Akciğer Kanseri farkındalık ayı nedeniyle anlamlı video

Akciğer kanseri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akciğer Kanseri hastalığına doktorlar video ile dikkat çekti. 

Akciğer Kanseri için doktorlar kamera karşısına geçti. Sigara konusuna vurgu yapılan videoda akciğer kanserinin en ölümcül kanser türlerinden biri olduğu belirtildi.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) ve Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD), video paylaştı. Video sosyal medyada geniş yer buldu.

Akciğer kanseri için alınacak tedbirler

Videoda 18 yaş altı 2 bin çocuğun sigaraya maruz kaldığına vurgu yapıldı. Özelikle her yıl 7 milyon kişinin buna bağlı öldüğü de belirtildi. Ayrıca farkındalık videosunda “Mazeretleri, bahaneleri artık bırakın” mesajı verildi.

Akciğer kanseri
Akciğer kanseri farkındalık ayı kapsamında hazırlanan video dikkat çekti.

Dünyanın en ölümcül kanser türlerinden biri. Özellikle bu konuda alınabilecek en etkin yöntem akciğerleri korumak. Bunun içinde sigarayı bırakmak en önemli koşul.

Hazırlanan “Sağlıkla Umutlar Yeşersin” videosunda, başta sigara olmak üzere tütün ve tütün ürünlerinin yarattığı tahribata dikkat çekildi.

Her gün 2 bin çocuk maruz kalıyor

Hazırlanan videoda özellikle onkoloji, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanı hekimler ile psikologlar yer aldı. Ayrıca hekimlerin “Mazeretleri, bahaneleri artık bırakın. Kendiniz, sevdikleriniz ve daha sağlıklı yarınlar için sigarayı bırakın. Bugün zincirleri kırmanın tam zamanı” mesajı verdi. Ayrıca videoda, çocukları temsilen 9 yaşındaki Ece Terkan ise ‘Bırakın yaşayalım, önümüzde uzun bir hayat var” çağrısı yaptı.

TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, şunları söyledi:

“Her 5 kanser ölümünden biri akciğer kanserinden kaynaklı. Akciğer kanserinin tedavisi zor ancak önlenebilir. Hastalığın ortaya çıkışındaki en önemli risk faktörü tütün ve tütün ürünleri kullanımı. Ayrıca başta akciğer kanseri olmak üzere solunum hastalıkları ile mücadelede alınabilecek en önemli önlem tütün kullanımına hiç başlanmaması, başlanmış ise de hemen bırakılması.”

Akciğer kanseri

TAKD Genel Sekreteri Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu da şu bilgileri paylaştı:

“Sigara kullanımı özellikle dünya çapındaki kanser ölümlerinin yüzde 22’sine neden oluyor. Ayrıca akciğer kanserinden kaynaklı ölümlerin ise yüzde 71’ine bu. Ne yazık ki akciğer kanserinde olguların yüzde 70’i sigara içimiyle direkt ilişkili.

Bulgular gösteriyor ki; ağır sigara içen kişilerde kanser gelişme riski yüzde 30’lara çıkıyor. Özellikle hiç sigara içmeyen birinin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 1’den daha düşük. Ayrıca sigaranın bırakılması ve özellikle gençlerin hiç başlamaması için sigara karşıtı kampanyaların oluşturulması ve ‘etkin tütün kontrolü’ büyük önem taşıyor.”

Akciğer Kanseri farkındalık ayı nedeniyle anlamlı video

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!