Altın üretimi Dubai’ye kaydı, üreticiler çözüm için Ankara’da

Altın Üretimi
4 rows of coins arranged in ascending order with selective focus and blurred background. Growth concept.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın ithalatına getirilen düzenleme üretimin gerilemesine neden oldu. Son iki ayda altın ticareti çok sert biçimde düştü.

Altın üreticileri, Ankara’dan çözüm bekliyor. Altın bulmanın zorlaşmasının ardından üretimin Dubai ve benzeri ülkelere kalması, Türkiye’deki birçok atölyenin kapanmasına neden oldu. Ayrıca üreticiler, merkezi hükümetten bu konuda bir çözüm bekliyor. İthalatına getirilen bu düzenlemeyle son iki ayda ticarette yaşanan sert düşüş, endişeye neden oldu.

Dış ticaret fazlası

Öte yandan şubat sonunda ithal edilen altının niteliğinin belirlenmesi için standart dışı işlenmemiş kıymetli maden ithalinde  gümrük idarelerine “ayar raporu” ibraz edilmesi zorunlu hale getirildi. Bununla birlikte ithalat mart ayında yüzde 59, nisanda ise yüzde 54 geriledi. Bu sayede altında uzun bir aradan sonra dış ticaret fazlası verildi.

Altın üretimi
İthalat mart ayında yüzde 59, nisanda ise yüzde 54 geriledi.

Gram altın haftaya 525 TL civarında başladıktan sonra 521 TL seviyesine kadar gerilemişti. Sonrasında küresel  fiyatlarındaki yükselişi takip eden gramın çarşamba günü 524 TL civarında yatay bir seyir izliyor.

Çin’den yasak geldi

Coindest internet sitesinin haberine göre Çin’in Qinghai bölgesi Bitcoin madenciliğinin yasaklanmasına karar  verdi. Böyle bir karar daha önce de İç Moğolistan ve Sincan bölgelerinde de alınmıştı.

Motorin fiyatında artış

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) açıklama yaptı. Buna göre; 10 Haziran tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 13 krş/lt fiyat artışı gerçekleşti. Artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına  yansımayacaktır.

Altın üretimi Dubai’ye kaydı, üreticiler çözüm için Ankara’da

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!