Ana arı desteği ile Samsun’da arıcılık gelişiyor

Ana arı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ana arı desteği sağlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, arıcılık ekonomisini canlandırdı.

Ana arı desteği ile üretimin artmasına katkı veren Büyükşehir Belediyesi, desteklerini sürdürüyor. Belediye bu kapsamda önemli bir projeyi hayata geçirdi. ‘Kendi Ana Arını Kendin Yetiştir’ adını verdiği proje ile 332 arıcıya toplam bin adet ana arı desteği verildi.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ayrıca konuyla ilgili kitap ve broşür de bastırdı. Bu sayede üreticilere arıcılık ile ilgili detaylı bilgiler verildi.

Arıcılıkta Samsun’un üretim merkezi olacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de şunları ifade etti:

Ana arı
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir (Fotoğrafta) arıcılığın gelişimine katkı sağladıklarını ifade etti.

Ana Arı önemi

“Samsun’da 79 bin kovanda 950 ton bal üretimi yapılıyor. Özellikle bölgemiz için bu projeyle son derece önemli bir çalışmaya imza atıyoruz. Damızlık ana arı dağıtımı sonrasında inşallah arıcılık sektöründe kendi arısını kendi yetiştirecek.

Böylece arıcılarımız tarafından yıllık 40 bin adet ihtiyacın önemli bir kısmı da karşılanmış olacak. Arıcılarımız kendi ana arısını yetiştirecek. Bu durum özellikle verimlilik artışına katkı sağlanacaktır.

Ana arı

Sektöre bambaşka bir boyut

İlimizde arıcılığın gelişimi için eğitim çalışmaları sonrası 332 arıcımıza lojistik destek sağlamıştık. ‘Kendi Ana Arını Kendin Yetiştir’ çalışması ile sektöre bambaşka bir boyut kazandırıyoruz.

Çalışmamız kapsamında özellikle verilecek eğitim ile yetiştiriciliğini de yaygınlaştıracağız. Bu sayede ilimizde ana arıda kendi kendine yetecek bir il olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Hedefimiz ana arıda kendi ihtiyacını karşılama oranını artıran bir il olmaktır. Elbette ki en önemlisi de sağlıklı ve kaliteli aüretiminin yaygınlaşması ile verimliliği artırmaktır.”

Ana arı desteği ile Samsun’da arıcılık gelişiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!