Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

American Civil War: Rüzgar Gibi Geçti’den Soğuk Dağ’a…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Kızılderililer’in bu ülkeye göçü (Sibirya üzerinden), 12 bin yıl öncesine dayandırılır. 16’ncı yüzyıla gelindiğinde ise Avrupa’dan akın akın gelen göçler. Sonrasında toprak savaşları, katledilen yerliler, beyazların kurduğu 13 koloni, ardından Bağımsızlık Savaşı, derken günümüzün süper gücü, emperyalizmin en büyük öncüsü, kapitalizmin lideri, 50 eyalet, 1 federal bölgeden oluşan kudretli ABD!..

Milyonlarca kitabın, yüzbinlerce belgesel filmin, yine milyonlarca belgenin, vesikanın anlatacağı bu büyük oluşumu, 3-5 satıra sığdırmak… Kargalar bile gülmez buna tabi ki, lakin bendeki bu ukala cesaretinin asıl amacı, bir noktaya dikkat çekmek için kısa bir girizgah yapabilmekti, kendi gücümce!..

Böylesine devasa bir tarih süzgecinden geçerek, baş döndürücü bir şekilde ortaya çıkan ve bugün bile dünyaya hükmeden Birleşik Devletler, yine dünya tarihinin gördüğü en büyük iç savaşı yaşamış bir ülkedir aynı zamanda.

Tek bir ulusun fertleri, koca ülkenin birçok noktasında göğüs göğüse çarpışarak birbirlerinin canını almışlardır…

Eşine benzerine ancak Çanakkale Savaşları‘nda rastlanabilecek onlarca göğüs göğüse çarpışmada, maviler ile yeşiller, birbirlerini acımasızca öldürmüşlerdir...

Öylesine bir iç savaş ki bu, 4 yıl boyunca, aynı ülkenin 2 tarafından 700 bini aşkın askerin ölümüne, milyonlarca insan hayatının darmadağın olduğu, inanılmaz bir kıyım ve inanılmaz dramlara yol açmıştır…

Acısı bugün bile çekilen dramlardır bunu. Ne Kuzeyliler’in, ne Güneyliler’in ‘gerçek zafer’ elde edemediği bir savaş. Ne görkemli Genereal Ulysses S. Grant‘ın ne de efsane General Robert Edward Lee‘nin kazandığı bir savaş…

Asıl çıkış nedeni olan ‘Köleliğe’, ne o zaman ne de günümüzde çare bulamamış bir savaştır American Civil War, ya da İç Savaş, ya da Kuzey Güney Savaşı…

En büyük ve en kanlı çarpışmanın yaşandığı, sonuçta Kuzeyliler’in zaferiyle sonuçlanan Gettysburg Muharebesi‘nden tam 4 ay sonra, büyük lider Abraham Lincoln, tarihi konuşmasını şöyle bitiriyordu:

“Tanrı’nın şahitliğindeki bu ülkenin yeni bir özgürlük doğuşu yaşamasını sağlayalım ve halkın, halk tarafından halk için yönetimi olduğu bu devlet yeryüzünden silinmesin…”

Cumhuriyet rejimini tarif eden Lincoln’un bu konuşması, ABD tarihinin dönüm noktalarından biridir aynı zamanda(Merak edenler konuşmanın tamamını internetten çok kolay bir şekilde bulabilirler)…

İşte 4 yıl süren bu büyük savaş(1861-1865), bu büyük yıkım, bu büyük dram, sinema sanatı için bulunmaz nimetler, malzemeler, konular sunmuştur.

Clark Gable’lı Rüzgar Gibi Geçti ile başlayan Civil War sinema macerası, John Wayne’li Kahraman Süvariler ile devam etmiş, İyi Kötü Çirkin gibi kült bir filmin içerisinden geçmiş, 1989 yapımı Glory(Zafer) ile tüm dünyayı etkilemiş(ki bu film sinema dünyasına Denzel Washington ve Morgan Freeman gibi 2 büyük usta kazandırmıştır), günümüze doğru gelindiğinde ise 1990 yılında Kevin Costner‘li başyapıt Kurtlarla Dans, 1994 yapımı Winona Ryder, Christian Bale, Susan Sarandon’lu Küçük Kadınlar, 2010 yapımı James McAvoy ve Robin Wright’lı Suikast(Yönetmeni efsane oyuncu Robert Redford’dur), 2012 yılı yapımı, Daniel Day Lewis‘in unutulmaz Oscar’lık performansıyla Lincoln gibi filmlerle devam etmiştir.

Bu iç savaş üzerine yapılmış belgesel ya da yarı belgesel birçok başarılı yapımı ve sadece Lincoln üzerine yapılmış onlarca diğer filmi de seriye ekleyebiliriz…

(Yalnız lütfen hiç kimse, ama hiç kimse Marvel Comics uyarlaması Captain Amerika:Civil War eğlenceliğini bu seriye dahil etmesin, keyfimizi kaçırmasın…)

Ama bir tanesi var ki… işte o film, altta kısa tanıtımını yapacağımız Could Mountain, benim tüm Civil War filmleri içerisindeki favorimdir. İstisnasız ve tartışmasız olarak…

American Cvil War

Büyük oyuncu Daniel Day Lewis, İç Savaş’ı bitiren adam Lincoln’e öyle bir hayat verdi ki, aktörlük mesleğinde zirveyi bir kez daha göstermiş oldu.

İzlemeden Olmaz!..

Kaybettiklerimiz bir daha asla geri dönmeyecek, çünkü çok kan aktı

COULD MOUNTAİN-Soğuk Dağ(2003)

Tam alev alacakken araya Amerikan İç Savaşı’nın girdiği bir aşk. Günler günleri, haftalar haftaları, derken aylar ayları, yıllar yılları… Savaş biter, külleri saçılır her tarafa. Her tarafta acı vardır, gözyaşı vardır. Dram vardır. Savaştan acılarla dönen genç Güneyli bir askerin zihninde ise sadece ve sadece tek bir şey vardır. O da canından çok sevdiği ve hayaliyle yanıp tutuştuğu sevgilisi Ada. Ada ve Inman, yıllardır birbirine kavuştukları ve tamamen özgür olabildikleri bir hayatın hayalini kurmuşlardır. Ancak ulusun temelinde yatan büyük sorunlar, huzur dolu bir hayatın peşinde olan bu 2 insanın peşini bırakmamış ve bırakmayacaktır. Nicole Kidman, Jude Law ve Renee Zellweger‘den inanılmaz performanslar. Natalie Portman, Charli Hunnam, Cillian Murphy bile, 18 yıl önceki halleriyle bu filmde…

American Civil War

Ne büyük bir aşk, ne büyük bir sevgi, ne büyük bir özlem… Ve tabi ki de ne büyük acılar, dramlar… Bu unutulmaz filmde Nicole Kidman da Jude Law da muhteşem oynuyorlar.

Hukuk elbette herkese lazım ama kuzen Billy’e çok daha fazla…

MY COUSİN VİNNY-Kuzenim Vinny(1992)

Yanlış anlaşılmalar sonucunda hapse düşen 2 kafadar ile onları kurtarmaya çalışan avukat bozuntusu kuzen ve sevgilisinin komik hikayesini anlatıyor. Bu avukat bozuntusu, hukuk fakültesini güç bela bitirmiş, 6 yıldır baroya kabul edilebilmek için sınavlara girip çıkan (lisansını alıp almadığı bile açık değildir) bir acemidir. Joe Pesci‘nin hayat verdiği Vinny Gambini ve Marisa Tomei‘nin canlandırdığı Mona Lisa Vito (Bu filmdeki rolüyle Marisa Tomei, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazanmıştır), kafadarları kurtarabilecekler midir?

American Civil War

Jonathan Lynn’nın yönettiği 1992 yılı yapımı film, sinema afişlerinden birindeki tanıtım sloganında yazdığı gibi ‘Bir deneme yanılma komedisi!’ dir.

Seven’in ardından bir David Fincher mucizesi daha

THE GAME-Oyun(1997)

Tüm hayatını kontrol ederek yaşayan Nicholas Van Orton, engel olunamaz bir kontrolsüzlük ile karşı karşıya gelmek üzeredir. Hayatındaki başarıları, insanlarla ilişkileri ve huzurlu hayatı alacağı bir doğum günü hediyesi ile beraber değişecektir. Kardeşi Conrad, Nicholas’a sonunda çok büyük bir ödülün olduğu bir oyun hazırlar. Bu esrarengiz oyun bir süre sonra oyun olmaktan çıkacak ve Nicholas’ın tüm kararlarının tamamen gerçek bir şekilde yansıdığı bir ölüm kalım mücadelesine dönüşecektir.

American Civil War

Seven ile kendini ispatlayan David Fincher, The Game ile ustalığını da kanıtladı. Nefes nefese izlenebilecek bir film.

Vizyondakiler…

Distopik bir dünyada genç ve güzel bir kadın gizemi

CHAOS WALKİNG-Kaos Yürüyüşü(2021)

Patrick Ness’in Chaos Walking roman serisinin 2008’de yayımlanan ilk kitabı The Knife of Never Letting Go’dan uyarlanan Chaos Walking, kadınların tamamının öldüğü, erkeklerin ise birbirilerinin düşüncelerini Gürültü (Noise) adı verilen bir şekilde duyup görebildiği distopik bir dünyada, Violet adında gizemli bir genç kadının ortaya çıkmasıyla değişen dengeleri anlatıyor. Daisy Ridley, Tom Holland, Mads Mikkelsen, David Oyelowo’lu kadrosuyla izlenmeye değer görülüyor.

American Civil War

Aksiyon filmlerinin usta yönetmeni Doug Liman, aksiyon türüne bu kez bilim kurguyu da katmış.

101 Dalmaçyalı’nın unutulmaz kötüsü Cruella, 25 yıl sonra geri döndü!

CRUELLA(2021)

1996 yılında çocuklara yönelik bir komedi macera filmi yılın en çok dikkat çeken işlerinden biri olmuştu. 101 Dalmaçyalı‘da baş kötü olarak tanıştığımız Cruella de Vil‘i Glenn Close canlandırmıştı. Sinemaların en modaya düşkün ve kötü şöhretli karakterlerinden efsanevi Cruella de Vil’i bu kez Emma Stone canlandırıyor. Ve zalim karakterin adını verdiği ‘Cruella’, Estella adlı genç kızın kötülükler kraliçesine dönüşme öyküsünü anlatıyor. Yönetmeni ise, 2017 yılına damga vuran Oscarlı  Ben, Tonya‘nın da kamera arkasında yer alan Avustralyalı Craig Gillespie.

Dalmaçyalı

101 Dalmaçyalı’nın live-action versiyonuda başrol Emma Stone’un. Aşıklar Şehri’nin romantizminden suç ve komedi dünyasına…

Bir ahtapotu sevmekle başlayacak her şey…

MY OCTOPUS TEACHER-Ahtapot Öğretmenim(2020)

İki ayrı dünyadan 2 bambaşka canlının yolu kesişir. İlk bakışta birbirlerinden çok farklı gözüken bu erkek ve dişi aralarındaki tüm engellere rağmen birbirlerini tanımaya karar verir. Sıra dışı bir aşk yaşamaya başlarlar. Bir romantik komediden ödünç alınmış gibi duran bu konuya, neredeyse tamamı su altında geçen bir belgeselde şahit olacağınıza inanır mısınız? Ahtapottan Öğrendiklerim (My Octopus Teacher) filmlerde denk geldiğimizden çok daha imkânsız, çok daha zor, çok daha saplantılı bir aşk hikayesi…

Soğuk Dağ

Ellen Windemith’in yönetici yapımcılığını üstlendiği ‘My Octopus Teacher’ adlı bu belgeselin yapımı 10 yıl sürdü.

Muammer DİLBER.

2 Yorum

2 Yorum

 1. HANİFE SOYLU

  14 Haziran 2021 at 13:21

  Biz okuyucularını geçmiş tarihle buluşturan,bu tarihi anları,yaşanılan gerçekleri sinama sanatı ile buluşturan onca filmi,”Al Birde Bunu İzle”tadında bir yazı.Keyifle okudum😊

 2. mehtap

  14 Haziran 2021 at 13:41

  Her şeyi birbirine o kadar güzel bağlanmış ki yazıda büyük resmi gösteriyor ve düşündürüyor… Kalemine sağlık, teşekkürler…

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021