Kasım 2021 Pazartesi başlayacak ve 19 Kasım 2021 Cuma sona erecek. Ayrıca birinci dönem ara tatili 15 Kasım tarihinde başlayacak ve 19 Kasım’da sona erecek.

Yarıyıl tatili 24 Ocak tarihinde başlayacak ve 4 Şubat’a kadar devam edecek. Bunun dışında ikinci dönem ara tatili 11-15 Nisan tarihleri aralığında olacak. Okullar 17 Haziran 2022 tarihinde sona erecek.

Ara tatil serbestlik değil, değerli olduğunu hissetme süreci

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!