Akdeniz diyeti : Vazgeçilmez ürün Ceviz

featured
10 ay süren bir Alzheimer hastalığı araştırmasında kalorilerinin yüzde 6-9 oranını cevizden alan farelerin öğrenme yetilerinde iyileşme oldu.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz diyeti ; Beyne benzeyen görünüşü ile vitamin ve mineral bakımından zenginliğe sahip ceviz, hafızayı, algıyı ve nöral bağlantıları geliştiriyor. Akdeniz bölgesi ve Orta Asya’da ortaya çıkan ceviz, binlerce yıldır insanlar için diyetin önemli bir parçası oldu.

Akdeniz diyeti, Orta Asya’da ortaya çıktığı belirtilen ceviz ile ilgili önemli bir çalışma yapıldı. ABD merkezli sağlık sitesi healthline da yer alan çalışmaya göre, omega-3 yağları açısından oldukça zengin ve birçok gıdaya göre yüksek miktarda antioksidan içeren ceviz yemek beyne iyi geldiği ve kalp hastalığı ile kanseri önlediği belirtildi.

Diyet Yapanların Tercihi

Çoğunlukla kendi başlarına atıştırmalık olarak yenilen cevizlerin salatalara, makarnalara, kahvaltılık gevreklere, çorbalara ve unlu mamullere de eklenerek tüketilmesi özellikle Akdeniz diyeti yapan insanların önemli tercihleri arasında yer alıyor.

Beyin fonksiyonlarına katkıda bulunan ceviz, sağlıklı bağırsaklar için önemli bir kuruyemiş. Ayrıca kanser riskini azaltıyor, Tip 2 diyabeti kontrol altında tutuyor.

Bağırsakların sağlığına katkıda bulunan ceviz ile ilgili yapılan bir araştırmada 8 hafta boyunca her gün 43 gram ceviz yiyen 194 yetişkinin faydalı bakterilerinde önemli oranda artış tespit edildi. Bunun yanı sıra butirat denilen ve bağırsağımızı besleyip sağlıklı hale getiren yağın üretimini gerçekleştiren bakterilerde de artış olduğu saptandı. 194 kişide ayrıca genel kolesterollerinde yüzde 5, kötü kolesterollerinde yüzde 5 ve aynı şekilde trigliserit oranında da yüzde 5 azalma görüldü.

10 ay süren bir Alzheimer hastalığı araştırmasında kalorilerinin yüzde 6-9 oranını cevizden alan farelerin öğrenme yetilerinde iyileşme oldu

Tip 2 Diyabeti Kontrol Altında Tutuyor
117 sağlıklı genç erkeğin batı tarzı beslenme düzenlerine üç ay boyunca her gün 75 gram ceviz eklemesi yapması sonucu sperm biçimlerinde canlılık gözlemlendi. Tip 2 diyabet görülen 100 kişinin katıldığı kontrollü bir araştırmada da, diyabet ilaçları ve dengeli beslenme düzenlerinin yanı sıra 3 ay boyunca her gün bir yemek kaşığı soğuk sıkım ceviz yağı tüketen kişilerin açlık kan şekerinde yüzde 8 oranında azalma saptandı.

Görünüşü ile beyne bençeyen ceviz, vitamin ve mineral içeriği ile hafızayı, algıyı ve nöral bağlantıları geliştiriyor.

Ceviz Hakkında Bilinmesi Gereken Beslenme Gerçekleri…

 • Ceviz, yüzde 65 yağ ve yaklaşık yüzde 15 protein içerir. Karbonhidrat oranı düşüktür, çoğu lif içerir.
 • 1 ons (30 gram) ceviz porsiyonu :
  Kalori: 185
  Su: Yüzde 4
  Protein: 4,3 gram
  Karbonhidrat: 3,9 gram
  Şeker: 0,7 gram
  Elyaf: 1,9 gram
  Yağ: 18,5 gram
 • Diğer kuruyemişler gibi, cevizdeki kalorinin çoğu yağdan gelir. Bu, onları enerji yoğun, yüksek kalorili bir yiyecek yapar.
 • Bununla birlikte, ceviz yağ ve kalori bakımından zengin olsa da, araştırmalar diyetinizdeki diğer yiyecekleri değiştirirken obezite riskini artırmadıklarını göstermektedir.
 • Ceviz ayrıca çoklu doymamış yağlar bakımından diğer birçok kuruyemişten daha zengindir. En bol olanı, linoleik asit adı verilen bir omega-6 yağ asididir.
 • Ayrıca nispeten yüksek oranda sağlıklı omega-3 yağ alfa-linolenik asit (ALA) içerirler . Bu, toplam yağ içeriğinin yaklaşık yüzde 8-14’ünü oluşturur.
 • ALA’nın özellikle kalp sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca iltihabı azaltmaya ve kan yağlarının bileşimini iyileştirmeye yardımcı olur. Dahası, ALA, çok sayıda sağlık yararı ile bağlantılı olan uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın öncüsüdür. Ceviz esas olarak protein ve çoklu doymamış yağdan oluşur. Çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan nispeten yüksek oranda omega-3 yağı içerirler.
 • Ceviz, çeşitli vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Bunlar arasında bakır, folik asit, fosfor, B6 vitamini, manganez ve E vitamini bulunur.

Akdeniz diyeti : Vazgeçilmez ürün Ceviz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!