Anne sütünde mikroplastik kabusu

İtalya’da 2020 yılında yapılan araştırma tüm sebze ve meyvelerin mikroplastik parçacıkları içerdiğini ortaya koydu. Tarladan yeni alınan buğday ve lahanada bile topraktan karıştığı anlaşılan mikroplastikler bulundu.

Mikroplastik
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vrije Üniversitesi tarafından Hollanda’da yapılan araştırmada incelenen sağlıklı 22 kişinin 17’sinin vücudunda mikroplastik bulundu. Son yıllarda yapılan araştırmalarda insanların akciğerlerinde, kanlarında hatta anne sütünde bile mikroplastiğe rastlandı

Birkaç yıl öncesine kadar 3 bin farklı plastik materyalin olduğunu belirten uzmanlar, şimdi bu sayının 9 bin 600’e ulaştığını ve bu ürünlerden saçılan partiküller dünyayı sardığını vurguladı.

Dünyada plastiğin kullanım alanının sınırsız olduğunun ifade eden bilim insanları plastik ürünlerin  neredeyse tamamen fosil yakıtlardan elde edildiğini kaydetti.

Mikroplastik

Anne sütünde var

Son yıllarda yapılan araştırmalarda insanların akciğerlerinde, kanlarında hatta anne sütünde bile mikroplastiğe rastlandı. Vrije Üniversitesi tarafından Hollanda’da yapılan araştırmada incelenen sağlıklı 22 kişinin 17’sinin vücudunda mikroplastik bulundu.

İtalya’da 2020 yılında yapılan araştırma tüm sebze ve meyvelerin mikroplastik parçacıkları içerdiğini ortaya koydu. Tarladan yeni alınan buğday ve lahanada bile topraktan karıştığı anlaşılan plastikler bulundu.

Deniz ve okyanuslara atılan plastikler nedeniyle birçok ülkede balıkların kaslarında plastik kalıntılarına rastlandı. Bazı tahminlere göre her insan yılda on binlerce plastik parçacığını solunum yoluyla ya da tükettiği gıdalarla bünyesine alıyor.

Mikroplastik

Paris’te yapılan araştırmada iç mekanlarda her 1 metreküp havada 15 mikroplastik parçacığı olduğu tespit edildi.

Kaynak : Oksijen Gazetesi

Anne sütünde mikroplastik kabusu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!